Trwają intensywne próby do widowiska choreograficznego, które 22 września o godz. 20.00 zainauguruje otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Rozgrywać się będzie w całym budynku oraz na zewnątrz, a widzowie będą mogli poruszać się pomiędzy propozycjami komponując z nich własne doświadczenie.  

– Zaprosimy publiczność do doświadczania tańca w różnoraki sposób. Od klasycznej, scenicznej i frontalnej choreografii w audytorium, przez interwencje choreograficzne i performatywne w foyer, jak i sytuacje studyjne do oglądania ze wszystkich stron na sali warsztatowej – opowiada Kasia Wolińska (https://www.facebook.com/kasia.wolinska.35), która odpowiada za choreografię widowiska.  

Sam taniec pojawi się w mnogości form i technik, co odzwierciedla zarówno styl i ideologie choreografki, jak i wszechstronność zaproszonych artystów lokalnej sceny. Widzowie obejrzą zarówno matematyczną choreografię opartą na elementach tańca klasycznego i release, grupową improwizacje opartą na partyturze i operująca footworkiem, pracę na podłodze wraz z partnerowaniem, jak i powolne choreografie pracujące z tkanina i formą. Pojawią się także elementy klasycznego tańca japońskiego. Na koniec wszystkich do wspólnej celebracji na parkiecie zaprosi znana za berlińskich klubów DJ-ka Femdelic.  

Materiały choreograficzne będą również obecne w wideo przygotowanych we współpracy z Jakubem Lechem (@IP Group). Całości dopełnią kostiumy tworzące postaci codzienne i fantastyczne, grające z forma, tekstura i kolorem.  

W Widowisku weźmie udział 17 trójmiejskich tancerzy i tancerek: Ludwiga Andruszkiewicz, Daria Bogdanowicz, Katarzyna Chmielewska, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Tatiana Dziewanowska, Artur Grabarczyk, Agata Gregorkiewicz, Magda Jędra, Róża Kołoda, Natalia Murawska, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Patrycja Ruszkowska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska-Gmerek, Zofia Wieteska, Anna Zglenicka. W wydarzeniu wezmą udział także muzycy Oleg Dziewanowski oraz Michał Zienkowski.  

___ 

Interdyscyplinarne widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach premiery dużego formatu Przestrzeni Sztuki Gdańsk. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.