Virtual Ritual to nawiązujący do doświadczenia gry spektakl, który przenosi widzów do równoległego świata video gier online. To eksploracja cyfrowej społeczności, którą tworzą miliony ludzi na całym świecie każdego dnia logujących się w ogromnych światach gier. Spektakl w reżyserii Jana Mocka (Czechy), który wykonują Osamu Okamura, Adéla Vosičková, Ondřej Pokorný (Atlet) zobaczymy 24 listopada o godz. 19.00 w audytorium Instytutu Kultry Miejskiej przy Targu Rakowym 11. Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na www.bilety.ikm.gda.pl 

Wirtualne przestrzenie oferują użytkownikom niewyczerpane możliwości funkcjonowania bez konieczności respektowania ograniczeń zwyczajnej, trudnej rzeczywistości. A jednak każda gra ma swoje reguły. Trójka performerów, urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka i graczka Adéla Vosičková, podczas spektaklu tworzy panel ekspertów zajmujących się grami, by ujawnić ukryte mechanizmy, wzory i rytuały, które kształtują z pozoru niczym nieograniczony świat wideo gier online. 

Jakie normy, zasady i kody można przekroczyć w wirtualnej przestrzeni? A jakie w rzeczywistości? Jaką rolę odgrywają reguły gier w naszym społeczeństwie? W oryginalny sposób, wykorzystując technikę realizowanego na żywo video, animacje 3D i mechanizmy YouTube, spektakl obnaża ukryte powiązania pomiędzy rzeczywistymi i wirtualnymi przestrzeniami, ustalane za kulisami szybko rozwijającego się przemysłu gier, które zmieniają sposób, w jaki dziś rozumiemy rzeczywistość. 

Spektakl zestawia ze sobą rzeczywiste i wirtualne miasto. Pierwsza część, która przenosi nas do świata gry, oparta jest na badaniu zasad rządzących grami MMOG (Massively Multiplayer Online Game), czyli dziejącymi się w czasie rzeczywistym rozgrywkami online toczonymi jednocześnie przez wielu graczy. Następująca po niej część „site-specific” rozszerza obszar gry na otaczającą miejsce przedstawienia przestrzeń. Performerzy nadal nawigują sobą jak swoimi awatarami, tym razem w rzeczywistej przestrzeni, co więcej ujawniają umowność i sztuczność reguł, zgodnie z którymi zorganizowane jest „prawdziwe” społeczeństwo i eksplorują analogiczne do tych ze świata gier aspekty funkcjonowania tak kluczowych instytucji, jak banki czy instytucje zarządzające miastem. 

— 

Virtual Ritual, reż. Jan Mocek (Czechy). 24 listopada, godz. 19.00, audytorium IKM. Bilety 30/40 zł dostępne na www.bilety.ikm.gda.pl 

— 

Idea, reżyseria, scenografia: Jan Mocek 
Współpraca artystyczna: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Táňa Švehlová 
Światło: Patrik Sedlák 
Dźwięk: Ladislav Sterba 
Wideo: Ondrej Pokorný (Atlet), Jan Mocek 
Zdjęcia: Adéla Vosičková 
Koprodukcja: Archa Theatre, SixHouses 
Wykonawcy: Osamu Okamura, Adéla Vosičková, Ondřej Pokorný (Atlet)