Otwarcie siedziby Instytutu Kultury Miejskiej – Kunsztu Wodnego odbędzie się w dniach 22 – 24 września 2023 r. W nowym miejscu na kulturalnej mapie Gdańska IKM przygotował szeroką ofertę działań i wydarzeń dla mieszkańców i mieszkanek, środowiska lokalnych twórców i twórczyń oraz kadr kultury. Tu zawsze będzie po drodze: do kina, na koncert, festiwal, spotkanie literackie, warsztaty, wykłady, śniadanie w bistro lub do księgarni po dobrą książkę. Zapraszamy na Targ Rakowy 11!

Kunszt Wodny, fot. Dominik Paszyński (gdańsk.pl)

– Instytut Kultury Miejskiej to instytucja działająca od kilkunastu lat blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Proponuje wydarzenia, które odkrywają miasto przez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Streetwaves, NARRACJE czy Lokalni Przewodnicy pokazują potencjał wielu dzielnic i silne lokalne społeczności, które aktywnie budują kulturę w Gdańsku. W nowej siedzibie IKM – w budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11 – zyskujemy nową przestrzeń do rozwoju, uczestnictwa w kulturze, spotkań, prezentacji nowych inicjatyw – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowa siedziba IKM – Kunszt Wodny znajduje się w bardzo dobrze skomunikowanym miejscu. Tutaj zawsze będzie „po drodze” i każdy poczuje się tu jak u siebie. W otwartej przestrzeni na parterze znajdzie się Punkt Informacji Kulturalnej. Miejsce, gdzie będzie można poznać ofertę wszystkich miejskich instytucji, ale także chwilę popracować, przyjść na spotkanie czy przegląd prasy.

– W nowym miejscu, w Kunszcie Wodnym, zaprosimy mieszkanki i mieszkańców Gdańska na wydarzenia kulturalne – koncerty, instalacje, spotkania literackie, pokazy filmowe połączone z dyskusjami, niedzielne poranki filmowe i inne wydarzenia kierowane do rodzin, a także działania angażujące młode osoby. Cały czas pozostajemy aktywni w dzielnicach Gdańska. Przygotowujemy festiwal NARRACJE na Oruni, przez całe lato zapraszamy na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami w ośmiu dzielnicach Gdańska, czy po terenach Stoczni Gdańskiej z Metropolitanką – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

W nowej siedzibie IKM znajduje się doskonale wyposażona sala audytoryjna (m.in. w system dźwięku immersyjnego), w której odbywać się będą cykliczne pokazy filmowe, spotkania i festiwale literackie, kameralne koncerty, działania performatywne, a także wykłady czy konferencje.

– Będziemy kontynuować tu dotychczasowe cykle – Miastoprojekcje, w którym prezentujemy autorsko wybrane dokumenty i filmy dotyczące miasta, urbanistyki i architektury, Non-fiction, w którym książka jest punktem wyjścia do dyskusji na aktualne tematy, wykłady z cyklu

Akademia Gdańska, w których poznajemy historię naszego miasta. W październiku zaprosimy na Festiwal Literatury dla Dzieci, konferencję Marketing w Kulturze i Forum Kultury Cyfrowej, w listopadzie na nowy festiwal filozoficzny – dodaje dyrektorka IKM. – Zaprosimy mieszkańców i mieszkanki do współtworzenia tego miejsca. Od 8 lat ogłaszamy otwarte nabory na projekty w ramach programu Otwarty IKM, w którym zachęcamy osoby z ciekawymi pomysłami na działania kulturalne czy kulturalno-społeczne do realizacji. Będziemy ten program rozwijać w nowej siedzibie z dofinansowaniem ich kwotą do 3 000 zł wraz z możliwością organizowania ich w przestrzeni IKM – mówi Aleksandra Szymańska.

Nowością, która przyciągnie mieszkańców i turystów jest makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. To idealne miejsce na początek wycieczki po Gdańsku – dla turystów, a także ciekawy sposób na poznanie historii miasta dla mieszkańców i mieszkanek. Zwłaszcza, że na parterze, w Punkcie Informacji Kulturalnej, udzielane będą informacje o wydarzeniach i miejscach w Gdańsku wartych odwiedzenia. W ofercie IKM znajdą się specjalne zajęcia edukacyjne i warsztaty dla szkół i grup nieformalnych.

W budynku znajdują się także trzy sale szkoleniowe. Ułatwi to organizację szkoleń i warsztatów m.in. dla kadr kultury – tych interdyscyplinarnych, łączących kulturę i nowe technologię, ale także kompetencyjnych.

W Kunszcie Wodnym znajdzie się Bistro Miasto oraz księgarnia, która w ofercie będzie miała wydawnictwa gdańskie, poezję, dotyczące przekładu, architektury, urbanistyki i sztuki, a także sekcję nowości i reportaży.

Kunszt Wodny, fot. Dominik Paszyński (gdańsk.pl)

Instytut Kultury Miejskiej od 2008 roku (w latach 2008-2011 pod nazwą Gdańsk 2016) rozwija w Gdańsku takie festiwale i projekty jak: NARRACJE, Odnalezione w tłumaczeniu, Europejski Poeta Wolności, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Medialab Gdańsk, badania kultury, działania herstoryczne w ramach Metropolitanki, czy tematyczne cykle wykładów, pokazów filmowych i debat.

Aktualne wydarzenia i informacje o projektach IKM znajdują się na: https://ikm.gda.pl www.facebook.com/IKMgdansk

www.instagram.com/ikm_gdansk