Najbliższą odsłonę Rozmów o stanie świata poświęcimy kryzysowej sytuacji w Izraelu i Palestynie. Podczas spotkania porozmawiamy z Martyną Wielewską-Baką, autorką książki „Anatomia nieobecności. Konflikt izraelsko-palestyński w mediach i w polityce” oraz Konstantym Gebertem, autor książki „Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela”. Wydarzenie odbędzie się 15 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11.  

Gośćmi Rozmów o stanie świata będą Martyna Wielewska-Baka, doktora nauk humanistycznych i adiunkta na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na kilku kierunkach humanistycznych prowadzi zajęcia poświęcone analizie konfliktu izraelsko-palestyńskiego w perspektywie kulturowej, autorka książki „Anatomia nieobecności” (wydawnictwo słowo obraz/terytoria) oraz Konstanty Gebert, związany przez wiele lat z Gazetą Wyborczą, korespondent podczas wojny w Bośni, relacjonował też wydarzenia z m.in. z Turcji, Indii (Kaszmir) i Birmy, przez lata śledził konflikt izraelsko-palestyński, badał skutki ludobójstwa w Rwandzie. Prowadzi pierwszy polskojęzyczny podcast o Izraelu „Ziemia zbyt obiecana”. 

O książce Martyny Wielewskiej-Baki „Anatomia nieobecności” 

Tak zwane rozwiązanie dwupaństwowe dla jednych jest hasłem wyborczym, pustym frazesem, dla innych stało się nieaktualne. Liberalni i lewicowi dziennikarze krytykują je, licząc na powstanie niezależnej Palestyny. Czy w obecnym układzie geopolitycznym jest jeszcze miejsce na pytanie o wartość ludzkiego życia? Czy Izrael, stosujący taktyki prewencyjne chroniące ludność cywilną, jest dzisiaj wrażliwszy na cierpienie mieszkańców Strefy Gazy? Dlaczego prezydent USA Joe Biden podczas wizyty na Bliskim Wschodzie nie odwiedził rodziny Shireen Abu Akleh, dziennikarki prawdopodobnie postrzelonej przez izraelskich żołnierzy? Do jakiego stopnia współczesny Izrael jest demokracją? 

 
Autorka „Anatomii nieobecności” usiłuje odpowiedzieć na te i inne pytania, przypatrując się narracjom medialnym i politycznym, izraelskim, palestyńskim i zachodnim, lewicowym i prawicowym. Ale konfliktu izraelsko-palestyńskiego nie da się zawrzeć w jednej spójnej opowieści. Dlatego otrzymujemy obraz złożony i rozedrgany, coraz wyraźniej naznaczony zanikaniem: pozorną obecnością lub nieobecnością. 

O książce Konstantego Geberta „Pokój z widokiem na wojnę” 

To fascynująca podróż przez historię Izraela, w 75. rocznicę powstania państwa. Konstanty Gebert bez cienia lukru opisuje, jak doszło do utworzenia Izraela oraz naświetla tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego.  

„Ta książka to fascynująca podróż w czasie przez wydarzenia, które doprowadziły do utworzenia, pomimo wielu przeciwności, współczesnej państwowości izraelskiej. Jest tu szerokie tło konfliktu między Izraelem i jego sąsiadami, w tym Palestyńczykami, oraz skala emocji, które tkwią w obu społecznościach. Ta bardzo wartościowa pozycja wskazuje też na zaskakujące podobieństwa między Polską i Izraelem. Polecam zainteresowanym historią i sytuacją Bliskiego Wschodu, a także osobom zamierzającym odwiedzić Izrael.” – Piotr Puchta, dyplomata, były kierownik przedstawicielstwa RP przy władzach palestyńskich w Ramalli oraz były ambasador w Kairze.  

— 

Rozmowy o stanie świata w IKM: konflikt Izrael-Palestyna. Spotkanie z Martyną Wielewską-Baką i Konstantym Gebertem.  

15 listopada, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11.  

Wstęp wolny.