Jakub Wojtaszczyk, autor książek i reportaży, przebywa właśnie w Gdańsku na rezydencji literackiej. Kontynuuje tu pracę nad swoim najnowszym reportażem „Siłka. Opowieści o męskości”. Książka będzie spojrzeniem na mężczyzn przez pryzmat polskich siłowni, ich historii i rozwoju. Gdańskim głosem w reportażu będzie Grzegorz Zieliński, który w 1976 roku założył Klub Portowiec, obecnie najstarszą siłownię w miesicie działającą w Morskim Domu Kultury w Nowym Porcie. 29 czerwca o godz. 18.00 w wydawnictwie Marpress przy ul. Targ Rybny 10B odbędzie się spotkanie z autorem na temat wydanej w 2022 roku książki „Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu”.  

– Gdańsk to istotne miasto na mojej reporterskiej mapie. Jednym z bohaterów „Siłki” będzie 70-letni Grzegorz Zieliński, który w 1976 roku założył Klub Portowiec, obecnie najstarszą siłownię w mieście. Czasopisma na temat kulturystyki i kształtowania sylwetki przywozili mu marynarze. W nich podpatrzył także sprzęty, które później pojawiły się̨ w klubie. Nie były kupione, ale spawane własnoręcznie. Zieliński najpierw stworzył siłownię w piwnicy na Stogach, gdzie zaczął zarażać́ gdańszczan miłością̨ do ćwiczeń́. Dopiero później, po przeprowadzce do Nowego Portu, od Morskiego Domu Kultury otrzymał miejsce na klub. Cieszę się na pobyt w Gdańsku. Rezydencja daje mi możliwość poznania Pana Grzegorza i osób, które tam ćwiczą – mówi Jakub Wojtaszczyk.  

Spotkanie z Jakubem Wojtaszczykiem odbędzie się 29 czerwca godz. 18.00, Targ Rybny 10B (Wydawnictwo Marpress). 

Jakub Wojtaszczyk (ur. 1986 r.) Absolwent Gender Studies Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów Wojtaszczyk związał się zawodowo z jednymi z najpopularniejszych tygodników kulturalnych, publikując swoje artykuły w „Wakacie”, w „Czasie kultury” i „Lampie”. To tylko jedne z nielicznych czasopism, które podjęły z nim współpracę.  

Program Rezydencji literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.  Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 50 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła osiem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku.   

W ramach programu przewidziane są trzy rodzaje pobytów rezydencyjnych: skierowana do badaczy i badaczek kultury, dla tłumaczek i tłumaczy z języka obcego na język polski oraz dla autorów i autorek, którzy: wydali (drukiem) co najmniej jedną książkę lub tom poetycki, lub pracują aktualnie nad projektem literackim.  

Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego.   

Więcej informacji na temat Rezydencji literackich: https://literaryresidenciespoland.pl

Podsumowanie Rezydencji literackich w Gdańsku 2022: https://www.youtube.com/watch?v=hIDy2RFGT4I&t=2s