Tegoroczne NARRACJE odbędą się 17 i 18 listopada na Oruni. W swojej koncepcji kuratorskiej Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski zaproponowali, aby artystki i artyści przygotowujący swoje prace skupili się na czułych punktach dzielnicy. Na festiwal zapraszają Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską.  

Czułe punkty to miejsca wymagające uwagi. Takie, które ujawniają swoją energię, relacje i wielowarstwowe historie po poświęceniu im czasu i bliskiemu przyjrzeniu się. Poprzez instalacje i projekty artystyczne festiwalu NARRACJI chcemy odnaleźć te istniejące i stworzyć nowe czułe punkty na mapie Oruni. Prace oraz działania artystów i artystek posłużą uczestnikom i uczestniczkom festiwalu do budowania wspólnego doświadczenia i uważnego przyglądania się Oruni – jej historii, architekturze, społeczności i przyrodzie – opowiadają Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski.  

Artystki i artyści, których prace zobaczymy podczas na 14. edycji NARRACJI: Katia Badinowa, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Basia Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek, Lilianna Zeic.  

W swoich propozycjach sięgają do historii dzielnicy. Przypomną pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meterologa Gottfrieda Reygera, kultową telewizję prywatną Sky Orunia czy legendarny, zaginiony pomnik Leniwej Panny. Odniosą się także do aktualnych problemów dzielnicy – m.in. tych dotyczących trudności w codziennym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi jej punktami i dostępnością miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach.  

– Nasza koncepcja festiwalu NARRACJE jest próbą odpowiedzi na pytanie w jaki sposób można szukać nowych form relacji i porozumienia z publicznością sztuki. Jak wychodzić z utartych modeli prezentacji dzieł w salach galeryjnych i muzealnych tak, aby zarówno odbiorcy, jak i sztuka mogły zyskać na bliższym, bardziej intymnym spotkaniu – dodają kuratorzy.  

Katarzyna Słoboda jest kuratorką, badaczką i doktorką nauk humanistycznych (Instytut Sztuki PAN). W latach 2009-2022 pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kuratorowała takie wystawy i projekty, jak m.in. Prototypy 6: Alicja Bielawska, Na przecięciu linii (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013) czy Ekologie miejskie (z Aleksandrą Jach, 2011-2013). Jest redaktorką i autorką publikacji na temat tańca, choreografii i sztuki współczesnej. Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz stypendium Młoda Polska 2018. Członkini kolektywu Przestrzeń Wspólna. 

Jakub Gawkowski jest kuratorem i historykiem sztuki. W latach 2020–2023 pracował w Dziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi. W swojej praktyce kuratorskiej bada wątki pamięci, niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw m.in. Tak pracuje tkanina (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2023), Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2022), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (TRAFO Trafostacja Sztuki, 2020), Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab. Autor tekstów i wywiadów na temat sztuki współczesnej i polityki instytucjonalnej, publikował m.in. w Krytyce Politycznej, E-flux, Szumie. Członek sekcji polskiej AICA oraz rady programowej TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.  

14. odsłona Festiwalu NARRACJE. Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej odbędzie się 17-18 listopada 2023 roku na gdańskiej Oruni.  

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska.