Rusza nowa edycja programu skierowanego do mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Tym razem w programie Otwarty IKM poszukiwane są działania, które wykorzystują niepotrzebne już materiały, a także zachęcają do korzystania z przedmiotów z drugiego obiegu. Nabór wniosków trwa od 20 września do 4 października 2023. Wybrane projekty otrzymają wsparcie finansowe do 4 000 zł, merytoryczne i techniczne, a także możliwość skorzystania z nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej znajdującej się w Kunszcie Wodnym przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku! 

Otwarty IKM to program dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska, osób zajmujących się szeroko pojętą kulturą, a także startujących organizacji pozarządowych, którzy chcą zrealizować ciekawe wydarzenie dla gdańskiej społeczności. Organizatorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe do 4 tysięcy złotych brutto, a także skorzystać z zaplecza merytorycznego i technicznego instytucji. Nie trzeba więc posiadać wcześniejszego doświadczenia w pisaniu wniosków czy organizacji wydarzeń. 

– Na Długim Targu udostępnialiśmy naszą sień, teraz przy Targu Rakowym 11 dysponujemy salami warsztatowymi, miejscami na spotkania czy projekcje filmowe. Czekamy na ciekawe pomysły mieszkańców i mieszkanek na działania – mówi Katarzyna Buczek – koordynatorka programu Otwarty IKM. – Od początku realizacji programu, czyli od 2016 roku zasady tej współpracy są transparentne i, mam nadzieję, aktywizują nowe osoby chcące realizować z nami swoje pomysły na inicjatywy. Wartością dla organizatorów jest nasze wsparcie merytoryczne. Jako zespół mamy różne kompetencje i doświadczenia, którymi chcemy się dzielić – dodaje Buczek. 

Edycja jesienna w nurcie less waste 

W nowym naborze szczególnie docenione zostaną kulturalne działania w nurcie less waste, które na uwadze mają zmniejszenie ilości wytwarzanych przez ludzi odpadów. Priorytetami proponowanych działań powinno być: nadawanie drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom, zrównoważona moda i styl życia w duchu idei less waste, kultura naprawiania i współdzielenia oraz zwiększenia zainteresowania nabywaniem i korzystaniem z przedmiotów używanych. 

Wniosek online znajduje się na stronie: www.otwarty.ikm.gda.pl. Nabór trwa od 20.09 do 04.10.2023. Wyniki zostaną opublikowane do 20.10.2023. 

Kontakt mailowy i telefoniczny: (+48) 798 377 354, katarzyna.buczek@ikm.gda.pl w dniach: 

20-22 września w godz. 11.00 – 13.00, 27-29 września oraz 2-3 października w godz. 15.00 – 17.00. Podczas otwarcia nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, w dniu 23 września w godz. 

11:00 – 13:00, czynny będzie punkt konsultacyjny dla osób zainteresowanych współorganizacją wydarzeń w ramach programu Otwarty IKM. 

Edycja realizowana z wsparciem programów Profikultura – Programu Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych oraz Czyste Miasto Gdańsk.