Zapraszamy do wysłuchania nowego cyklu podcastów z osobami będącymi na rezydencjach literackich w Gdańsku. Pierwszym rozmówcą jest Jakub Wojtaszczyk – dziennikarz i pisarz, który pracuje nad reportażem „Siłka. Opowieści o męskości”. Rozmowę przeprowadziła Ana Mastusevic. 

Program rezydencji literackich prowadzony jest przez Instytut Kultury Miejskiej od 2021 roku. Pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki oraz poeci i poetki mogą przyjechać do Gdańska, aby… pisać. W inspirujących, nadmorskich warunkach, pracują nad tekstami, tłumaczeniami, które wymagają szczególnego skupienia.  

W czerwcu gościem miasta Gdańsk oraz Instytutu Kultury Miejskiej był Jakub Wojtaszczyk, który w rozmowie z Aną Matusevicz opowiedział m.in. o rowerowej wyprawie do Nowego Portu na spotkanie z Grzegorzem Zielińskiem – prowadzącym od 1976 roku siłownię w dawnym Morskim Domu Kultury. Nowy projekt pisarza dotyczy męskości i przyglądaniu się zmianom jej postrzegania przez pryzmat siłowni. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na naszych kanałach 

Posłuchaj online

Jakub Wojtaszczyk (ur. 1986 r.) Absolwent Gender Studies Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu studiów Wojtaszczyk związał się zawodowo z jednymi z najpopularniejszych tygodników kulturalnych, publikując swoje artykuły w „Wakacie”, w „Czasie kultury” i „Lampie”. To tylko jedne z nielicznych czasopism, które podjęły z nim współpracę.