Bar Wodny to jedno z działań artystycznych programu otwarcia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej. Między 22 a 24 września spotkacie twórców, Teę Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri i dowiedzieć się: jaki cel ma przygotowana instalacja i mieszkanka wodna?

Bar Wodny to paradoks. Woda jawi się bowiem jako zasób podstawowy i powszechny, dostępny wszystkim. Na co dzień nie myślimy o procesach i pracy, które zapewniają nam to, co niezbędne oraz o tym, na czym opiera się ich dostępność. Bar Wodny to eksperyment, dzięki któremu możemy poczuć w ustach smak naszego najbliższego morza (to bezpieczne, bowiem zasolenie Bałtyku jest porównywalne z solą fizjologiczną). W procesie wodno-somelierskim porównamy w nim także smak słodkiej wody pitnej dostarczanej za pośrednictwem gdańskiej infrastruktury wodociągowej.  

Podczas wodnego śniadania 23 września porozmawiamy z ekspertami z Instytutu Oceanologii PAN oraz Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej o niedalekiej przyszłości nadmorskich metropolii. 50 lat to perspektywa, w której zmieni się znacząco przebieg nadbałtyckich wybrzeży. Stosując tę miarę czasu spróbujemy przymierzyć do naszej wrażliwości i wyobraźni perspektywy nowej błękitnej humanistyki i hydrofeminizmu. Spróbujemy przymierzyć się do konstruktywnych scenariuszy przyszłości, które będą do zamieszkania. 

W kontekście: Baru Wodnego na otwarciu oraz spotkań 
Sobota, 23.09 

11.00–13.00 „Wypij morze. Gdańsk za 50 lat”, Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri (twórcy Baru Wodnego), kuratorka Anna Mituś i grono eksperckie w rozmowie o przyszłości Gdańska w kontekście podnoszącego się poziomu mórz i oceanów, rozmowa tłumaczona z oraz na język angielski 

Niedziela, 24.09 

10.00–13.00 „Wypij morze. Jak smakuje woda?”, spotkanie dla dzieci w Barze Wodnym z jego twórcami Teą Andreoletti i Eerem Ylim-Vakkurim oraz kuratorką projektu Anną Mituś, rozmowa tłumaczona z oraz na język angielski