Program literacki Instytutu Kultury Miejskiej to pomorskie i ogólnopolskie premiery, tematyczne Rozmowy o stanie świata oraz autorski wybór książek w księgarni Nurty IKM. Najbliższe wydarzenia to: pomorska premiera biografii „Urban” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa (4.10.2023), ogólnopolska premiera powieści Janusza L. Wiśniewskiego „Stany splątane” (7.10.2023), spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem wokół książki „Jezus umarł w Polsce” (11.10.2023), Noc Księgarń z udziałem Marcina Kąckiego i Marty Abramowicz (13.10.2023) oraz panel o wodzie, w którym gośćmi będą Jan Mencwel i Szymon Opryszek (18.10.2023). Wstęp na wydarzenia jest wolny. Na niektóre obowiązują zapisy.  

Pomorska premiera biografii „Urban” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska. 4.10.2023, godz. 18.00, Audytorium, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki: https://bit.ly/Pomorska_Premiera_Urban 

„Urban” to jedna z najbardziej demaskatorskich biografii ostatnich lat. Setki godzin rozmów, tysiące stron archiwaliów w Polsce, Izraelu i USA, niepublikowane wspomnienia – Dorota Karaś i Marek Sterlingow kilka lat pracowali nad opowieścią o Jerzym Urbanie. Byli ostatnimi dziennikarzami, z którymi rozmawiał. Stworzyli wielowymiarowy portret najmroczniejszej postaci powojennej Polski i pokazali polityczne gry w szeregach oficjeli PRL aż po narodziny III RP, jej układy i podejrzane interesy. 

 
Od objętego zakazem druku bezkompromisowego dziennikarza „Polityki” przez bezpartyjnego rzecznika brutalnego rządu, prezesa telewizji, redaktora naczelnego szargającego wszystkie świętości tygodnika „Nie” po milionera i „śmiesznego dziadka z uszami” z internetowych memów – to jedna z najbardziej wyboistych i spektakularnych karier w historii. „Urban” zdumiewa swoim rozmachem, dbałością o historyczny detal i nieustępliwością w poszukiwaniu prawdy. Bez znajomości tej biografii trudno zrozumieć współczesną Polskę. 

Dorota Karaś i Marek Sterlingow – reporterzy z Gdańska wywodzący się z „Gazety Wyborczej”. Dorota pisze dla trójmiejskiej redakcji do dziś, najchętniej na tematy związane z przeszłością miasta. Jest także autorką sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. 
Marek był korespondentem wojennym w Afganistanie, w cyklu reportaży przedstawił m.in. prawdziwy przebieg tragedii w Nangar Chel. Jako pierwszy opisał także sprawę Iwony Wieczorek i ujawnił najbardziej prawdopodobną przyczynę jej zaginięcia. Po odejściu z „Gazety Wyborczej” do 2016 roku pracował w Radiu Gdańsk. Ich pierwsza wspólna książka – biografia „Walentynowicz. Anna szuka raju” – otrzymała nagrodę czytelników w konkursie Grand Press na Reporterską Książkę Roku oraz Splendor Gedanensis. 

Ogólnopolska premiera powieści Janusza L. Wiśniewskiego „Stany splątane”. Prowadzenie: Joanna Borowik-Hołubowicz 7.10.2023, godz. 16.00, Audytorium, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki: https://bit.ly/Premiera_Stany_Splatane 

Janusz L. Wiśniewski, mistrz prozy psychologicznej i obyczajowej, ponownie zabiera nas w świat emocji. „Stany splątane” to opowieść o poplątanych losach, w których każdy odnajdzie cząstkę siebie.   

Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem autorem książki „Jezus umarł w Polsce” oraz Beatą Siemaszko z Grupy Granica. 11.10.2023, godz. 18.00. Audytorium, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp bezpłatny, obowiązują wejściówki: https://bit.ly/Spotkanie_Grynberg_GrupaGranica 

Mikołaj Grynberg pojechał na Podlasie, by porozmawiać z ludźmi, którzy pomagają uchodźcom uwięzionym w pułapce na granicy polsko-białoruskiej. Rozmawiał także z tymi, których zadaniem jest udaremniać taką pomoc. Tak powstała książka „Jezus umarł w Polsce”, jeden z najważniejszych reportaży ostatnich lat. Podczas spotkania z autorem porozmawiamy o sytuacji na granicy i o ludziach, którzy pomagają za wszelką cenę. 

Noc Księgarń. Spotkanie z Marcinem Kąckim wokół książki „Chłopcy” oraz Martą Abramowicz autorką książki „Irlandia wstaje z kolan”. 13.10.2023, godz. 19.00. Pracownia, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny. 

Marcin Kącki, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych polskich reporterów, nagradzany autor takich książek jak Białystok. Biała siła, czarna pamięć czy Oświęcim. Czarna zima, wraca z nowym reportażem o ludziach, którzy walczą o przejęcie władzy w Polsce.  Poznajmy tych, którzy chcą nami rządzić. 

Marta Abramowicz zaprasza nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć. I wrócić z niej z przekonaniem, że Polacy także mogą wstać z kolan. Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach. 

Rozmowy o stanie świata. Panel o wodzie. Jan Mencwel w rozmowie z Szymonem Opryszkiem. 18.10.2023, godz. 18.00. Pracownia, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny. 

Książka Jana Mencwela próbuje odpowiedzi na pytania, gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Zmian klimatycznych nie powstrzymamy, ale wciąż możemy osłabić ich skutki. Autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Rozmawia z naukowcami, aktywistami, rolnikami czy hydrologami, aby zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje. Opisuje, co dzieje się z wodą, ale przede wszystkim pokazuje, że możliwa jest inna przyszłość. Daje nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna.  

O nadziei i wyzwaniach stojących przed nami w kontekście wody Jan Mencwel porozmawia w IKM z Szymonem Opryszkiem, niezależnym reporterem, absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu, współpracującym m.in. z „Dużym Formatem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Podróżami”. Opryszek jest absolwentem pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki (2021) oraz laureatem grantu Wydawnictwa Poznańskiego na książkę reporterską o kryzysie wodnym na świecie, nad którą obecnie pracuje.