– Piszę dla dzieci, bo sama jestem dzieckiem w sercu. To jest magiczny świat. Kiedy byłam mała marzyłam, że będę pisać książki. Lata minęły, a ja wierzę, że trzeba marzyć, bo życie bez marzeń to pustkowie – mówi Tetiana Striuk, która przebywa aktualnie na rezydencji literackiej w Gdańsku. Spotkanie z autorką – czytanie książek i warsztaty kolażu dla dzieci odbędzie się 9 czerwca o godz. 16.00 w Fundacji RC przy ul. Grunwaldzkiej 5.   

– O naborze do gdańskich rezydencji literackich dowiedziałam się z internetu, szukałam miejsca, w którym mogłabym zaczerpnąć inspiracji do dalszej pracy. Od dziecka marzyłam, żeby zostać pisarką. Bywały dni, gdy wena twórcza nie pozwalała mi zasnąć, więc pisałam. Swoją pierwszą książkę wydałam własnym sumptem („Oh là là, lub podróż kotka Musija!”) – opowiada Tetiana Striuk.  

Pierwsza książka Tetiany opowiada o Musij trochę samolubnym, gadatliwym i marzycielskim kocie. Jest to opowieść o najcenniejszych marzeniach, które stają się rzeczywistością. W kolejnych dwóch tomach, nad którymi właśnie w Gdańsku pracowała autorka, poznamy dalsze jego historie.  

– Kot Musij pojawił się w momencie, gdy zobaczyłam na Facebooku ogłoszenie ze schroniska „Szansa” w Zaporożu, że jest bardzo chory kotek. Nie planowałam zajmować się zwierzęciem, ale go przygarnęłam. Potem rozpoczęła się poważna walka o jego życie. Teraz Musij jest pucołowatym zwierzakiem i mam nadzieję, że zapomniał, że został wyrzucony na mróz, kiedy był jeszcze kociakiem. Jego charakter jest wyjątkowy! Zainspirował mnie do stworzenia wyimaginowanego świata, w którym są i porażki, i zwycięstwa, ale Musij pozostaje Musijem – mówi Tetian Striuk. – Przez pierwszy tydzień rezydencji literackiej w Gdański skończyłam już wszystkie części opowieści o Musij. Teraz zaczynam pracę nad nowym zbiorem bajek „Wielkie tajemnice małego lasu” – dodaje autorka.   

9 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie Fundacji RC przy ul. Grunwaldzkiej 5 odbędzie się spotkanie dla dzieci z autorką.  W programie: głośne czytanie autorskich bajek i warsztaty kolażu. Wydarzenie w języku polskim i ukraińskim: https://fb.me/e/1fqB25aGN.   

Tetiana Striuk (ur. 1992) – pochodzi z Dnipro w Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem dyplom magisterski z literatury i filologii ukraińskiej oraz literaturę i filologię angielską na Narodowym Uniwersytecie Zaporoskim. Posiada także magistra z filologii polskiej na Uniwersytecie Iwana Franka we Lwowie. Brała udział w wielu konferencjach naukowych poświęconych nauce języków i edukacji.   

—-  

Program Rezydencji literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.  Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła osiem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku.    

Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.    

Projekt dofinansowano z dotacji celowej Miasta Gdańska

Więcej informacji na temat Rezydencji literackich: https://literaryresidenciespoland.pl.   

Podsumowanie Rezydencji literackich w Gdańsku 2022: https://www.youtube.com/watch?v=hIDy2RFGT4I&t=2s.