W ramach programu Przestrzenie Sztuki Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w warsztatach podejmujących tematykę odpoczynku i troski o siebie. Celem zajęć jest zapobieganie wypaleniu w życiu codziennym i zawodowym. Warsztaty odbywać się będą od października do grudnia 2023 w siedzibie IKM (Targ Rakowy 11).

Zapraszamy do udziału w warsztatach – spotkaniach kierowanych do osób sprawujących opiekę nad innymi oraz potrzebujących odpoczynku. Warsztaty oparte są na technikach choreograficznych, relaksacji, radzeniu sobie ze stresem, kreatywnym samorozwoju, praktykach pozytywnej komunikacji czy alternatywnych sposobach osiągania głębokiego odpoczynku.

Spotkania wspomagają dobrostan osób, które często pełnią funkcje opiekuńcze i artystyczne, a nie znajdują wsparcia i czasu na realizację własnych potrzeb rozwoju i samoopieki. Adresowane są do osób dorosłych, potrzebujących uzupełnić swoje zasoby niezbędne do sprawowania opieki nad innym osobami. 

Każdy z warsztatów skierowany jest do konkretnej grupy odbiorców (np. rodziców, dziadków, międzypokoleniowej grupy osób, osób ze szczególnymi potrzebami, osób opiekujących się zawodowo) – szczegóły podane są w opisach zajęć.

Zapraszamy na następujące warsztaty:

26 listopada, 17:00-20:00

Agata Gregorkiewicz: „uWAŻNI w pomaganiu”

Bilety – [kliknij tutaj]
20/25zł

Opis warsztatu:

W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli mam zasoby i pełnię funkcje pomocowe, to nie potrzebuję lub wręcz nie mam prawa do poszukiwania wsparcia. To prosta droga do wypalenia – czy to fizycznego, czy psychicznego. Potrzebne jest znalezienie pewnej równowagi między aktywnym wspieraniem a odpoczynkiem. Bez umiejętności regeneracji i znajdowania czasu dla siebie, POMAGANIE będzie wycieńczać i rozstrajać nasz układ psycho-fizyczny.

Wspomaganie innych często wprowadza nasz system w program działania na „autopilocie” i rozpędza pętlę chronicznego stresu. Większość osób nie zna narzędzi, które pomogłyby im przełączyć się z układu współczulnego (aktywizującego ciało do akcji) na przywspółczulny (odpowiedzialny za odpoczynek oraz rozluźnienie organizmu).

Podczas warsztatu „uWAŻNI w pomaganiu” postaramy się uważnić pracę i energię osób, które na co dzień wspierają innych. Spotkanie oparte będzie głównie na pracy z UWAŻNOŚCIĄ (Mindfulness), która jest bardzo konkretnym narzędziem pozwalającym na zatrzymanie się, docenienie drobnych cudów życia, celebrację chwili i bycia przy sobie – nawet gdy życie stawia przed nami wyzwania.

Poprzez prowadzone medytacje, pracę z oddechem, dotyk i autodotyk pracować będziemy nad świadomym zwolnieniem i zagłębieniem się w ideę „slow life”. Głównym ośrodkiem naszego zainteresowania będzie uważna praca z ciałem oraz ze zmysłami.

Dla kogo:

Zapraszamy osoby zawodowo zajmujące się wspieraniem innych oraz rodziców osób z niepełnosprawnościami; wiek: od 18. roku życia.

O prowadzącej:

Agata Gregorkiewicz – trójmiejska tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, praktyk terapeutycznego wymiaru tańca. Absolwentka paryskiego Uniwersytetu Paris VIII na kierunku tańca i sztuk performatywnych oraz zapisu ruchu w paryskim konserwatorium (CNSMDP). Szkoliła się w kierunku tańca współczesnego na wielu warsztatach w Polsce i za granicą. Tancerka i współautorka spektakli i performansów. Adeptka podyplomowego szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy PSCh w Poznaniu. Uczestniczka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej CHOREOGRAFII W CENTRUM w warszawskim Centrum w Ruchu. Wielokrotna laureatka stypendium kulturalnego Miasta Gdańska, stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, stypendium MKDNiS oraz europejskiego programu E-PORTUNUS. Uczestniczka kursu nauczycielskiego Mindfulness MBSR przy IMA. Autorka inicjatyw: Rusz Duszę – w ramach której tworzy autorskie projekty artystyczne i społeczne  oraz CIAŁOLUBIENIE – przestrzeni świadomej pracy z ciałem.

Prace prowadzącej:

Strona internetowa


Już się odbyły:

13 października (piątek), 17:00-20:00

Kolektyw Sanatorium Somatyczne:

„Zaopiekuj się sobą w ruchu”

Bilety – [kliknij tutaj]
20/25zł

Opis warsztatu:

„Zaopiekuj się sobą w ruchu” to próba stworzenia czasoprzestrzeni dla osób opiekujących się innymi, w której będą one miały okazję do zanurzenia się w procesie regeneracji i wzmocnienia. Poprzez techniki somatyczne oparte na metodzie Body-Mind Centering uczestniczące w warsztatach osoby odkryją moc i możliwości, jakie niesie z sobą opieka nad własnym ciałem.

Podczas zajęć nauczymy się rozpoznawania sygnałów wysyłanych przez ciało i spróbujemy zrozumieć własne potrzeby i ograniczenia. Korzystając z technik Body-Mind Centering, wejdziemy w proces rozwijania świadomości własnego ciała oraz jego możliwości. Naszym celem będzie również redukcja napięcia i stresu poprzez głębokie rozluźnienie ciała i umysłu osiągane w oparciu o techniki pracy z układem nerwowym i wzorcami neurokomórkowymi. Zwrócimy uwagę na istotę kultywowania samoopieki jako ważnego elementu opieki nad innymi oraz nauczymy się, jak włączyć praktyki samoopieki w nasz codzienny rytm, aby stały się one naturalną częścią życia. Poświęcimy też czas na refleksję i dzielenie się doświadczeniami związanymi z ruchem somatycznym. 

Podczas warsztatów wykorzystamy m.in. ćwiczenia ruchowo-somatyczne oraz pracę z oddechem oparte na Body-Mind Centering, ćwiczenia wzmacniające świadomość ciała, elementy automasażu i podstawowe techniki masażu oparte na współczesnym masażu tajskim oraz WuoTai. Proponowane ćwiczenia wykonywać będziemy solo, w parach oraz w grupie.

Dla kogo:

Zapraszamy rodziców, oraz opiekunki i opiekunów zajmujących się dziećmi, osobami starszymi i osobami z  niepełnosprawnościami.

O prowadzących:

O prowadzącej:
Kolektyw Sanatorium Somatyczne reprezentowany przez Yuliyę Dzichkouskayą, który od 2016 roku prowadzi działania edukacyjne związane z pracą z ciałem, improwizacją i działaniami performatywnymi. Od 2022 roku realizują warsztaty somatyczno-ruchowe dla ukraińskich opiekunek (osób starszych i dzieci) w ramach Programu Nowe Relacje. W 2023 roku zorganizowali eko-somatyczny retreat dla aktywistów pracujących na pograniczu polsko-białoruskim. W najbliższym czasie pracę z osobami migranckimi rozwijać będą w ramach trzech międzynarodowych projektów. We współpracy z węgierskim centrum SinArts rozwijają międzynarodowy projekt dot. zrównoważonej pracy w sektorze kultury. Sanatorium jest w trakcie certyfikowanego szkolenia Somatic-Movement Educator w metodzie Body-Mind Centering, aktywnie rozwija również techniki pracy somatyczno-ruchowej z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Prace prowadzącej:

Facebook https://www.facebook.com/sanatoriumsomatyczne

Strona internetowa 

22 października, 17:00-20:00

Adam Kuza, Marta Konfederak: „Wiele w Ciele”

Bilety – [kliknij tutaj]
20/25zł

Opis warsztatu:

Warsztat powstał dla osób pragnących odzyskać lub wzmocnić kontakt ze swoim ciałem, wsłuchać się w jego sygnały, dotknąć emocji w nim mieszkających oraz odnaleźć w sobie naturalny przepływ w ruchu i tańcu.

Powrócimy do wewnątrz, wyciszymy umysł i pozwolimy przemówić ciału. Będziemy pokonywać wewnętrzne blokady związane z ruchem i naszym o nim wyobrażeniu oraz skupimy się na naturalnym przepływie w ciele. Taniec intuicyjny to nasz naturalny, autentyczny sposób poruszania się. Wychodzi z naszego wnętrza, a podparty szczerą intencją ma pierwotną siłę uzdrawiania.

W ramach spotkania wspierać nas będą narzędzia arteterapeutyczne, improwizacja taneczna, język ruchu w ujęciu LBMS – Laban Bartenieff Movement System oraz elementy terapii tańcem, techniki relaksacji i moc kręgu wspierającego bezpieczną przestrzeń.

Taniec niekoniecznie musi być powabny, piękny czy spektakularny. Może być groteskowy, brzydki, nieporadny, śmieszny albo budzący strach. Taniec może wyrażać konflikty. Można tupać, przewracać się, atakować, obejmować i rozciągać się. Można się otwierać, zamykać, pełzać, obracać się, skakać, biegać. Ruch odbywa się wszędzie i stale. Objawia się w ruchach naszych komórek, pulsowaniu krwi, w rytmie oddechu.
Anna Halprin

Dla kogo:

Zapraszamy osoby dorosłe.

O prowadzących:

Marta Konfederak – dyplomowana arteterapeutka, certyfikowana trenerka języka ruchu w ujęciu LBMS (Laban Bartenieff Movement System oraz rozwojowe aspekty Terapii Tańcem i Ruchem) Pasjonatka tańca intuicyjnego, medytacji w ruchu, holistycznego podejścia do życia. Zafascynowana DMT (Dance/ Movement Teraphy). Współtworzy kobiece kręgi, propaguje siostrzeństwo oraz rodzicielstwo bliskości. Prywatnie mama, partnerka i podróżniczka.

Adam Kuza – tancerz, choreograf, instruktor z wieloletnim doświadczeniem. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego. Tancerz wszechstronny, przełamujący stereotypy, szukający własnego stylu i środków wyrazu. Korzysta z różnych technik tanecznych. Posiada bogate doświadczenie sceniczne oraz pedagogiczne. Zafascynowany tańcem współczesnym, improwizacją oraz poszukiwaniem świadomego ruchu i tańca. Zawodowo związany ze szkołą tańca Spot66, Teatrem V6 oraz Stowarzyszeniem Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa.

Prace prowadzących:
Strona internetowa – [kliknij tutaj]

Facebook –  cialoczuli Marta Konfederak

Instagram – [kliknij tutaj] 

5 listopada (niedziela), 17:00-20:00

Wera Morawiec, Katarzyna Kania: „Poczywanie – towarzyszenie w odpoczynku”

Bilety – [kliknij tutaj]
20/25zł

Opis warsztatu:

Uważane za najstarsze zapisane w języku polskim zdanie – „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj” – to wezwanie do przejęcia obowiązków od adresowanej osoby, by ta mogła odetchnąć. Wracamy zatem do korzeni, bo w trakcie warsztatu chcemy taką właśnie praktykę zaproponować osobom, które kimś się opiekują (dziećmi, rodzicami, chorymi, starszymi, słabszymi).

Podczas zajęć będziemy towarzyszyć sobie nawzajem w odciążaniu ciała i głowy z zadań związanych z pracą opiekuńczą: natłokiem spraw do załatwienia, znoszeniem czyichś emocji, fizycznym zmęczeniem, brakiem uwagi dla siebie. Każda osoba uczestnicząca w warsztacie będzie zarówno odpoczywać, jak i przejmować „pracę” od towarzyszek i towarzyszy.

Poprzez ruch i prowadzoną narrację o formach wspólnoty przeprowadzimy praktykę bycia: z samym sobą, ze sobą nawzajem, w uważnym i intymnym dystansie. Będziemy budować modele towarzyszenia sobie i innym. Rozruszamy się, poprosimy o analizę tego, co w danym dniu jest każdej i każdemu z nas najbardziej potrzebne, postaramy się to załatwić*, omówimy doświadczenie i pożegnamy się medytacją w ruchu.

Warsztaty będą prowadzone przez Weronikę Morawiec, we współpracy z Katarzyną Kanią.

*obowiązuje zasada – muszą to być potrzeby konkretne, legalne, możliwe do spełnienia w przestrzeni warsztatowej lub najbliższej okolicy, niewymagające nakładów finansowych.

Dla kogo:

Zapraszamy osoby opiekujące się, rodziców; wiek: od 18. roku życia; liczebność grupy: do 20 osób.

O prowadzącej:

Wera Morawiec (ur. 1985) – psycholożka i kuratorka sztuki. Od 2018 roku łączy pracę jako terapeutka i kuratorka projektów artystycznych z opieką nad dwoma synami. Jest współtwórczynią̨ kolektywu NOKS, była uczestniczką programu Curatorial Intensive na Biennale Sztuki Współczesnej w Lagos (Nigeria), brała udział w rezydencji „Landscape as a Monument” (2020) organizowanej przez ukraińską platformę̨ kulturalną Izolyatsia. W 2021 była kuratorką rezydencji artystycznej w Goyki 3 Art Inkubatorze w Sopocie. Od 2021 roku współprowadzi grupę Plenum Osób Opiekujących Się.

Prace prowadzącej:

www.instagram.com/wera.morawiev
https://plenumofcare.tumblr.com/
www.noks.info

Warsztaty będę prowadzone we współpracy z Katarzyną Kanią. 
Katarzyna Kania – choreografka, performerka i nauczycielka akademicka. Jej zainteresowania skupiają się na teorii i praktyce tzw. „poszerzonego” myślenia o choreografii, czyli strategiach obserwacji i budowania ruchu/relacji, które pogłębiają nasze rozumienie świata. Od wielu lat praktykuje i bada sposoby myślenia i działania kolektywnego, mediacji oraz inkluzywnych metod komunikacji w grupie. W ostatnim okresie skupia się na badaniu protokołów wykonywania, prezentowania i obserwowania, a także strukturyzuje swoje projekty wokół pojęcia „dramaturgii feministycznej”.

19 listopada (niedziela), 17:00-20:00 /// ODWOŁANE

Katarzyna Żeglicka:

„Przystań (samo)ukojenia. Troska wobec siebie w sytuacji przeciążenia pracą opiekuńczą”

Bilety – ODWOŁANE
20/25zł

Opis warsztatu:

Warsztat pracy z ciałem jest skierowany do osób pełniących role opiekuńcze nad osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami i seniorkami. Opiekunowie są grupą, która szczególnie wymaga wsparcia wytchnieniowego. Całodobowa opieka nad osobami o szczególnych potrzebach, brak wsparcia oraz często brak możliwości wykonywania odpłatnej pracy zawodowej powodują szczególne narażenie na problemy wypalenia.

Warsztat wyposaży uczestników i uczestniczki w proste narzędzia pozwalające zadbać o siebie. Podczas jego trwania podzielimy się różnymi sposobami na (samo)ukojenie w sytuacji przeciążenia, zwrócimy uwagę na doznania zmysłowe pozwalające na odprężenie się i wyciszenie. Wspólnie stworzymy przestrzeń wytchnienia, odpoczynku oraz troski wobec siebie i innych.

Główną metodą doświadczania będą ruch i taniec rozumiane jako swobodna ekspresja. Wykorzystamy ćwiczenia pracy z ciałem (improwizacja, podążanie za impulsem oraz mądrością ciała) i oddechem. Osoby uczestniczące poznają proste techniki (auto)masażu, wytrząsania napięcia, ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, skanowanie ciała oraz wizualizacje, które można wykonać samodzielnie w domu.

Dla kogo:

Zapraszamy osoby wykonujące pracę opiekuńczą nad osobami z niepełnosprawnością oraz seniorkami i seniorami; wiek uczestniczących osób: od 25. roku życia. 

O prowadzącej:

Katarzyna Żeglicka – pedagożka teatru i animatorka kultury, performerka, tancerka i choreografka z niepełnosprawnością; certyfikowana trenerka WenDo – metody samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt. Ukończyła roczny Kurs Choreografii Scenicznej u Iwony Olszowskiej. Była stypendystką krakowskiego programu „Kultura odporna” (2020) i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2022). Uczestniczyła w programach rezydencyjnych w Polsce i za granicą. Od wielu lat współpracuje z instytucjami kultury, uczelniami wyższymi oraz organizacjami pozarządowymi.  Autorka spektakli, performansów oraz etiudy. Laureatka konkursu Europe Beyond Access za autorską etiudę „Rezonans kontrastu”. Od ponad 20 lat pracuje z osobami doświadczającymi dyskryminacji i przemocy. Regularnie prowadzi warsztaty i laboratoria z zakresu pracy z ciałem, inkluzywności, przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy. 

Prace prowadzącej:

Strona internetowa – facebook 
Bio na stronie projektu Europe Beyond Access 
Wideo etiudy „”Rezonans kontrastu”” 
O spektaklu „”Gra w konstra-s-Ty””

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.