Metropolitanka to projekt poświęcony kobietom ważnym dla historii i życia społecznego Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na letnie spacery z Metropolitanką, które pokazują Stocznię Gdańską oczami kobiet oraz po Starym i Głównym Mieście w Gdańsku śladami gdańskich działaczek i prekursorek w różnych dziedzinach – sztuce, kulturze, nauce i działalności społecznej oraz przybliżające biografie gdańskich Żydówek.  

Przewodniczki opowiadają o tym jak praca w Stoczni wpływała na ich życie, historię niepokornej suwnicowej, działaczek Solidarności oraz codzienności ludzi w czasie strajku w Sierpniu 1980 r. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają wiele anegdot, zaskakujących faktów, ciekawostek i zakamarków Stoczni. Trasy spacerów i wiodące opowieści są różne. Podczas zwiedzania możemy posłuchać o pracownicach Stoczni, stoczniowej codzienności, Annie Walentynowicz, inżynierkach i matkach chrzestnych statków, strajkach Sierpnia 80.  

Trasy po Starym i Głównym Mieście są dwie, dotyczą prekusorek i działaczek społecznych oraz gdańskich Żydówek. Podczas spacerów poznajemy historię pierwszej reformatorki damskiego ubioru Clary Stryowskiej-Baedeker, współtwórczynię polskiego teatru amatorskiego w Gdańsku, pilotkę i sędzinę żużlową Irenę Nadolną-Szatyłowską, powieściopisarkę Jadwigę Łuszczewską, autorkę „Panienki z okienka”, listonoszkę Mariannę Selonkę oraz wiele innych kobiet, dzięki, którym odkrywamy historię Gdańska na nowo. 

Spacery z Metropolitanką są bezpłatne, obowiązują zapisy. https://ikm.gda.pl/zapisy/. Dostępne są już zapisy na spacery po Stoczni Gdańskiej. Trasy po Starym i Głównym Mieście uruchomimy niebawem. Wybrane spacery prowadzone są także w języku ukraińskim i rosyjskim. 

Terminy spacerów Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej w lipcu: środy o 18.00 i niedziele o 17.00. 

Terminy spacerów Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej w sierpniu: środy o 18.00 i niedziele o 16.00. 

Więcej o projekcie: www.ikm.gda.pl/metropolitanka FB: https://www.facebook.com/metropolitanka/