Startuje kolejny cykl warsztatów taneczno-ruchowych realizowany w ramach Ciał Tańczących w Mieście – części gdańskiej odsłony programu Przestrzenie Sztuki. Jeśli ważny jest dla ciebie ruch lub dopiero pragniesz przekonać się o jego korzystnym wpływie na codzienne aktywności, zajęcia są dla ciebie. Wybierz spośród kilku autorskich scenariuszy przygotowanych przez lokalne artystki i artystów tańca oraz choreografii. Warsztaty odbywać się będą w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku w listopadzie i w grudniu. Zapraszamy!

Ciała Tańczące w Mieście to propozycja zajęć dla społeczności lokalnej, osób zainteresowanych ruchem jako formą samorozwoju, regeneracji i rekreacji. Dla mieszkanek i mieszkańców Trójmiasta to okazja, aby zapoznać się z autorskimi metodami pracy tutejszych twórców oraz kreatywnie spędzić czas w grupie osób o podobnych zainteresowaniach.

Spotkania oferują możliwość rozwijania umiejętności tanecznych, ale są także czasem na odprężenie i regenerację. Taniec to doskonały środek wyrażania emocji, odreagowywania stresu oraz wzmacniania ciała i umysłu. Wspólna praktyka taneczna może stać się pretekstem do nawiązywania nowych przyjaźni, dzielenia się doświadczeniami, tworzenia atmosfery współpracy i wzajemnego wsparcia. Niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania każdy może znaleźć coś dla siebie.

Zajęcia poprowadzą wyłonione w otwartym naborze osoby z doświadczeniem pracy tanecznej i choreograficznej.

Program Ciała Tańczące w Mieście odbywa się od sierpnia do grudnia. Warsztaty realizowane są każdorazowo w czwartki w Zakładzie Kulturalnym.

Zapraszamy do rezerwacji biletów na zajęcia. Prosimy pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

7 grudnia (czwartek, 18:30-20:00)

Anna Zglenicka: „Przyjemny rozruch”

Bilety:  [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu:

Warsztat dla osób z otwartością na ruch, eksplorację własnego ciała oraz kontakt z drugim ciałem i szukanie przyjemności w ruchu poprzez zadbanie o własne ciało. Zajęcia będą zawierały elementy tańca współczesnego, improwizacji, ale przede wszystkim będzie to delikatna praca z detalem, rozluźnienie tkanek, poszerzanie zakresów w ciele i wyobraźni. Zwieńczeniem warsztatu będzie masaż i relaksacja.

Zajęcia rozpoczną się ćwiczeniami, które pobudzą krążenie krwi i przygotują ciało do pracy nad uelastycznieniem. Skupimy się na poszukiwaniu przestrzeni w ciele, budzeniu miejsc dawno nieaktywowanych – jednak bez zmuszania ciała do czegokolwiek. Naszym celem będzie odnalezienie przyjemności w ruchu i własnej motywacji do sięgania dalej (dosłownie i w przenośni), a postaramy się to osiągnąć poprzez likwidację blokad w ciele. Tempo i zakres zajęć zostaną dostosowane do możliwości uczestników.

Dla kogo?

Zapraszamy młodzież, dorosłych, osoby otwarte na pogłębioną pracę z ciałem; osoby z minimalnym doświadczeniem tanecznym. Liczba osób: do 20.

O prowadzącej:

Anna Zglenicka – tancerka, choreografka, artystka wizualna. Absolwentka teatrologii, studiowała taniec w kulturze fizycznej oraz intermedia. Członkini zarządu stowarzyszenia Córy Kultury. W praktyce twórczej łączy sztuki wizualne i performatywne. Współzałożycielka zespołu Hertz Haus. Jako tancerka i choreografka współtworzyła spektakle: „Her(t)z”, „Solo na 4 kaski i stracony czas”, „Unbody”, „Portrety beznadziejne – spektakl usieciowiony”, „Frauen in Flammen”. Autorka identyfikacji wizualnych spektakli. W 2021 roku w ramach Rezydencji Gdańskiego Festiwalu Tańca stworzyła duet z M. Kowalą pt. „Mirroring”, w 2022 roku w ramach stypendium kulturalnego miasta Gdańska zrealizowała film pt. „Solitude”.

hertzhaus.pl; Instagram.com/anna.zglenicka

Już się odbyły:

9 listopada (czwartek, godz. 18:30-20:00)

Weronika Ewald:
„POPPING WARSZTAT” 

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu: 
POPPING to rodzaj tańca ulicznego, który narodził się słonecznej Kalifornii na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. 
Opiera się na technice szybkiego napinania i rozluźniania mięśni w celu wywołania efektu szarpnięcia w ciele tancerza, określanego jako pop lub hit.
Popping łączy się z różnymi innymi stylami takimi jak na przykład Robot (naśladowanie ruchów robota), Waving (tworzenie iluzji przepływania fali przez ciało), Tutting (tworzenie geometrycznych pozycji) i wiele innych.
Uczestnicy warsztatów zostaną wprowadzeni w magiczny świat poppingu, poznając technikę popa oraz podstawowe sposoby poruszania się, które w dalszej części zajęć zostaną użyte w choreografii.  

Dla kogo?
Zajęcia dedykowane są nie tylko osobom mającym wcześniejsze doświadczenie z tańcem, ale również tym, którzy dopiero chcieliby zacząć tworzyć swoim ciałem prawdziwą magię! 

O prowadzącej:
Weronika Ewald – tańczy popping od ponad 6 lat. Jest członkinią ekipy Soul Boogie Crew, która występowała m.in. na World of Dance 2022. Aktywnie uczestniczy w życiu polskiej sceny tanecznej poprzez udział w zawodach oraz prowadzeniu zajęć. Umiejętności taneczne zdobywała podczas obozów, warsztatów oraz licznych lekcji grupowych oraz indywidualnych z najlepszymi tancerzami w Polsce i w USA. 

instagram: instagram.com/hiiamida 

16 listopada  (czwartek, godz. 18:30-20:00)


Agata Gregorkiewicz:

„emiGRACJE”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu: 

„emiGRACJE” to projekt dedykowany przebywającym w Polsce cudzoziemkom oraz Polkom z doświadczeniem migracyjnym. Osoby takie muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, co często związane jest z poczuciem wyizolowania i samotności. O ile znaleźć można przestrzenie dające cudzoziemkom dostęp do „twardych” narzędzi, jakimi są np. nauka języka polskiego czy wsparcie prawne, o tyle brak jest wydarzeń, podczas których osoby z doświadczeniem migracyjnym czy uchodźczym mogłyby spotkać się aby odetchnąć, oderwać myśli od trudów dnia codziennego i twórczo spędzić czas. Tę lukę wypełnia inicjatywa Agaty Gregorkiewicz.

Warsztat pomyślany jest w duchu przeciwdziałania wykluczeniu kobiet i wspomaga integrację. Oferuje uczestnikom przestrzeń, w której będą mogły podzielić się sobą i swoimi umiejętnościami, wiedzą, kulturą czy doświadczeniem. Poprzez taniec, ruch, oddech, ćwiczenia medytacyjne oraz pracę z ciałem będziemy szukały możliwości spotkania i budowały kobiecą społeczność.Podczas warsztatu towarzyszyć nam będą takie metody pracy z ciałem jak: taniec terapeutyczny,  improwizacja, medytacja oraz medytacja w ruchu, embodyment, tańce w kręgu, praca w kręgu, automasaż i czuła praca z dotykiem.

Dla kogo? 

Zapraszamy kobiety w wieku od 16 lat; doświadczenie ruchowe nie jest wymagane. Liczba osób: do 20.

O prowadzącej:

Agata Gregorkiewicz – trójmiejska tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, praktyk terapeutycznego wymiaru tańca. Absolwentka Paris VIII na kierunku tańca i sztuk performatywnych oraz zapisu ruchu w paryskim konserwatorium (CNSMDP). Tancerka i współautorka spektakli i performanców: „SerdUCHA”, „Ciało Botaniczne”, „Konstelacje”, „W sieci”, „RESISTANCE”, „Obłoki jasne nad Tobą”, „Bodyfulness” i inne. Adeptka szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy PSCh w Poznaniu. Uczestniczka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej CHOREOGRAFII W CENTRUM w warszawskim Centrum w Ruchu. Autorka inicjatyw: Rusz Duszę – w ramach której tworzy autorskie projekty artystyczne i społeczne oraz CIAŁOLUBIENIE- przestrzeni świadomej pracy z ciałem gdzie praktykuje masaż Lomi Lomi Nui. 

agatagregorkiewicz.com

23 listopada (czwartek, godz. 18:30-20:00)

Aleksandra Konieczna:
„reGENERATIO”

Bilety: [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu:

„reGENERATIO” to międzypokoleniowy warsztat twórczy oparty na pracy z ciałem poprzez ruch. Jest to próba stworzenia / odnalezienia przestrzeni, w której połączenie między pokoleniami może być rozpoznane na nowo, gdzie będziemy mogli rozwijać umiejętność korzystania z własnych doświadczeń i zasilać się międzypokoleniowymi zasobami. Międzypokoleniowa wymiana to wątek niezwykle zasobny w możliwość budowania różnego rodzaju połączeń, wielowymiarowej relacji i wspólnej kreacji.

Warsztat jest dedykowany kreatywnej pracy z ciałem poprzez ruch. Skorzystamy z takiego narzędzia jak praktyka świadomego ruchu, czyli ponad godzinnej nieustannej eksploracji ruchowej różnych form, dynamik oraz ułożenia ciała w przestrzeni. Spróbujmy „ruchowo rozważyć” definicję pokolenia, towarzyszący temu pojęciu ruch i jego twórczy potencjał. 

Dla kogo? 

Zapraszamy osoby od 13. roku życia; doświadczenie ruchowe nie jest wymagane. Liczba osób: do 25.

O prowadzącej:

Aleksandra Konieczna – aktywna tancerka i pasjonatka szeroko pojętej pracy z ciałem w ruchu, zarówno w wymiarze artystycznym, jak i terapeutycznym. Intensywną edukację taneczną rozpoczęła w 2002 roku, uczęszczając na liczne szkolenia w kraju i za granicą (m.in. Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Bośnia i Hercegowina). Absolwentka Kursu Choreografii Eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie. Stypendystka programów artystycznych w kraju i za granicą, m.in. stypendium kulturalnego Miasta Gdańska, programu Creative Europe przy projekcie „The Ways of the Heroes”. Rezydentka w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Współtwórczyni warsztatów oraz wydarzeń kulturalnych zogniskowanych wokół pracy z ciałem i ruchem, praktyk uważności oraz świadomego bycia w ciele poprzez ruch. 

30 listopada (czwartek 14:30-16:00)

Katarzyna Ustowska-Gmerek: „Unoszę się: projekt artystyczny dla osób z afazją”

Bilety:  [kliknij tutaj]
20 zł (liczba miejsc ograniczona)

Opis warsztatu:

„Unoszę się” to działanie artystyczne dla osób z afazją. Afazja jest zaburzeniem mowy będącym następstwem udaru mózgu, nowotworu czy wypadku komunikacyjnego. Celem projektu jest wykorzystanie tańca i potencjału ciała jako narzędzi do odbudowy połączeń i sposobów porozumienia. Projekt zaprasza uczestników do doświadczania radości i korzyści płynących z tańca poprzez metody twórcze, wspierające poruszanie się w życiu codziennym. Centralnym punktem jest ciało, które staje się ośrodkiem wszechstronnego doświadczenia, angażując nie tylko aspekty fizyczne, ale także emocjonalne, mentalne i duchowe. 

Inspiracją dla projektu jest z jednej strony praca Anny Halprin „Life/Art Process”, która koncentruje się na połączeniu życia codziennego ze sztuką, z drugiej zaś Montessori Dance Guide łączący filozofię Montessori z tańcem. Projekt umożliwia samopoznanie i rozwój poprzez odkrywanie ruchu i tańca jako środków osobistego wyrazu.

Dla kogo?

Zapraszamy dorosłe osoby cierpiące na afazję oraz ich bliskich. Liczba osób: do 20.

O prowadzącej:

Katarzyna Ustowska – tancerka, pedagożka, choreografka. Autorka Montessori Dance Guide, projektu łączącego podejście pedagogiczne Montessori ze sztuką tańca. Absolwentka studiów w dziedzinie edukacji tańca: Master in Contemporary Dance Education, Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (tytuł Bachelor in Performing Arts). Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Baletową w Gdańsku. Zajmuje się tańcem i edukacją w nurcie Montessori, pracując z dziećmi, nauczycielami i osobami cierpiącymi na afazję. Pracuje z Sopocką Szkołą Montessori, Fundacją Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Komunikacji „Między Słowami” i Aphasia Recovery Connection (USA). Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i h.art company oraz współtworzy grupę niezależnych twórców Durski/Kania/Kamińska/Stanek/Ustowska. Bierze udział w projektach tanecznych, teatralnych i filmowych.

www.dancemontessori.com


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej