Od soboty 22 lipca do niedzieli 13 sierpnia potrwa coroczne święto kupców w Gdańsku – Jarmark św. Dominika. Tym razem z naszym udziałem! Codziennie w godzinach 10.00 – 20.00 zapraszamy na stoisko Instytutu Kultury Miejskiej, które zlokalizowane będzie na Przystanku Równość przy Skwerze Heweliusza i ul. Rajskiej. Włączamy się także w program Jarmarku, spotkanie nas na scenie 25 lipca oraz 1 i 8 sierpnia, kiedy odbędą się wykłady o modzie lat 90’ i 00’, budynku LOTu oraz ogrodzie Mały Błędnik. 

Nasza jarmarkowa strefa oferować będzie chwilę odpoczynku – zapraszamy, aby zostać z nami chwilę i siadając na IKMowym leżaku zapoznając się przy okazji z naszymi projektami przyszłymi wydarzeniami. Na miejscu zapiszesz się również na letnie spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami lub spacery z cyklu Metropolitanka – po Stoczni śladami pracowniczek i działaczek Solidarności. Zakupisz w niej pamiątki związane z miastem oraz dzielnicami. Może czapki, które sprawdzą się na wietrznej plaży zimą jak i latem? Parawany, które osłonią nie tylko od podmuchów, ale też od ciekawskich spojrzeń współplażowiczów? Zapewnimy też dostęp do ciekawych pozycji książkowych, niektórych dostępnych wyłącznie u nas! 

Zapraszamy na wykłady! 

Naszą obecność zauważycie też w programie jarmarkowych wydarzeń. Zapraszamy na trzy wykłady, których tematyka krążyć będzie wokół lokalizacji naszej nowej siedziby na Targu Rakowym. Rozmowy zagwarantują prawdziwą podróż w czasie: 

25 lipca, godz. 17.00, Moda lat 90’/00’  

Przypomnimy sobie jak wtedy wyglądaliśmy, a jak chcieliśmy wyglądać? Co było modne i dlaczego? Przyjrzymy się obecnym trendom, które wróciły do nas z tamtych czasów. I dlaczego akurat te? Temat przedstawią: 

Kora Tea Kowalska – archeolożka i kulturoznawczyni, zawodowo związana z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, gdzie wykłada m. in. historię sztuki. Od 15 lat zajmuje się teorią i praktyką kolekcjonerstwa. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury, współtworząc kolekcje, projekty kulturalne, wystawy i instalacje artystyczne. Jest kolekcjonerką rzeczy nieoczywistych, ekspertką w programie telewizyjnym Łowcy Skarbów i autorką popularnej strony @odrzeczysklad https://www.instagram.com/odrzeczysklad/ 

Agnieszka Wróbel – prowadzi profil Sentymenty Oficjalne na Instagramie (https://www.instagram.com/sentymenty_oficjalnie/?hl=pl), na którym kolekcjonuje wspomnienia oraz stara się przywoływać wśród obserwujących wspomnienia z lat 80 i 90. 

Aleksandra Bockowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka, współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Autorką książek: „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (wyd. Czarne). 

1 sierpnia, godz. 17.00, Co po Locie?  

To temat wywołujący gorące dyskusje od lat. Jak można wykorzystać obecny budynek i czy cokolwiek można z nim zrobić? Jaka jest jego wartość historyczna i architektoniczna i jak ją pokazać? Jak należy dbać o powojenny modernizm? Co może powstać w tym miejscu? W rozmowie udział wezmą: 

Jakub Knera – dziennikarz i kurator; od 2012 prowadzi stronę noweidzieodmorza.com. Publikuje w The Quietus, Tygodniku Polityka, Dwutygodniku i Radiowym Centrum Kultury Ludowej. Współzałożyciel Fundacji Palma. 

Jacek Friedrich – absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W swej działalności naukowej skupia się na badaniu związków pomiędzy sztuką a polityką, ideologią, życiem społecznym. Autor ponad 100 tekstów naukowych i popularnonaukowych publikowanych w kraju i za granicą, w tym kilku książek m.in.: „Gdańskie zabytki architektury do końca XVIII wieku”. Pomysłodawca i współautor wystawy i katalogu: „Niechciane dziedzictwo. Różne oblicza architektury nowoczesnej w Gdańsku i Sopocie”. Za udział w ratowaniu zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.   

Natalia Koralewska – kuratorka i animatorka kultury, producentka wydarzeń, organizatorka i autorka tekstów. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka – autorskie pamiątki.  

8 sierpnia, godz. 17.00, Ogród Mały Błędnik i jego mostek  

Skrawek zieleni w centrum miasta to duży przywilej. Jakie skrywa tajemnice romantyczny ogród z czerwonym mostkiem nad Radunią? O tym opowiedzą nam: 

Joanna Paniec  – architektka krajobrazu, animatorka kultury, edukatorka, absolwentka studiów na SGGW w Warszawie w Katedrze Sztuki, na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się projektowaniem zieleni miejskiej i ogrodów, w latach 2015 – 2020 ogrodnik miejska w Gdańsku i główna specjalistka ds. zielonej marki miasta w Biurze Prezydenta Gdańska. Aktualnie jako ekspertka ds. edukacyjnych wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w projekcie „Klimat w szkołach metropolii”, prowadzi własną pracownię projektową slowgarden.design, promując kształtowanie otoczenia w sposób zrównoważony, oraz współtworzy podcast „Odcienie zieleni” (www.odcieniezieleni.org). 

Dominika Ikkonikov  – historyczka, przewodniczka, edukatorka, koordynatorka wydarzeń kulturalnych. Radna Dzielnicy Śródmieście, autorka koncepcji i koordynatorka Akademii Gdańska – cyklu wykładów o historii Gdańska, współautorka tras zwiedzania po Głównym i Starym Mieście śladami gdańskich działaczek polonijnych, organizowanych przez grupę Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej. Specjalistka ds. edukacji w Europejskim Centrum Solidarności. 

Jarmark św. Dominika to jedna z największych i najstarszych imprez handlowych w Europie. Od lat ściąga do Gdańska zainteresowanych turystów i turystki oraz mieszkańców i mieszkanki miasta. Sprawdź program: www.jarmarkswdominika.pl