Czym jest design regeneratywny? 27 września o godz. 18.00 Instytutu Kultury Miejskiej zaprasza na Targ Rakowy 11 na inaugurację kolejnego cyklu spotkań Miasto 2050. Z socjolożką Joanną Erbel oraz architektką Maliną Dąbrowską z Arup Foresight porozmawia Aleksandra Kulińska z infuture.institute. Dyskusji towarzyszy projekcja filmu „Abundance” („Obfitość”). Wstęp wolny.  

Wracamy do cyklu Miasto 2050 – cyklu skupionym na przyszłości miast, wyzwaniach lokalnych i globalnych, trendach, zmianach stylu życia, innowacjach. Porozmawiamy o wszystkim co pozwala nam nie tylko patrzeć w przyszłość, ale mieć wpływ na jej kształtowanie. 

W trakcie spotkania poruszone zostaną tematy, które łączą przedmiot badań i analiz Joanny Erbel, autorki książki „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” oraz misję firmy Arup Foresight – niezależnej firmy skupiającej projektantów, planistów, inżynierów, architektów, konsultantów i specjalistów technicznych pracujących wspólnie nad różnymi aspektami współczesnego środowiska budowlanego.  

Głównym tematem rozmowy będzie design regeneratywny (słowami projektantów z WUD Silesia „projektowanie od-nowy”) oraz design spekulatywny, w którym fikcja staje się narzędziem pracy projektanta. Pretekstem będzie krótki film „Abundance” („Obfitość”), pokazywany dotąd na kilku festiwalach dizajnu i w Warszawie w ramach spotkań „Mokotów (prze)programowanie”.  

Film jest krótką doku-fikcją pokazującą dzień z życia londyńskiej projektantki jednocześnie ilustrującą promowane przez Arup podejście, nazwane dizajnem regeneratywnym. Film będzie pretekstem do rozmowy o „design fiction” – metodzie projektowania pozwalającej patrzeć w przyszłość dzięki formom takim jak filmy, czy nieistniejące przedmioty. Tematy te przybliży podczas spotkania reprezentantka zespołu Arup Forsight – Malina Dąbrowska.  

 „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” Joanny Erbel to narracja innowatorki poszukującej lepszego świata, która dzieli się swoimi doświadczeniami. Zachęca do testowania, bo tylko w praktyce można rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie. Śledzi trendy i globalne wyzwania, pisze o potrzebie nowych narracji i pozytywnych wizji mobilizujących nas do działania. „Wychylone w przyszłość” to książka o tym, że niewielkie lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom i że prototypowanie rzeczywistości to sposób na testowanie idei. Kluczem do sukcesu jest współpraca – tylko dzięki połączeniu różnych kompetencji i perspektyw możemy przekraczać nasze ograniczenia 
 

Miasto 2050. Design regeneratywny 

27 września, godz. 18.00, audytorium IKM, ul. Targ Rakowy 11 (budynek Kunsztu Wodnego) 

Rozmawiają: Joanna Erbe, Malina Dąbrowska i Aleksandra Kulińska 

Wstęp wolny 

—- 

Joanna Erbel – socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych. Dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub, członkini Zarządu PLZ Spółdzielni. Członkini Rady Fundacji Rynku Najmu. Autorka książek Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej (2020) oraz Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze (2022). Współpracowniczka Fundacji A/typowi, działającej na rzecz neuroróżnorodności.  

Malina Dabrowska – architektka, interdyscyplinarna projektantka w zespole Foresight firmy Arup. Zajmuje się projektowaniem strategii, warsztatów i wizji, które angażują przemysł budowalne oraz szerszą publiczność w sprawy dotyczące przyszłości klimatu, na nowo definiując relacje pomiędzy naszymi miastami i środowiskiem naturalnym.  

Aleksandra Kulińska – future change analyst w infuture.institute. Autorka wielu badań i raportów m.in. „Miasto 2070”, „Edukacja przyszłości”, „Digital Cocreation i inne scenariusze przyszłości”. W instytucie odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji i realizację projektów i procesów badawczych z obszaru antropologii i jej subdyscyplin, w tym niestandardów badawczych. Fanka projektowania being-centrycznego.