14 października o godz. 19.00 na deskach audytorium IKM zobaczymy spektakl „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” duetu Gruba i Głupia (Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik). To projekt instalacji performatywnej, w której mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostaje z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na: https://bit.ly/Pentezylea_IKM_Gdańsk 

 istoria Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć…  

Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.  

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop.  

Gruba i Głupia – duet choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserski zawiązany przez Dominikę Knapik (Głupią) i Patrycję Kowańską (Grubą). Powstał z potrzeby stworzenia przestrzeni do niezależnych, bezkompromisowych wypowiedzi twórczych, poruszających tematy trudne i niewygodne. Prace Grubej i Głupiej mają na celu igranie z teatralnymi konwencjami oraz dekonstrukcję stereotypów dotyczących m.in. politycznego potencjału ciała i płci.  

— 

„Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek” 

14 października, godz. 19.00, Audytorium 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, Gdańsk 

Bilety 30/40 zł https://bit.ly/Pentezylea_IKM_Gdańsk. 

 

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia  

Kostiumy: Wiktor Krajcer  

Współkreacja i performance: Ewa, Gosia, Dominika, Patrycja i innx  

Komunikacja: Ola Jaruszewska 

Producentka wykonawcza: Anna Romberg 

Grafika: Wiktoria Szydłowska 

Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej 

Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA 

Premiera: 6 października 2023, Poznań