Ciała Tańczące ruszają w miasto! W ramach programu Przestrzenie Sztuki Gdańsk zapraszamy pasjonatki i pasjonatów tańca z Trójmiasta do udziału w wyjątkowym cyklu wydarzeń prowadzonych przez lokalne artystki i artystów tańca oraz choreografii. Zajęcia będą się odbywały od sierpnia do grudnia 2023 w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku, a obecnie rusza nabór na pierwszą turę warsztatów (sierpień–wrzesień)

Do udziału w programie zapraszamy osoby, dla których ruch jest szczególnie ważny lub które chciałyby poznać jego pozytywny wpływ na codzienną aktywność.

Ciała Tańczące w Mieście to propozycja zajęć dla społeczności lokalnej, osób zainteresowanych ruchem jako formą samorozwoju, regeneracji i rekreacji. Dla mieszkanek i mieszkańców Trójmiasta to okazja, aby zapoznać się z autorskimi metodami pracy tutejszych twórców oraz kreatywnie spędzić czas w grupie osób o podobnych zainteresowaniach.

Spotkania oferują możliwość rozwijania umiejętności tanecznych, ale są także czasem na odprężenie i regenerację. Taniec jest doskonałym środkiem do wyrażania emocji, odreagowywania stresu oraz wzmacniania ciała i umysłu. Wspólna praktyka taneczna może stać się pretekstem do nawiązywania nowych przyjaźni, dzielenia się doświadczeniami, tworzenia atmosfery współpracy i wzajemnego wsparcia. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zajęcia poprowadzą wyłonione w otwartym naborze osoby z doświadczeniem pracy tanecznej i choreograficznej.

Warsztaty odbywać się będą od sierpnia do grudnia w czwartki (18:30–20:00) w Zakładzie Kulturalnym.

Dokładne terminy podawać będziemy, informując o kolejnych odsłonach programu warsztatowego.

Zapraszamy do rezerwacji biletów na najbliższe zajęcia. Prosimy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

31 sierpnia, czwartek, godz. 18:30-20:00

„CIAŁO OTWARTE – elementy podstawowe”

Prowadząca: Joanna Czajkowska

Bilety: [kliknij tutaj]
Cena biletów: 20 zł (ograniczona liczba miejsc)


Opis warsztatu:
Zapraszamy na spotkanie w ramach autorskiego programu CIAŁO OTWARTE Joanny Czajkowskiej, nad którym choreografka pracuje od 2018 roku. 

CIAŁO OTWARTE to system, który łączy dwie ścieżki pracy z ciałem: tę czerpiącą z kultury zachodu (świadomość i ekspresyjność ciała oparte o choreologię, pracę z energią kinetyczną) oraz wschodu (ćwiczenia medytacji w ruchu i w spoczynku wywiedzione z hawajskiej Huny i japońskiego Reiki, pracę z energią potencjalną). 

Praca w ramach programu CIAŁO OTWARTE pozwala poszerzyć pole własnej percepcji, doświadczyć harmonii ciała i umysłu oraz wyrazić siebie w sposób pozawerbalny. Poczucie bezpieczeństwa, mocy i radości to „efekty uboczne” tych zajęć. 

W 2023 roku Czajkowska zrealizowała jedną z odsłon tego projektu badawczo-artystycznego w ramach programu Białe Plamy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Jej celem było wówczas sprawdzenie skuteczności metody, zwłaszcza w kontekście zaangażowania młodych tancerzy. Rezultaty badania zostaną zaprezentowane na Konferencji Choreologicznej w Olsztynie 10 września 2023 oraz w późniejszym terminie na stronie NIMiT-u.

Dla kogo?
Program CIAŁO OTWARTE to poziom open – do udziału zapraszamy osoby amatorsko i profesjonalnie zajmujące się tańcem, w wieku od 16 do 60 lat.

O prowadzącej:
Joanna Czajkowska – choreografka, tancerka, pedagożka tańca. Na początku swojej drogi twórczej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreografka debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca. Jest twórczynią i współtwórczynią choreografii do blisko 60 spektakli Sopockiego Teatru Tańca. Autorka projektu badawczo-artystycznego CIAŁO OTWARTE łączącego metody pracy z obszaru teatru tańca z hawajską Huną i nurtem mindfulness oraz kursu choreograficznego DOBRE SOLO. Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej, jest członkinią Polskiego Forum Choreologicznego, a także prezeską Dance [SIC!] Association, pełni rolę dyrektorki i głównej producentki Sopockiego Teatru Tańca. Od 2023 roku gościnnie wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka licznych wyróżnień i nagród. Swoje prace prezentowała na festiwalach w Polsce i na świecie.

Prace i twórczość:
Instagram artystki 
Kanał Sopockiego Teatru Tańca  
Facebook Sopockiego Teatru Tańca  


7 września 2023, czwartek, godz. 18:30-20:00

„Żywe peryferie ciała”

Prowadząca: Tatiana Dziewanowska

Bilety: [kliknij tutaj]
Cena biletów: 20 zł (ograniczona liczba miejsc)

Opis warsztatu: 
Warsztat „Żywe peryferie ciała” to zaproszenie do praktyki poszerzającej ich świadomość i artykulację.
Nasze dłonie i stopy w znacznym stopniu decydują o naszej sprawności i sprawczości. Dłonie same w sobie mają złożoną strukturę, dzięki czemu służą do rozmaitych czynności i komunikacji ze światem. Obnażają naszą siłę i kruchość oraz stosunek do drugiego człowieka.
Podczas warsztatu chciałabym przyjrzeć się funkcji receptywnej i nadawczej naszych dłoni oraz ich potencjałowi do ruchu. Pragnę zaprosić uczestników warsztatu do czytania i pisania znaków i sygnałów, gestów i historii za pomocą żywych i czujących dłoni. Przywracając czucie naszym peryferiom będziemy w stanie przyjrzeć się naszym nawykom, odruchom i doświadczyć różnicy pomiędzy pantomimą a performowaniem.
Na wstępie będziemy rozbudzać nasze receptory czucia w miękkich wnętrzach dłoni oraz stóp. Przyjrzymy się strukturze naszych dłoni i stóp, aby poruszyć świadomość różnych tkanek. Tak pobudzone peryferia będziemy przekładać na ruch w przestrzeni w pracy solowej. Doświadczymy również praktyki w parach w poszukiwaniu strategii komunikacji. Analizując historię pracy i przyjemności zapisanych w dłoniach, podejmiemy próbę ucieleśniania rozmaitych aktywności fizycznych, automatyzmów oraz ładunku emocjonalnego, który może to wyzwolić.
Ostatecznym celem warsztatu będzie ruch ciała inicjowany od żywych, komunikujących dłoni oraz praktyka tworzenia wyrazistego języka ruchu angażującego nasze peryferia.

Dla kogo:
Zapraszamy osoby dorosłe, tańczące profesjonalnie i amatorsko, pragnące rozwijać swój warsztat.

O prowadzącej:
Tatiana Dziewanowska – tancerka, performerka, choreografka i edukatorka tańca. Absolwentka Kulturoznawstwa i Pedagogiki na UG oraz Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Studiowała na Wydziale Teatru Tańca w PWST w Krakowie. Ukończyła roczny kurs Choreografii Eksperymentalnej w Warszawie. Autorka i współtwórczyni licznych spektakli, performansów oraz akcji site-specific. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, programu kulturalnego Miasta Gdańska oraz Alternatywnej Akademii Tańca organizowanej przez Art Stations Foundation w Poznaniu.

Od lat eksploruje w tańcu szeroko rozumianą improwizację, pracę ze stanami, wyobraźnią oraz eksperymentalnym podejściem do ruchu jako narzędziami samopoznania oraz pracy twórczej. W swojej praktyce tanecznej i pedagogicznej łączy i stosuje zarówno metody dedykowane rozwijaniu świadomości opartej na anatomicznym i intuicyjnym doświadczaniu swojego ciała, jak i wywodzące się ze Wschodu systemy pracy z energią, oddechem i medytacją. Korzysta z technik somatycznych, za pomocą których eksploruje kwestie ucieleśniania, poszerzania pola percepcji zmysłowej oraz wrażliwości. Z wielką pasją przekazuje swoją wiedzę i praktykę na autorskich zajęciach „Języki Ciała” i „Alchemia Ruchu“, wierząc za ukochaną Anną Halprin w uzdrawiającą moc tańca. Twórczyni cyklicznego wydarzenia „Free Flow Movement” łączącego taniec, głos i muzykę na żywo. Na przestrzeni lat współpracowała z licznymi teatrami, artystami i kuratorami tańca.

Prace i twórczość:
Pole Kontaktu 


14 września 2023, czwartek, godz. 18:30-20:00

„How to break contemporary”

Prowadząca: Joanna Woźna

Bilety: [kliknij tutaj]
Cena biletów: 20 zł (ograniczona liczba miejsc)


Opis warsztatu: 
„How to break contemporary” to warsztat mieszający taniec współczesny z breakdancem. Będzie to możliwość spróbowania pracy w obu stylach, jak również próba ich połączenia. Zajęcia będą składać się z intensywnej rozgrzewki, zadań pracy z ciężarem oraz nauki tricków wykorzystujących elementy tańca współczesnego i breakdance’u. Na koniec spróbujemy stworzyć krótką choreografią, która połączy elementy poznane w trakcie lekcji.

Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy młodzież i dorosłych, osoby związane z tańcem współczesnym lub breakingiem oraz osoby średniozaawansowane w jakimkolwiek stylu tanecznym.

O prowadzącej:
Joanna Woźna – tancerka, choreografka oraz programistka. Była tancerka grupy repertuarowej Pracowni Tańca Pryzmat w Olsztynie. Współzałożycielka kolektywu Hertz Haus. Wraz z zespołem stworzyła spektakle „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”. Wraz z Magdaleną Kowalą stworzyła duet „102 i pół”, który zdobył nagrodę główną oraz nagrodę publiczności na Festiwalu SoloDuo w Budapeszcie. Autorka solo „my hopelessness”, które w 2021 roku zostało zaprezentowane na Festiwalu Solo Duo w Budapeszcie oraz Solo Dance Contest w Gdańsku. Od wielu lat szkoli się w tańcu współczesnym, a od niedawna jest zakochana w breakingu, który wykorzystuje w swojej praktyce ruchowej.

Prace i twórczość:
Instagram artystki 21 września 2023, czwartek, godz. 18:30-20:00

„Storytelling in movement – opowiadanie w ruchu”

Prowadząca: Karolina Mielczarek

Bilety: [kliknij tutaj]
Cena biletów: 20 zł (ograniczona ilość miejsc)


Opis warsztatu: 
Storytelling in movement, czyli opowiadanie w ruchu to tytuł warsztatów oraz rodzaj tańca kreatywnego, który umożliwia pracę z ciałem, kładąc nacisk na poszukiwanie i wydobywanie z ciała znaczeń i treści przy pomocy ruchu. Proponowane przez Karolinę Mielczarek podejście do tańca jest otwartą platformą ekspresji, rozwoju, pracy twórczej i zbiorowej praktyki tworzenia opowieści, czyli tzw. storytellingu.

Dla kogo?
Na zajęcia zapraszamy osoby pełnoletnie.

O prowadzącej:
Karolina Mielczarek – tancerka, edukatorka, choreografka, pedagożka i twórczyni Storytelling in Movement – metody zorientowanej na opowiadanie ruchem. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Łodzi oraz Uniwersytetu Maltańskiego, gdzie studiowała teatrologię i psychologię. Jako tancerka pracowała w Polsce, Portugalii, Izraelu i na Malcie. Tworzyła choreografie i przedstawienia dla różnych grup odbiorców: dzieci, dorosłych i seniorów. Współpracowała m.in. z Bożeną Eltermann, Idit Hermann, Moniką Czyszek, dr. Mariem Frendo. Jest także terapeutką tańcem Dance for Parkinson’s dla osób z chorobą Parkinsona. W swojej pracy Karolina podkreśla nierozerwalność połączenia ciało-umysł / ruch-myśl, na których bazuje podczas warsztatów, spotkań oraz w innych działaniach artystycznych, edukacyjnych i terapeutycznych z dziećmi, dorosłymi i osobami starszymi w Polsce i za granicą.

Prace i twórczość:
Storytelling in Movement 
Instagram projektu


28 września 2023, czwartek, godz. 18:30-20:00

„Improwizacja – impuls – ruch”

Prowadząca: Aurora Lubos 

Bilety: [kliknij tutaj]
Cena biletów: 20 zł (ograniczona liczba miejsc)


Opis warsztatu:
Warsztaty Aurory Lubos to forma improwizacji opartej na poszukiwaniu impulsu do ruchu w ciele, gdzie zaczynem może być głos, emocja, historia, obraz, kontakt fizyczny, doświadczanie różnej dynamiki, kierunków, ruchu w przestrzeni. 

Zajęcia „Improwizacja – impuls – ruch” rozwijają świadomość ciała oraz jego indywidualne możliwości poprzez szukanie i doświadczanie innych sposobów poruszania się. To eksperyment, badanie nowych możliwości wyrażania siebie i swoich emocji. Spotkanie w bezpiecznej przestrzeni, otwartej na eksperyment, ekscytację i błąd. 

Sesja jest zaproszeniem do tworzenia, poprzez improwizację, inteligentnego materiału ruchowego z jasnych koncepcji i ustalonych zadań. Warsztat polega na stymulacji i wzmacnianiu umiejętności twórczych i wykonawczych uczestników. To zachęta do wysłuchania indywidualnych głosów oraz pomoc w znalezieniu własnego – i odblokowaniu najbardziej odpowiadającego mu języka. 

Warsztaty promują fizyczną i koncepcyjną pewność siebie potrzebną do rozwijania własnego języka tańca, pracy teatralnej i tanecznej.

Dla kogo?
Zajęcia mają poziom otwarty i zapraszamy na nie osoby dorosłe.

O prowadzącej:
Aurora Lubos – gdańska artystka niezależna i performerka współpracująca od 2000 roku z brytyjskim teatrem Vincent Dance Theatre. Autorka kilku autorskich realizacji – spektakli solowych, instalacji, performansów i krótkich animacji. Jej autorskie spektakle były pokazywane wielokrotnie w Polsce i za granicą (Armenia, Gruzja, Ukraina, Włochy, Węgry, Litwa, Białoruś, Czechy, Bułgaria) w ramach prestiżowych festiwali taneczno- performatywnych. Produkcje „Akty” i „Witajcie / Welcome” zostały wybrane do Polskiej Platformy Tańca w 2014 i w 2016 roku. W swojej ponad 20-letniej pracy prowadziła w bardzo zróżnicowanych środowiskach warsztaty artystyczne opierające się na ruchu i sztukach plastycznych, m.in. dla tancerzy profesjonalnych (np. masterclassy w Polskim Teatrze Tańca, warsztaty podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie), dla dzieci (np. SOW Rusocin, Mamy z Domu Samotnej Matki w Metemblewie), dla osób doświadczonych przemocą w rodzinie (np. Słupsk, Starogard Gdański), dla młodzieży i dzieci z doświadczeniem uchodźczym (np. Riace, Włochy) oraz dla studentów szkół plastycznych i aktorskich (np. ASP Gdańsk, Tibilisi, Armenia, Plovdiv).

Prace i twórczość:
Cargo Collective 
Vincent Dance Theatre 
In Loco Parentis – YouTube  Warsztaty odbywać się będą od sierpnia do grudnia w czwartki (18:30–20:00) w Zakładzie Kulturalnym.

Więcej informacji: przestrzeniesztuki@ikm.gda.pl

Zapraszamy do udziału w warsztatach!

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej

Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.

Zakład Kulturalny powstał we wrześniu 2019 roku w Gdańsku z inicjatywy Natalii Murawskiej. Myślą przewodnią była chęć stworzenia miejsca do swobodnej, wolnej pracy twórczej, które pełni rolę otwartej sceny dla artystek, artystów, teatrów, w szczególności działających niezależnie, oraz ożywienie trójmiejskiego amatorskiego i profesjonalnego ruchu tanecznego. Misją Zakładu Kulturalnego jest rozpowszechnianie i promocja tańca, oraz większa dostępność spektakli tanecznych dla widowni lokalnej.