Książka Jana Mencwela próbuje odpowiedzi na pytania, gdzie znika woda? Czy Polska musi stać się pustynią? Zmian klimatycznych nie powstrzymamy, ale wciąż możemy osłabić ich skutki. Autor próbuje znaleźć źródła problemu, jaki mamy z wodą. Rozmawia z naukowcami, aktywistami, rolnikami czy hydrologami, aby zrozumieć, kto jest winny temu, że Polska pustynnieje. Opisuje, co dzieje się z wodą, ale przede wszystkim pokazuje, że możliwa jest inna przyszłość. Daje nadzieję, że nie jest jeszcze za późno, żeby ocalić nasze lasy, jeziora, rzeki i bagna.  

O nadziei i wyzwaniach stojących przed nami w kontekście wody Jan Mencwel porozmawia w IKM z Szymonem Opryszkiem, niezależnym reporterem, absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu, współpracującym m.in. z „Dużym Formatem”, „Tygodnikiem Powszechnym” i „Podróżami”. Opryszek jest absolwentem pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki (2021) oraz laureatem grantu Wydawnictwa Poznańskiego na książkę reporterską o kryzysie wodnym na świecie, nad którą obecnie pracuje.   

Rozmowy o stanie świata. Panel o wodzie. Jan Mencwel w rozmowie z Szymonem Opryszkiem. 18.10.2023, godz. 18.00. Pracownia, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Wstęp wolny.