Renata Wiloch-Kozłowska opowie m.in.: o innowacyjnej myśli technicznej w dawnym Gdańsku, jakiego surowca używano do budowy sieci i jak wyjątkową strukturę wodociągową miał Gdańsk w XVII wieku. Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11. Wstęp wolny.  

– Autorem projektu urządzeń wodno- kanalizacyjnych dla centralnej części Gdańska był Eduard Friedrich Wiebe, a inicjatorem rozpoczęcia prac projektowych- nadburmistrz Leopold von Winter. Projekt realizowany był w latach 1869- 1871 przez firmę J. und A. Aird.  System wodno- kanalizacyjny obejmował m.in. obszar Głównego Miasta, Starego Przedmieścia oraz w ograniczonym zakresie teren Biskupiej Górki   
i Zaroślaka. Zaprojektowany został na 100 tys. mieszkańców, jednak postępujący rozwój terytorialny Gdańska spowodował dalsze rozbudowy systemu. – mówi Renata Wiloch-Kozłowska.  

Akademia Gdańska jest projektem dotyczącym historii Gdańska w szerokim jej rozumieniu. Cykl wykładów od 10 lat przybliża wyjątkowe wydarzenia, miejsca, obiekty, osoby i historie, o których nie jest łatwo znaleźć informacje w książkach czy w mediach, a które zapisały się w historii Gdańska. Przez ostatnie 9 lat odbyło się 98 prelekcji poprowadzonych przez wybitne osoby związane z gdańską nauką, kulturą, sztuką, historią. 10. edycja Akademii Gdańska realizowana jest pod hasłem cynowa rocznica. Zaproszone prelegentki i prelegenci poruszą tematykę, która dotychczas nie była szeroko omawiana lub o której wiedza znana jest nielicznym, bądź została poprzez lata zapomniana. 

Renata Wiloch-Kozłowska – absolwentka archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1996 roku prowadzi nieprzerwanie najstarszą firmę archeologiczną w województwie pomorskim. Jest nauczycielką konserwacji zabytków w Państwowych Szkołach Budownictwa, wykładała archeologię Gdańska na Gedanistyce na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Otrzymała wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim na zawodowca roku ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Akademia Gdańska. Sieć kanalizacyjna i wodociągowa w dawnym Gdańsku. Wykład poprowadzi Renata Wiloch-Kozłowska.  

Data: 21 listopada, godz. 18.00. 

Miejsce: Instytut kultury miejskiej, Targ Rakowy 11 

Wstęp wolny