Kino Watra, Kino IKM – Instytut Kultury Miejskiej / Kunszt Wodny

9-12.11.2023

FILMY ANIMOWANE NIE TYLKO DLA DZIECI!

W dniach 9-12 listopada Gdańsk będzie ponownie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych – ANIMAFEST GDAŃSK 2023. Na widzów czekać będą projekcje prawie 100 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z całego świata, w tym ekranizacje bajek dla najmłodszych oraz pokazy wyłączenie dla dorosłych widzów. Filmy konkursowe podzielone zostały na sześć pasm tematycznych – animacje pełnometrażowe, krótka fabuła, animowany teledysk, eksperyment / impresja, filmy dla dzieci oraz nowość z ubiegłego roku, czyli sekcja „Go Green – Eko Animacje”. Festiwal odbędzie się w dawnym Kinie Watra oraz w nowym kinie IKM – Instytucie Kultury Miejskiej w Kunszcie Wodnym.

Gdański festiwal animacji to pokazy najświeższych filmów animowanych z całego świata. Na Festiwalu jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która przez powszechność technik komputerowych odchodzi powoli w zapomnienie. Na festiwalu pojawią się pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów. 

– W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, Dyrektor Programowa Festiwalu.

Jedną z najważniejszych sekcji programowych jest konkurs pełnometrażowych animacji, prezentujący filmy kierowane do dorosłego widza. W jego programie znajdzie się m.in. „Syrena” w reżyserii Sepideh Farsi, pochodzącej z Iranu autorki, której animowana produkcja była filmem otwarcia tegorocznej sekcji Panorama festiwalu Berlinale. Pojawią się również pełnometrażowe produkcje z prestiżowego festiwalu filmów animowanych Annecy: japoński horror „Feast of Amrita” w reżyserii Saku Sakamoto oraz baśniowy thriller „Khamsa” algierskiego reżysera, kryjącego się pod pseudonimem „Vynom”.

W sekcji Panorama, prezentującej filmy sezonu 2022/2023, zobaczyć będzie można wyjątkową animację malarską „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchman, polskiego kandydata do Oskara czy propozycje dla najmłodszego widza jak norweska animacja „Titina”.

Festiwal potrwa cztery dni, od 9 do 12 listopada a jego głównym celem jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą Festiwalu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival, Kino na Szekspirowskim czy Cinematika – Festiwal Muzyki Filmowej i Kina.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku współfinansowany jest ze środków Województwa Pomorskiego oraz środków Miasta Gdańska.

Więcej informacji na stronie www.animafest.pl oraz na festiwalowym kanale facebook: https://www.facebook.com/animafestgdansk