Tysiące budynków, ulice i elementy przyrody pozostające w obszarze wyznaczonym nowożytnymi fortyfikacjami miasta – wszystko to znajdziecie na niezwykłej makiecie, która czeka na zwiedzających w naszej nowej siedzibie, czyli Kunszcie Wodnym na Targu Rakowym 11. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku co soboty od godz. 10 do 20 oraz w niedzielę od 10 do 16. Bilety w cenie 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) można kupić stacjonarnie lub online na www.bilety.ikm.gda.pl. (godziny pracy makiety od 15 stycznia do 29 lutego 2024: od 10-18 pon-sobota, niedziela godz. 10-16)

 

Przygotowanie makiety zajęło kilka lat i jest owocem pracy dziesiątków ekspertów z różnych dziedzin: urbanistyki, historii, projektowania i nowych technologii. Łącząca modele 3D z elementami multimedialnymi makieta jest największą tego typu realizacją w Polsce. Poznaj układ przestrzenny dzisiejszego Gdańska i sposób, w jaki miasto przeobrażało się przez wieki! 

Wstęp na salę makiety jest płatny, a bilety w cenie 12 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy) można kupić w kasie w Punkcie Informacji Kulturalnej przy Targu Rakowym 11 oraz online na bilety.ikm.gda.pl. Zapraszamy użytkowników Gdańskiej Karty Mieszkańca, którym raz w roku przysługuje bezpłatne wejście na oglądanie makiety, a po jego wykorzystaniu zniżki na zakup biletu. 

Sala makiety 

Wykonane w skali 1:500 modele 3D to wprawdzie najbardziej rzucający się w oczy element ekspozycji, ale wchodząc do sali makiety, warto spojrzeć… pod nogi. Na podłodze, w formie tzw. szwarcplanu, rozrysowana jest kontynuacja planu miasta. Na ścianie zaś przyjrzeć się można wielkoformatowej mapie całego Gdańska. 

W sali znajduje się też model mechatroniczny historycznego Kunsztu Wodnego (Wasserkunst), jak kiedyś nazywano gdańską stację pomp zasilającą miejską sieć wodociągową. 

Elementy interaktywne 

Całość wzbogacono o elementy interaktywne, do których dostęp można uzyskać poprzez 11 ekranów dotykowych rozmieszczonych wokół makiety. Z jednej strony aplikacje spełniają funkcje edukacyjne, umożliwiając np. prześledzenia historii architektury gdańskiej kamienicy. Z drugiej zaś to praktyczna pomoc dla osób odwiedzających Gdańsk, które mogą tu w prosty sposób zaplanować zwiedzanie miasta. 

Tworząc aplikacje interaktywne wykorzystano ponad 2000 zdjęć i grafik, przez co korzystanie z materiałów jest bardziej intuicyjne i ciekawe. Podobnie jak w przypadku innych elementów znajdujących się w sali makiety, użytkownicy aplikacji mogą na ekranie wybrać teksty w jednym z trzech dostępnych języków: polskim, angielskim lub niemieckim. 

Osoby ciekawe tego, jak Gdańsk zmieniał się na przestrzeni wieków szczególnie zainteresuje jedna z funkcji dostępnych w aplikacji interaktywnej. Pozwala ona porównać dzisiejszą zabudowę z tą sprzed ponad 400 lat! Do wykonania tego typu zestawienia wykorzystano plan miasta z ok. 1598 roku. 

Dla kogo? 

Makietę stworzono dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska oraz osób odwiedzających nasze miasto. Makieta pozwala spojrzeć na miasto w nowy sposób i z nowych perspektyw, a dzięki aplikacji interaktywnej można w ciekawy sposób poszerzać swoją wiedzę. Dodatkowo już wkrótce Instytut Kultury Miejskiej uruchomi warsztaty edukacyjne, które towarzyszyć będę korzystaniu z sali makiety. 

Sprawdź, jak dobrze znasz Gdańsk! 

Warsztaty edukacyjne 

IKM przygotował serię warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem makiet Gdańska. Zgłaszać się mogą grupy zorganizowane (kontakt@ikm.gda.pl), a warsztaty dla rodzin i dzieci znajdą się w stałej ofercie instytucji. Ich zakres tematyczny jest szeroki. Od tematów związanych z wodą w mieście, architekturą i urbanistyką, życiem w mieście, miejską roślinnością i komunikacją. 

Skala 

Jak wspomnieliśmy, makietę wykonano w skali 1:500, ale co to właściwie znaczy? Posłużmy się garścią liczb, które powinny podziałać na wyobraźnię. 

12 710 000 m2 (czyli 1271 ha) – to obszar gdańskiego śródmieścia, jaki został odwzorowany. Na makiecie zmieściliśmy go na 50,84 m2. To jakby powierzchnię niemal 2000 boisk piłkarskich włożyć do dwupokojowego mieszkania! 

Kiedy z linijką zbliżymy się do „budynków” na makiecie, zauważmy, że średnia wysokość kondygnacji to ledwie 6 mm, a wysokość pięciokondygnacyjnego obiektu to 3 cm. Tu gigantyczna bryła bazyliki Mariackiej liczy ledwie 15,4 cm wysokości! 

Dlaczego makieta jest biała? 

Dzięki wykorzystaniu białego koloru dla wszystkich 7000 elementów makiety całość staje się bardziej czytelna dla oka. Oglądającym nie umykają szczegóły i z większą łatwością poznawać mogą rozkład przestrzenny śródmieścia. 

Biel została przełamana jedynie odrobiną błękitu, który znaczy akweny wodne na tym terenie. Warto przy tym zauważyć, że model terenu makiety oddaje różnice wysokości występujące naturalnie na ujętym obszarze. 

Realizacja makiety 

Za trwającą kilka lat realizację makiety odpowiadał Referat Planów i Marketingu w Wydziale Urbanistyki i Architektury UMG. W 2017 roku przetarg na realizację makiety, łącznie z aranżacją i wyposażeniem sali w Kunszcie Wodnym, wygrała doświadczona w realizacji wystaw multimedialnych firma MAE Multimedia Art & Education. Na podwykonawcę makiety fizycznej miasta  MAE wybrało firmę Rapid Crafting specjalizującą się w wykonywaniu m.in. makiet architektonicznych w wydruku 3D. 

Biuro Rozwoju Gdańska przekazało główne dane do modelowania makiety, a Muzeum Gdańska udzieliło wsparcia w korekcie przygotowanych opisów historycznych wydarzeń i obiektów.