Czas zamętu i oszołomienia. Czy tak wyobrażał sobie świat Schopenhauer formułując podstawy swojej filozofii? Żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, urodzony w Gdańsku filozof, jest patronem nowego festiwalu Instytutu Kultury Miejskiej. Festiwal Schopenhauera nie będzie mieć charakteru akademickiego, ale zaprosi wybitne myślicielki i wybitnych myślicieli do rozmowy o istotnych problemach, prowadzonym w języku wolnym od hermetyzmu i sztucznej naukowości. W żywym kontakcie i w dialogu z publicznością. Pierwsza edycja wydarzenia pod hasłem Czas zamętu i oszołomienia odbędzie się 25 listopada, a jej prowadzącymi są Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak. Bilety w cenie 30/40 zł na https://bit.ly/FestiwalSchopenhauera_bilety 

– Schopenhauer to najwybitniejszy umysł, który przyszedł na świat nad Motławą. Chcemy wraz z nim szukać innego wymiaru trójmiejskiej tożsamości. Czegoś co dopełni etos wolnościowej i solidarnościowej mobilizacji, a co opisują pojęcia takie jak „refleksyjność”, poszerzona i pogłębiona „świadomość”, „melancholia”, mądra „rezygnacja”, „antyideologiczność”, „samokrytycyzm”. Schopenhauer jako taki będzie dla nas inspiracją do szukania zintegrowanej, nowoczesnej, wznoszącej się ponad narodowe i ideologiczne partykularyzmy świadomości miejskiej. Gdańskiej i nie tylko gdańskiej – mówi Piotr Augustyniak, prowadzący i pomysłodawca idei Festiwalu. 

Gośćmi i gościniami Katarzyny Kasi i Piotra Augustyniaka będą: Andrzej Leder – filozof kultury, lekarz psychiatra i psychoterapeuta, Renata Lis – pisarka i tłumaczka, Edwin Bendyk – dziennikarz i publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne, Paweł Mościcki – filozof, eseista i tłumacz, Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka filmowa oraz Tadeusz Bartoś – filozof, teolog, publicysta.  

Patron festiwalu był pierwszym „hipsterem” Europy: malkontentem, outsiderem, pełnym dystansu kontestatorem świata; a zarazem koneserem, znawcą kultury, miłośnikiem sztuki etc. Człowiek, na którym nie poznało się życie akademickie, a który swoim dziełem wywarł ogromny wpływ na kulturę XIX i XX wieku. To co scala jego wewnętrzną sylwetkę to filozoficzna pasja i filozoficzny krytycyzm. 

– Schopenhauer to też – mimo swojej areligijności – otwartość na inspiracje tradycjami mądrościowymi i mistyką. Będzie dla nas inspiracją do rozmowy o duchowości i przebudzonej wrażliwości. Takiej, której potrzebujemy współcześnie w obliczu atomizacji i ideologizacji społecznej. Ale także w obliczy dewastacji natury i katastrofalnych zmian klimatycznych – opowiada Augustyniak.  

W tracie festiwalu chcemy wytrwale pytać, jak odnaleźć się w epoce zamętu i oszołomienia.  I jakie są powody, że jest tak, jak jest. Wbrew współczesnym tendencjom chcemy w tych dociekaniach podążyć dalej niż w stronę obciążeń historycznych, a tym bardziej uwarunkowań społecznych i ekonomicznych, na których dzisiaj wszyscy się koncentrują. Chcemy pójść dalej i zapytać o współczesny kryzys na sposób metafizyczny (bo może jesteśmy tacy, jakie jest istnienie, tylko jakie jest ono, oto jest pytanie?) oraz egzystencjalny (bo może jest coś w nas, naszym ludzkim byciu, co sprawia, że to, co nas dziś trapi i dręczy, tak czy inaczej musiało się pojawić?). 

Na patrona wybraliśmy Artura Schopenhauera. Jego postać i dzieło mogą być niewyczerpanym źródłem inspiracji dla tego rodzaju dociekań. A zarazem porządkującą je i scalającą ideą. 

—- 

Festiwal Schopenhauera. Czas zamętu i oszołomienia, 25 listopada 2023 

Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk 

Bilety 30/40 zł: https://bit.ly/FestiwalSchopenhauera_bilety 

Prowadzenie: Katarzyna Kasia, Piotr Augustyniak  

Goście i gościnie: Andrzej Leder, Renata Lis, Edwin Bendyk, Paweł Mościcki, Jagoda Szelc, Tadeusz Bartoś.