„Będziemy krzyczeć w przestrzeń, którą wypełnicie wy – publiczność. Pytamy. Radzimy. Żądamy. Prosimy. Działamy na rzecz nas samych. Robimy to przez sztukę. Jesteśmy młodzieżą, która zabiera głos.” Tak opisują swój spektakl „Jak ograć prawdę?”, którego premiera odbędzie się 29 września w audytorium IKM Targu Rakowy 11, młodzi twórcy i twórczynie. Przez kilka miesięcy pracowali nad nim z kuratorką Agatą Siwiak, reżyserką Jolantą Janiczak, dramaturżką Magdą Mosiewicz i choregrafką Magdą Jędrą. Druga prezentacja odbędzie się 2 października.  

 

Jak ograć prawdę? Premiera spektaklu z udziałem i dla młodzieży powyżej 14 roku życia 

29 września, godz. 18.00, audytorium IKM   

2 października, godz. 18.00, audytorium IKM  

Spektakl biletowany, http://bilety.ikm.gda.pl  

Będziemy krzyczeć w przestrzeń, którą wypełnicie wy – publiczność. Pytamy. Radzimy. Żądamy. Prosimy. Działamy na rzecz nas samych. Robimy to przez sztukę. Jesteśmy młodzieżą, która zabiera głos.   

  

ŻĄDAMY, żeby nasze zwierzaki żyły przynajmniej tyle co my. 

ŻĄDAMY, żeby czas wolniej płynął.  

ŻĄDAMY, równości i zrozumienia. 

ŻĄDAMY, żeby Tajwan był niepodległy. 

ŻĄDAMY, przesunięcia w czasie katastrofy klimatycznej.   

ŻĄDAMY, żeby dobre wspomnienia na zawsze z nami zostały.  

ŻĄDAMY, świata, w którym nie musimy się martwić o pieniądze i pracę naszych rodziców. 

ŻĄDAMY, więcej przestrzeni w życiu publicznym.  

ŻĄDAMY, crocsów z zygzakiem mcquennem w rozmiarze większym niż 36.  

ŻĄDAMY, całkowitej wolności w wyrażaniu naszych emocji.   

BO MY TEŻ MAMY PRAWO ŻĄDAĆ.   

Spektakl powstał w ramach autorskiego projektu Agaty Siwiak #tytulwymyslimyrazem.   

  

Autor* scenariusza i piosenki „Jak ograć prawdę”, zespół aktorski: Kuba Buczyński, Ludwik Dybowski (LM), Marianka Jóźwik, Zuza Konsik, Nex Szmuda, Kornelia Tupta, Lilianna Witkiewicz (kajcyntka)  

Autor* piosenki „Zniszczonego dziecka apel do młodości”: Nex Szmuda  

Reżyseria: Jolanta Janiczak  

Dramaturgia: Magda Mosiewicz  

Wideo: Magda Mosiewicz, Nex Szmuda  

Choreografia: Magda Jędra  

DJ: Mac Lewandowski (DiV4)  

Oprawa wizualna: Ula Żebrowska  

Kuratorka: Agata Siwiak  

Koordynatorka: Ula Żebrowska  

Producentka: Sandra Żbikowska  

W scenariuszu został wykorzystany fragment powieści Tove Ditlevsen Trylogia kopenhaska.  

  

– Najbardziej zaniedbaną publicznością teatralną, są dziś w Polsce młodzi ludzie, którzy uczą się w szkołach ponadpodstawowych lub kończą szkołę podstawową. Tymczasem tworzenie przestrzeni artystycznych (w tym teatralnych), w których różnorodne i „równorodne” głosy młodych mogą wybrzmieć bez cenzury i zostać wysłuchane, jest dziś konieczne. Statystyki kryzysów psychicznych młodzieży szybują w przerażającym tempie. Teatr tworzony nie tylko dla młodzieży, ale przede wszystkim z młodzieżą, stanowi mariaż sztuki i demokratycznej pedagogiki, która ma moc upodmiotawiania młodych ludzi w całym spektrum ich różnorodnego doświadczenia – pochodzenia, tożsamości i orientacji psychoseksualnej, płci, sytuacji społecznej i ekonomicznej, zdrowia oraz stopnia sprawności. Tego typu praktyki performatywne stają się przestrzenią, w której młodzi ludzie mogą wyrazić to, kim się czują, czego pragną, czego nie rozumieją, z czym się nie zgadzają i co ich boli. Do współpracy z młodzieżą zaprosiliśmy wybitnych polskich artystów i artystki, którzy staną się dla młodych partnerami w procesie tworzenia spektakli teatralnych – opisuje Agata Siwiak, kuratorka projektu.  Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.