Warsztaty tworzenia biżuterii z recyklingu, naprawa ubrań, toreb i mebli, szycie metodą patchworkową, jeansowy upcycling czy panele dyskusyjne połączone z zajęciami dla dzieci i dorosłych – to wydarzenia, które znajdą się w jesiennym programie Otwarty IKM. To propozycja Instytutu Kultury Miejskiej, w której zaprasza mieszkanki i mieszkańców Gdańska do współorganizacji wydarzeń w siedzibie IKM. Łącznie dofinansowano 9 projektów na kwotę 28 530 zł brutto.

  

W tegorocznej edycji szczególnie doceniono działania w nurcie less waste. Spośród 22 propozycji wybrano i dofinansowano łącznie 9 projektów w kwocie 28 530 zł brutto. Wyłonione w ramach konkursu projekty otrzymają również wsparcie merytoryczne i techniczne. Zrealizowane będą w nowej siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11. 

– Zaprosiliśmy organizatorów i organizatorki do realizacji działań kulturalnych w nurcie less waste, które na uwadze mają zmniejszenie ilości wytwarzanych przez ludzi odpadów. Priorytetami, na które zwracaliśmy uwagę było nadawanie drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom, zrównoważona moda i styl życia w duchu idei less waste, kultura naprawiania i współdzielenia oraz zwiększenia zainteresowania nabywaniem i korzystaniem z przedmiotów używanych – mówi Katarzyna Buczek z Instytutu Kultury Miejskiej.  

Lista projektów, dofinansowanych w ramach programu Otwarty IKM.  

 1. Biżuteria z recyklingu. Wnioskodawczynie: Katarzyna Gajdiss i Katarzyna Abramek. Kwota wsparcia: 3500 zł brutto. 
 1. Jeansowy upcycling. Wnioskodawca: Ignacy Kulka. Kwota wsparcia: 2500 zł brutto.  
  Partner projektu: Szkoła Podstawowa nr 21 im. Kapitana Żeglugi Wielkiej Karola Olgierda Borchardta, Biskupia Górka.  
 1. Nowe życie dawnej sukienki. Wnioskodawca: Violetta Wiśniewska. Kwota wsparcia: 2740 zł brutto. 
 1. PoDARunki. Wnioskodawca: Joanna Paniec. Kwota wsparcia: 3800 zł brutto. 
 1. Ratujemy stare książki. Wnioskodawca: Siostry Malowane (Eliza Piechnik, Anna Piotrowska). Kwota wsparcia: 2320 zł brutto. 
 1. Szatki ze szmatki. Wnioskodawca: Joanna Zorn- Szumiło. Kwota wsparcia: 4000 zł brutto. Partnerzy projektu: Dom Sąsiedzki „Zakopianka” Gdańsk – Siedlce, Fundacja RC. 
 1. Sztuka Upcyklingu. Wnioskodawca: Fundacja Horyzont Zdarzeń. Kwota wsparcia: 4000 zł brutto. 
 1. Warsztaty z renowacji mebli. Wnioskodawca: Oliwia Michalska. Kwota wsparcia: 3950zł brutto. 
 1. Wypalanie po kaszubsku! Wnioskodawca: Angelika Szulfer Farwa. Kwota wsparcia: 1720 zł brutto. 

Zaproszenia na wydarzenia i ich opisy pojawią się wkrótce w aktualnościach na stronach: otwarty.ikm.gda.pl i kalendarium Instytutu Kultury Miejskiej

Jesienna edycja programu Otwarty IKM dofinansowana jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programów Czyste Miasto Gdańska oraz ProfiKultura- Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych.