Pamiętasz Gildię lub dworzec autobusowy na Targu Siennym i Rakowym? Posiadasz romantyczne zdjęcie z mostkiem na Małym Błędniku? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska do podzielenia się wspomnieniami z otoczenia nowej siedziby IKM – Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11. Zdjęcia, grafiki, ryciny, obrazy czy rysunki można przekazać online lub fizycznie na stoisku IKM podczas Jarmarku św. Dominika (od 22 lipca do 13 sierpnia). Materiały posłużą do stworzenia wirtualnej prezentacji okolic Targu Siennego i Rakowego.  

– Chcemy stworzyć kolekcję cyfrową zdjęć, grafik i rycin otoczenia nowej siedziby IKM przy Targu Rakowym 11 i tego, jak zmieniała się na przestrzeni lat. Do wspomnień zapraszamy wszystkich gdańszczan i gdańszczanki. Wasze archiwa pomogą nam zbudować bogatą kolekcję, która nie tylko będzie przedstawiona na stronie internetowej, ale dzięki narzędziom do projektowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości przedstawiona na nowo w atrakcyjnej formie – opowiada Karina Rojek z Medialabu Gdańsk. 

IKM nawiązał współpracę z Politechniką Gdańską oraz Fundacją Edukacji Cyfrowej http://frec.org.pl/ . Studenci i studentki pomogą zobrazować zmiany jakie zadziały się wokół Targu Rakowego i Siennego na przestrzeni wieków za pomocą wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR).  

Etap pierwszy – fotozbiórka! Podziel się swoimi wspomnieniami 

By stworzyć narzędzie cyfrowe potrzebny jest materiał wizualny w postaci grafik, rycin, obrazów, rysunków i fotografii. Część zostanie pozyskana z zasobów bibliotecznych i muzealnych, a także od mieszkańców i mieszkanek Gdańska!  

– Zachęcamy do wsparcia IKM w tworzeniu tego projektu poprzez podzielenie się prywatnymi zasobami. Interesuje nas wszystko to, co mogłoby odtworzyć widok z okolic Targu Siennego i Rakowego, który moglibyśmy zobaczyć gdybyśmy stanęli w miejscu budynku Kunsztu, Forum Gdańsk czy w pobliskim parku kilkadziesiąt czy jeszcze kilka lat temu – dodaje Karina Rojek.  

Osoby, które przekażą nam skany swoich zdjęć, pocztówek czy grafik otrzymają “wyszukane” domenie publicznej plakaty “Wisłą do morza!”.  

Termin fotozbiórki 22.07-13.08: 

Online: skany materiałów prosimy wysyłać na adres: karina.rojek@ikm.gda.pl lub przez formularz: LINK (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfkYioPiYCaaKJYSAdk7x4zQ2Jhf8YxO_oc5w3-Rq_RZ9oX3Q/viewform) 

Offline: na stoisku IKM na Jarmarku św. Dominika, na Skwerze Heweliusza (Przystanek Równość). 

Partnerem etapu Fotozbiórki jest Muzeum Gdańska

Etap drugi – praca nad narzędziem VR 

Praca na tym etapem rozpocznie się w lipcu i potrwa do października. Pomysły i koncepcję wypracowane zostanę we współpracy ze studentami Politechniki Gdańskiej. Partnerem tego etapu projektu jest Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej. 

Medialab Gdańsk to interdyscyplinarna pracownia prowadzona przez Instytut Kultury Miejskiej, która łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Tworzy przestrzeń eksperymentu i współpracy, dzielenia się wiedzą poszukiwania rozwiązań. Działa na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania nowych mediów i technologii dla rozwoju kultury i rozwoju społecznego.