Startuje październikowy cykl warsztatów taneczno-ruchowych realizowany w ramach Ciał Tańczących w Mieście – części gdańskiej odsłony programu Przestrzenie Sztuki. Jeśli ważny jest dla ciebie ruch lub dopiero pragniesz przekonać się o jego korzystnym wpływie na codzienne aktywności, zajęcia są dla ciebie. Wybierz spośród kilku autorskich scenariuszy przygotowanych przez lokalne artystki i artystów tańca oraz choreografii. Warsztaty odbywać się będą w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku. Zapraszamy!

Ciała Tańczące w Mieście to propozycja zajęć dla społeczności lokalnej, osób zainteresowanych ruchem jako formą samorozwoju, regeneracji i rekreacji. Dla mieszkanek i mieszkańców Trójmiasta to okazja, aby zapoznać się z autorskimi metodami pracy tutejszych twórców oraz kreatywnie spędzić czas w grupie osób o podobnych zainteresowaniach.

Spotkania oferują możliwość rozwijania umiejętności tanecznych, ale są także czasem na odprężenie i regenerację. Taniec to doskonały środek wyrażania emocji, odreagowywania stresu oraz wzmacniania ciała i umysłu. Wspólna praktyka taneczna może stać się pretekstem do nawiązywania nowych przyjaźni, dzielenia się doświadczeniami, tworzenia atmosfery współpracy i wzajemnego wsparcia. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zajęcia poprowadzą wyłonione w otwartym naborze osoby z doświadczeniem pracy tanecznej i choreograficznej.

Warsztaty odbywają się od sierpnia do grudnia w czwartki w Zakładzie Kulturalnym.

Zapraszamy do rezerwacji biletów na październikowe zajęcia. Prosimy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

19 października (czwartek, godz. 18:30-20:00)

Prowadząca: Róża Kołoda

„TURLANKI, UGNIATANKI i PRZYJEMNOŚCI czyli jak robić, żeby się nie narobić”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu: 

Warsztat powstał, by rozpieścić i odprężyć ciało i ducha. Poprzez zminimalizowanie aktywnego wysiłku fizycznego na rzecz pracy z ciężarem, podłogą i partnerem nasze ciała zaznają przyjemności bycia i twórczej kreacji.

Dla kogo? 

Zapraszamy wszystkich chętnych powyżej 18. roku życia.

O prowadzącej:

Róża Kołoda – tancerka, performerka, artystka. Edukację taneczną rozpoczęła jako dziecko, specjalizując się w stylach jazz, współczesnym i modern. W latach 2008-2011 reprezentowała Uniwersytet Gdański w mistrzostwach Polski w aerobiku sportowym, zostając wielokrotną złotą oraz brązową medalistką. Współzałożycielka grupy zawodowej Red Pop Dance Creator. Od 2018 roku związana z Sopockim Teatrem Tańca. Na swoim koncie ma współpracę z teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa Leona Dziemaszkiewicza, Transgatunkowym Teatrem SFINKS, h.art company Artura Grabarczyka, Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis. Pasjonatka malarstwa, sztuki i świadomego życia w zgodzie z naturą. 

www.facebook.com/magdalena.rozia/

www.instagram.com/roza.koloda/

26 października (czwartek, godz. 14:00-15:30)

Prowadząca: Magdalena Kowala

„Zatańcz z Parkinsonem”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu: 

„Zatańcz z Parkinsonem” to warsztaty taneczne skierowane do osób z chorobą Parkinsona inspirowane metodą Dance for PD. Od 2001 roku w ponad 300 społecznościach i 25 krajach Program Dance for PD zaprasza osoby z chorobą Parkinsona i ich rodziny do doświadczania radości i korzyści płynących z tańca. Skupia się przy tym na twórczym rozwiązywaniu specyficznych dla choroby problemów związanych z równowagą, poznaniem, motoryką, depresją i pewnością siebie.

Celem zajęć jest zaznajomienie uczestników z narzędziami tanecznymi integrującymi ciało, umysł i emocje, które pozwalają na świadome i pełne wykorzystanie potencjału każdej indywidualnej osoby oraz wdrażanie repertuaru choreograficznego, aby zaangażować umysły i ciała uczestników oraz stworzyć przyjemne i przyjazne środowisko do artystycznej eksploracji. 

Dla kogo?
Zapraszamy osoby z chorobą Parkinsona oraz ich osoby opiekuńcze, które wyrażą chęć uczestnictwa, bez ograniczeń wiekowych.

O prowadzącej:

Magdalena Kowala – tancerka i choreografka, pedagożka tańca, nauczycielka jogi. W 2021 roku ukończyła w trybie online kurs wstępny o nazwie „Zatańcz z Parkinsonem – Dance for PD® – pierwszy kurs w Polsce”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Park On w Gdańsku we współpracy z Dance for PD® Mark Morris Dance Group oraz szkolenie Dance for PD w Barcelonie w ramach Międzynarodowego Kongresu Choroby Parkinsona 2023. Magda jest obecnie w trakcie trzyletniego kursu mentorskiego na nauczycielkę jogi wg metody B.K.S. Iyengara u doświadczonego nauczyciela Konrada Kocota. W 2022 roku ukończyła kurs Podstawy DMT organizowany przez Polski Instytut Psychoterapii Tańcem i Ruchem, aby poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę związaną z terapią poprzez ruch i taniec. Współzałożycielka działającego od 2019 roku zespołu teatru tańca Hertz Haus, który tworzy autorskie spektakle.

Hertz Haus    

Instagram 

Już się odbyły:

5 października (czwartek, godz. 18:30-20:00)

Prowadząca: Katarzyna Kania

„Jak uwieść ciało, które nie chce się ruszać”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu: 

Zajęcia będą próbą dogłębnego spojrzenia na złożone struktury i dynamikę „rozgrzewki”. Skupimy się na kultywowaniu procesu, który odpowiada za aktywację, zaangażowanie, otwarcie, transformację i produkcję potu. Procesu, który można uznać za niezbędną część codziennej praktyki.

Będziemy ćwiczyć różne strategie angażowania ciała i badać relacje między dźwiękiem, rytmem, ciałami, przestrzenią i głosem w celu znalezienia indywidualnych i wspólnych sposobów pracy – czy raczej strategii aktywowania i budowania w sobie chęci do ruchu. Struktura zajęć będzie oparta na ćwiczeniach i procesach, które Katarzyna Kania wykorzystuje jako performerka i choreografka oraz na tych, które zaprojektowała dla różnych technik angażowania i „uwodzenia ciała” do ruchu.

Warsztat skierowany jest do osób poszukujących motywacji i strategii do ruchu w życiu codziennym, mających potrzebę pracy w grupie, otwarcia się na poetyckość ruchu i nowe sposoby myślenia o tym, czym „ruch i taniec” może być – tak na sali jak i poza nią.

Dla kogo?
Zapraszamy osoby dowolnej płci w wieku od 30 lat; liczba osób: do 20. 

O prowadzącej:

Katarzyna Kania – choreografka, performerka i nauczycielka akademicka. Jej zainteresowania skupiają się na teorii i praktyce tzw. „poszerzonego” myślenia o choreografii, czyli strategiach obserwacji i budowania ruchu/relacji, które pogłębiają nasze rozumienie świata. Od wielu lat praktykuje i bada sposoby myślenia i działania kolektywnego, mediacji oraz inkluzywnych metod komunikacji w grupie. W ostatnich latach skupia się na badaniu protokołów wykonywania, prezentowania i obserwowania, a także strukturyzuje swoje projekty wokół pojęcia „dramaturgii feministycznej”.

12 października (czwartek, godz. 18:30-20:00)

Prowadząca: Katarzyna Pastuszak

„CIAŁA WSPÓLNE – choreograficzne strategie spotkań z grzybami”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu

“CIAŁA WSPÓLNE – choreograficzne strategie spotkań z grzybami”, to warsztat taneczny wykorzystujący praktyki ruchowe, improwizację i myślenie spekulatywne, w celu eksploracji w ruchu powiązań między ciałem odczuwającym a postludzkim królestwem grzybów. Warsztat będzie poszukiwaniem “choreografii grzybni” opartej na scorach opracowanych przez uczestników/-czki.

Dla kogo? 

Zapraszamy osoby profesjonalnie i nieprofesjonalnie zajmujące się tańcem i sztukami performatywnymi; wiek: od 15. roku życia; liczba osób: do 25. 

O prowadzącej:

Katarzyna Pastuszak – tancerka/performerka, choreografka i dyrektorka artystyczna Amareya Theatre & Guests, adiunktka w Zakładzie Badań nad Sztukami Performatywnymi (IaiA – UG), członkini Grupy Badawczej Between.Pomiędzy (UG). Laureatka licznych stypendiów artystycznych. Jej spektakle były prezentowane m.in. w Japonii, Grenlandii, Norwegii, Turcji, Izraelu, Niemczech, Francji oraz na licznych festiwalach w Polsce. Badania relacji między grzybami i choreografią zainicjowała w ramach autorskiego projektu „Re:fungia – partytura grzybów” realizowanego podczas rezydencji w centrum roza w Krakowie (2022).

www.teatramareya.pl

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym.