Wracamy do serii podcastów lokalnych przewodniczek po Oliwie: Magda Majchrzakowska i Grażyna Niemyjska, w których opowiadają o dawnych mieszkankach i mieszkańcach dzielnicy. Pretekstem do rozmów są stare fotografie Oliwy. Ten i poprzednie odcinki dostępne są na naszych kanałach YouTube oraz Spotify.

– Magda, jesteśmy w sercu Oliwy przy Starym Rynku, a ja zabieram Cię dzisiaj do lasu. Jaką trasę wybierasz?

– O, kochana, najkrótszą, przez piękną uliczkę, którą można by nawet nazwać promenadą, ale mówimy o niej Leśna. Niezbyt długa, brukowana, biegnąca lekko pod górkę i przy tym bardzo urokliwa.

Tak rozpoczynają podcast przewodniczki, ale zanim dotrzemy na Leśną to zatrzymują nas przy ulicy Stary Rynek Oliwski, gdzie znajduje się m.in. zajmująca cały narożnik i część ulicy Leśnej, kamienica z numerek 6. Wygląda malowniczo ze swoim stromym czerwonym dachem, wykuszami, balkonami, trójkątnymi szczytami i wieżyczką, która podkreśla jej usytuowanie. Od samych początków budynek ten pełnił ważną rolę, skrywając za murami wygodne, nowoczesne mieszkania i sklepy na parterze. amienica powstała około 1905 roku i należała do Bruno Lindenau’a, który wcześnie kilka lat poślubił Elisabeth, córkę gdańskiego mistrza piekarskiego Emila Schuberta. Pod tym adresem Bruno Lindenau założył drogerię Pod Krzyżem i prowadził ją aż do śmierci w 1935 roku, a po nim jego następcy aż do 1945 roku.

Po dalszą część tej historii zapraszamy na nasz YouTube oraz Spotify!

YouTube

Spotify