W ramach świętowania wysokiej – 81,50% – frekwencji wyborczej w Gdańsku, w weekend 4 i 5 listopada instytucje kultury zapraszają bezpłatnie na wybrane atrakcje. W Instytucie Kultury Miejskiej można odwiedzić ogromną makietę Gdańska! Wejściówki należy pobrać w Punkcie Informacji Kulturalnej na parterze siedziby IKM przy Targu Rakowym 11.  

Tysiące budynków, ulice i elementy przyrody pozostające w obszarze wyznaczonym nowożytnymi fortyfikacjami miasta – wszystko to znajdziecie na niezwykłej makiecie, która czeka na zwiedzających w Kunszcie Wodnym. Jej przygotowanie zajęło kilka lat i jest owocem pracy dziesiątków ekspertów z różnych dziedzin: urbanistyki, historii, projektowania i nowych technologii. Łącząca modele 3D z elementami multimedialnymi makieta jest największą tego typu realizacją w Polsce. Poznaj układ przestrzenny dzisiejszego Gdańska i sposób, w jaki miasto przeobrażało się przez wieki! 

Całość wzbogacono o elementy interaktywne, do których dostęp można uzyskać poprzez 11 ekranów dotykowych rozmieszczonych wokół makiety. Z jednej strony aplikacje spełniają funkcje edukacyjne, umożliwiając np. prześledzenia historii architektury gdańskiej kamienicy. Z drugiej zaś to praktyczna pomoc dla osób odwiedzających Gdańsk, które mogą tu w prosty sposób zaplanować zwiedzanie miasta. 

Osoby ciekawe tego, jak Gdańsk zmieniał się na przestrzeni wieków szczególnie zainteresuje jedna z funkcji dostępnych w aplikacji interaktywnej. Pozwala ona porównać dzisiejszą zabudowę z tą sprzed ponad 400 lat! Do wykonania tego typu zestawienia wykorzystano plan miasta z ok. 1598 roku. 

Wejście na makietę w dniu 4 i 5 listopada jest bezpłatne. Należy pobrać wejściówki w Punkcie Informacji Kulturalnej. 

W pozostałe dni wstęp na makietę to 8 (ulgowy) i 12 zł (normalny). Raz w roku można wejść bezpłatnie korzystając z Karty Mieszkańca.  

Więcej informacji: https://ikm.gda.pl/makieta-gdanska/.