Odkrywanie dzielnicy przez osadzone w lokalnym kontekście i historii artystyczne instalacje i interwencje to sedno festiwalu NARRACJE, który podczas dwóch listopadowych wieczorów gromadzi kilkutysięczną publiczność mieszkańców i mieszkanek Gdańska. W tym roku organizatorzy – Instytutu Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają 17 i 18 listopada na Orunię. Podczas spacerów z przewodnikami i przewodniczkami oraz kuratorami poznamy, w myśl koncepcji kuratorskiej Katarzyny Słobody i Jakuba Gawkowskiego, „Czułe punkty” dzielnicy. Udział we wszystkich festiwalowych wydarzeniach (spacery, Klub Festiwalowy, program edukacyjny) jest bezpłatny. Szczegółowy program: www.narracje.eu 

NARRACJE #14 Czułe punkty, 17-18 listopada 2023. Kuratorzy: Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski. Punkt startowy wycieczek i punkt informacyjny: Przedszkole nr 9 w Parku Oruńskim, ul. Nowiny 2. Godziny działania: 17.00 – 24.00.  

– Prace zaproszonych artystek i artystów, a także odbywające się podczas festiwalu działania performatywne i edukacyjne, posłużą do budowania wspólnego doświadczenia i sytuacji uważnego przyglądania się Oruni. Skupimy się na tworzących ją historiach, jej architekturze, tkance społecznej i przyrodniczej. Artystki i artyści zidentyfikują czułe punkty na mapie dzielnicy, zarówno te fizyczne, jak i efemeryczne – przychodzące z emocji, biografii, plotek, legend i anegdot. Wejdą z nimi w dialog, zaproszą do wspólnej rozmowy – opowiadają kuratorzy, Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski.  

Kuratorzy oprowadzą po festiwalowej trasie w piątek i w sobotę. Spacery rozpoczną się o godz. 17.00 pod Punktem Informacyjnym przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim. 

Artystki i artyści, których prace zobaczymy podczas 14. edycji NARRACJI: Kateryna Badianowa*, Alicja Czyczel, Magdalena Franczak, Barbara Gryka, Martyna Jastrzębska, Daniel Kotowski, Marta Krześlak, Inga Levi i Ija Kiwa*, Grażyna M. Olszewska, Cezary Poniatowski, Marta Romankiv, Jadwiga Sawicka, Ula Zerek, Liliana Zeic.  

W swoich propozycjach artyści i artystki sięgają do historii dzielnicy. Przypomną pracownice pralni i farbiarni Maxa Kraatza, postać botanika i meterologa Gottfrieda Reygera, kultową telewizję prywatną Sky Orunia czy legendarny, zaginiony pomnik Leniwej Panny. Odniosą się także do aktualnych problemów dzielnicy – m.in. tych dotyczących trudności w codziennym przemieszczaniu się pomiędzy różnymi jej punktami i dostępnością miejsc codziennego użytku dla osób o zróżnicowanych potrzebach. Prace artystyczne skłonią publiczność do uważnego doświadczania sztuki, otaczającej nas przyrody, społeczności. Wspólnie zbudujemy czułą mapę Oruni.  

*Dwie prace powstały przy współpracy z programem Wolne Słowo organizowanym przez Gdańsk Miasto Literatury; kuratorka: Anna Łazar. 

Program edukacyjny. Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, ul. Dwrocowa 11. Godziny działania 17.30 – 20.30. 

Podczas NARRACJI nie zapominamy o najmłodszych festiwalowiczach. 17 i 18 listopada w godz. 17.30- 20.30 zapraszamy na bezpłatne aktywności dla dzieci w Domu Sąsiedzkim „Gościnna Przystań” przy ul. Dworcowej 11. Tu dzieci będą mogły wybrać spośród dwóch modułów kreatywnych zajęć, których tematyka pogłębia festiwalowe wątki. Zaplanowane działania pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, ale też lepiej poznać i zrozumieć Orunię. Zmęczone nóżki i zmarznięte paluszki w Domu Sąsiedzkim znajdą również przestrzeń do odpoczynku i rozgrzania się. Udział nie wymaga zapisów, można dołączyć w każdej chwili. Więcej informacji: https://narracje.eu/narracje-14/program-dla-dzieci/.  

Klub Festiwalowy FAJER CLUB hosted by POISE. Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9. 

Godziny działania 17.00 – 24.00 (piątek, 17 listopada), 17.00 – 1.00 (sobota, 18 listopada) 

Na Oruni o program, aranżację i klimat klubu festiwalowego zadba Kolektyw POISE. POISE jest przestrzenią poświęconą eksploracji języka audiowizualnego, pretekstem do zawiązywania nowej społeczności opartej na życzliwości i wzajemnym szacunku. Przygotowany przez Kolektyw POISE FAJER CLUB to miejski festyn – miejsce integracji i aktywizacji uczestniczących, przestrzeń czynnego spędzania czasu i przełamywania międzypokoleniowych barier. W programie DJ sety, karaoke, koncert zespołu Three Deaths, niespodziewane performansy. O bar zadba tu Lang.fuhr, a przed budynkiem znajdą się foodtrucki. Szczegółowy program działań Klubu Festiwalowego https://narracje.eu/narracje-14/projekty-dodatkowe/.  

Jak wziąć udział w festiwalu NARRACJE? 

Po festiwalowej trasie oprowadzają przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki. Spacery startują co pół godziny, od godz. 17.30 do 22.00 spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim. 

W programie NARRACJI są również spacery w języku ukraińskim, które rozpoczną się o godz. 18.45 oraz w języku angielskim, które zaczną się o godz. 19.45. Start również spod Punktu Informacyjnego przy Przedszkolu nr 9 w Parku Oruńskim. 

Zapraszamy również do samodzielnej i wspólnej, w grupach, eksploracji Oruni. W Punkcie Informacyjnym znajdują sią mapki z trasą. Opisy prac dostępne są na standach (w języku polskim i angielski, QR kod do języka ukraińskiego). Również strona internetowa www.narracje.eu zawiera pełne opisy instalacji, program, mapkę, informacje dodatkowe w języku polskim, angielskim i ukraińskim. 

Jak dojechać na NARRACJE?  

Dzięki współpracy z ZTM Gdańsk w trakcie festiwalu w godz. 18.00-00.30 co ok. 30 min. kursować będą linie specjalne 613 (trasa: Łostowice Świętokrzyska – Świętokrzyska – Małomiejska – Podmiejska – Trakt św. Wojciecha – Gościnna) oraz 614 (trasa: Dworzec Główny – Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Trakt św. Wojciecha – Gościnna). 

 
Spod Dworca Głównego na Orunię dostaniecie się także autobusami regularnych linii 132, 189, 200, 205, 207, 232, 289 (w każdym przypadku należy wysiąść na przystanku „Gościnna”). W drodze powrotnej skorzystać można z nocnego autobusu N5 jadącego z przystanku „Gościnna” (na żądanie) do Dworca Głównego. Na Orunię przyjechać można również pociągiem Polregio – tutejszy przystanek PKP znajduje się mniej więcej w połowie festiwalowej trasy.  

Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych w okolicy zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej. 

— 

Festiwal NARRACJE #14 Czułe punkty, 17-18 listopada 2023. Kuratorzy: Katarzyna Słoboda i Jakub Gawkowski, Gdańsk-Orunia 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska 

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, Architektura i Biznes, Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, trójmiasto.pl, mojaorunia.pl, Magazyn Prestiż Trójmiasto 

Partnerzy: Gdański Archipelag Kultury, Gdańsk Miasto Literatury, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki Gościnna Przystań, INCOME agregaty prądotwórcze 

NARRACJE to festiwal sztuki współczesnej prezentowanej w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystyczne stają się nawigatorem miejskiej przygody: posługując się różnymi narzędziami, pozostają w bliskiej relacji z przestrzenią. Festiwal każdego roku odbywają się jesienią, zawsze w innej dzielnicy, która staje się punktem odniesienia dla kuratorów i kuratorek oraz inspiracją dla artystów i artystek. 

 

Katarzyna Słoboda jest kuratorką, badaczką i doktorką nauk humanistycznych (Instytut Sztuki PAN). W latach 2009-2022 pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kuratorowała takie wystawy i projekty, jak m.in. Prototypy 6: Alicja Bielawska, Na przecięciu linii (2022), Prototypy 4: Agata Siniarska, Osuwisko (2020), Układy odniesienia. Choreografia w muzeum (z Mateuszem Szymanówką, 2016), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (z Sonią Nieśpiałowską-Owczarek, 2013) czy Ekologie miejskie (z Aleksandrą Jach, 2011-2013). Jest redaktorką i autorką publikacji na temat tańca, choreografii i sztuki współczesnej. Laureatka stypendium badawczego Grażyny Kulczyk z zakresu współczesnej choreografii oraz stypendium Młoda Polska 2018. Członkini kolektywu Przestrzeń Wspólna. 

Jakub Gawkowski jest kuratorem i historykiem sztuki. W latach 2020–2023 pracował w Dziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi. W swojej praktyce kuratorskiej bada wątki pamięci, niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Absolwent Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Kurator i współkurator wystaw m.in. Tak pracuje tkanina (Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, 2023), Erna Rosenstein, Aubrey Williams. Ziemia otworzy usta (Muzeum Sztuki w Łodzi, 2022), Ziemia znów jest płaska (Muzeum Sztuki, 2021), Die Sonne nie Świeci tak jak słońce (TRAFO Trafostacja Sztuki, 2020), Stypendysta programu DAAD theMuseumsLab. Autor tekstów i wywiadów na temat sztuki współczesnej i polityki instytucjonalnej, publikował m.in. w Krytyce Politycznej, E-flux, Szumie. Członek sekcji polskiej AICA oraz rady programowej TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie.