Zakończyły się zdjęcia do filmu “Brat” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, na podstawie scenariusza Macieja Sobieszczańskiego i Grzegorza Pudy. To historia nastoletniego zawodnika judo, który walczy o przetrwanie swojej rodziny po tym, jak jego ojciec trafił do więzienia. Plan zdjęciowy w Gdańsku odbywał się na terenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Film dofinansowany został w 2022 roku przez Gdański Funduszu Filmowy, którego operatorem jest Instytut Kultury Miejskiej. W poniedziałek 28 sierpnia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca pierwszy etap produkcji.

O czym opowiada film „Brat”? 

 „Brat” to pełna emocji opowieść o nastoletnim zawodniku judo, który walczy o przetrwanie swojej rodziny po tym, jak jego ojciec trafił do więzienia.  14-letni Dawid (Filip Wiłkomirski) mógłby zostać mistrzem judo, gdyby nie jego wybuchowy temperament i agresja, które trudno mu kontrolować. To jedyne dziedzictwo, jakie ma po swoim brutalnym ojcu (Jacek Braciak), który odsiaduje wyrok w więzieniu. Dawid stara się spełnić oczekiwania matki (Agnieszka Grochowska), jednocześnie opiekując się swoim 9-letnim bratem Michałem (Tytus Szymczuk). Dostaje szansę, by odmienić swoje życie, kiedy zostaje zaproszony na ważny turniej judo w Gdańsku. Ale czy ma w sobie to, czego trzeba, aby wykorzystać tę jedyną w życiu okazję? 

O twórcach i scenariuszu do filmu „Brat” 

Od dawna myślałem o historii na temat dojrzewania, kiedy wszystko dzieje się po raz pierwszy, kiedy marzenia zmieniają się w cel i kiedy przez chwilę wydaje się, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko wystarczająco się tego pragnie. Ten film może być inspiracją dla wielu, by wierzyć, marzyć i nigdy się nie poddawać”, mówi reżyser Maciej Sobieszczański, laureat festiwali w Berlinie i Locarno, twórca m.in. międzynarodowo docenionej produkcji „Zgoda”. 

Maciej Sobieszczański i Grzegorz Puda, autorzy „Brata”, byli wielokrotnie nagradzani za swój scenariusz, co zapowiada doskonały materiał literacki, tworzący fundament filmowej opowieści. Zdobyli m.in. nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Wschodniej, a znakomite grono jurorów przyznających tę nagrodę, do których należał m.in. producent „Thelmy i Luizy” i „Misji”, w uzasadnieniu werdyktu napisało o „Bracie”: „To pełne emocji studium braterskiej relacji w obliczu wielkiej presji. Scenariusz, który wyróżnia się jako dzieło wyjątkowo poruszające, przedstawiające realistyczną i uniwersalną historię dramatycznych zmagań rodzinnych.” 

Za kamerą stanęła wybitna autorka zdjęć Jolanta Dylewska, o scenografię zadba nagrodzona EMMY Ewa Skoczkowska.  

O aktorach

W rolę matki chłopców wcieli się Agnieszka Grochowska, która ostatnio na nowo rozpaliła zainteresowanie widzów rolą w „Dniu matki” w reżyserii Mateusza Rakowicza. Trenera judo zagra Julian Świeżewski („25 lat niewinności”, „Filip”), który z Maciejem Sobieszczańskim spotkał się już na planie filmu „Zgoda”. Partnerować im będzie Tomasz Schuchardt („Wielka woda”) i Jacek Braciak („Różyczka”, „Wołyń”).  

Główne role w „Bracie” tworzą młodzi aktorzy, których prowadzenie jest niezwykle wymagającym wyzwaniem dla reżysera. Ich poszukiwania zajęły Maciejowi Sobieszczańskiemu blisko osiem miesięcy, a na castingach, organizowanych w całym kraju, pojawiły się setki dzieci i nastolatków.  

Wybrani z castingu Filip Wiłkomirski (filmowy Dawid) i Tytus Szymczuk (w roli Michała) to utalentowani młodzi zawodnicy judo. Tytus pierwsze doświadczenia na macie zdobywał już od trzeciego roku życia, wygrywając liczne medale, a obecnie odnosi pierwsze sukcesy na międzynarodowych zawodach i campach, a w 2023 roku liczy na zdobycie TOP 3 w International Judo League w swojej kategorii wiekowej. Z kolei Filip jest jednym z najzdolniejszych zawodników judo w swojej kategorii wiekowej, wielokrotnie triumfował na prestiżowych międzynarodowych zawodach w kraju i za granicą. Wśród rówieśników wyróżnia się nie tylko wyjątkowo bogatym wachlarzem opanowanych technik, ale przede wszystkim dojrzałością sportową i inteligencją na macie. 

Zdjęcia do filmu powstają w Żyrardowie i Gdańsku 

„Gdańsk to miasto-marzenie, miejsce, gdzie nasz Dawid staje się bohaterem. Miejsce jego wewnętrznej mocy, która w przyszłości zaprowadzi go na olimpijskie podium.” – mówi o wyborze Gdańska jako miejsca zdjęć do swojego filmu Maciej Sobieszczański, reżyser. 

Film BRAT – zakonczenie zdjec w Gdansku – konferencja IKM 2023

Producentem filmu jest Apple Film Production, film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Warszawskiego i Mazowieckiego Funduszu Filmowego, Gdańskiego Funduszu Filmowego, Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz studia postprodukcyjnego Orka. Partnerem filmu jest Miasto Żyrardów. 

Dystrybucja: Monolith Films