80 filmów krótkometrażowych z 30 krajów weźmie udział w 32 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EUROSHORTS 2023 Młodzi Filmowcy, który odbędzie się w dniach 27 listopada – 3 grudnia 2023 w Gdańsku. Celem festiwalu jest promocja młodych filmowców. 

Inauguracja 

Podczas inauguracji w Instytucie Kultury Miejskiej 27 listopada o godz. 18.00 jury pod przewodnictwem dr Moniki Bokiniec rozpocznie ocenę filmów zakwalifikowanych do konkursu, a widzowie będą mogli spotkać się z twórcami. Pierwszy seans konkursowy składa się 7 filmów – z Turcji, Polski, Francji, Japonii i Danii, a wśród nich jest film studencki „Być kaimś” w reż. Michała Toczka, którego bohater kupuje mieszkanie naprzeciwko Stoczni, w którym dawniej mieszkał Lech Wałęsa. 

W programie inauguracji również:  

  • rozstrzygnięcie konkursu Filmujemy Gdańsk! 9, w którym uczestnicy mają za zadanie nakręcić 2-minutowe filmy o ulicach. Autor najlepszego filmu otrzyma nagrodę 1000 zł, ufundowaną przez Instytut Kultury Miejskiej. 
  • pokaz z muzyką na żywo. Młody wokalista, Piotr Gawarecki przedstawi swoją interpretację dźwięku do kultowego 7-minutowego filmu „Voyage” z 1963 roku, w reżyserii Jerry’ego Jofena (1925-1993), amerykańskiego twórcy awangardowego z Nowego Jorku, urodzonego w Białymstoku w Polsce.  

Poznaj młodych twórców 

Festiwalowe projekcje i spotkania potrwają cały tydzień – w 4 lokalizacjach (Biblioteka pod Żółwiem, Filia Gdańska WMBP, American Corner i IKM), seanse codziennie o (15) 16, 18, 19.30.  

Wstęp jest wolny. Można nawet wygrać 500 zł, jeśli ktoś obejrzy co najmniej 40 filmów. Szczegóły konkursu „Oglądaj filmy, wygraj 500 zł” są na stronie www.euroshorts.eu

Kameralne seanse w gdańskich bibliotekach mają podobny klimat jak w najlepszych kinach arthouse’owych na świecie. Podczas każdego seansu obecni są autorzy: młodzi reżyserzy i studenci szkół filmowych z różnych stron świata. Program festiwalu obejmuje 12 półtoragodzinnych zestawów filmów krótkometrażowych: fabularnych, dokumentalnych, animowanych i eksperymentalnych.  

Dla młodych artystów, rozpoczynających karierę zawodową, takie spotkanie z publicznością ma ogromne znaczenie. Festiwal Euroshorts od wielu lat doskonale radzi sobie  
z odkrywaniem talentów. 

Finał, koncert Sary Brylewskiej i amerykańskie reklamy z Nowego Jorku 

Sobota, 2 grudnia 2023 będzie bogata w wydarzenia i emocje. Dostarczy ich finał festiwalu. 

O godz. 16.00 odbędzie się polska premiera pokazu „Amerykański Film Reklamowy 2023”. To 1,5 godziny współczesnej Ameryki, sfilmowanej przez twórców reklamy – najlepszych obserwatorów życia codziennego. Znani reżyserzy, aktorzy, operatorzy, nowatorska grafika  
i efekty specjalne – to gwarantuje mnóstwo inspiracji twórczej, a wyboru reklam dokonano  
w słynnym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).  Pokaz odbędzie się  
w Ratuszu Staromiejskim Nadbałtyckiego Centrum Kultury.  

O godz. 18.00 przed festiwalową publicznością wystąpi Sara Brylewska. Znakomita wokalistka wraca do koncertowania i do Gdańska, w którym mieszkała i uczyła się w liceum. Na tym koncercie usłyszymy część repertuaru z pierwszej płyty i część zupełnie nowego i trochę innego materiału, nad którym Sara teraz pracuje. Będzie to muzyka przygotowywana na drugą płytę. Oprócz tego posłuchamy także coverów – piosenek, które dla Sary mają specjalne znaczenie. 

Po koncercie jury ogłosi kto otrzymał nagrody festiwalu Euroshorts 2023 Młodzi Filmowcy ufundowane przez prezydenta Gdańska, marszałka Województwa Pomorskiego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

Na zakończenie finałowego wieczoru będzie można na wielkim ekranie zobaczyć filmy nagrodzone przez jury (od godziny 20.00 w Ratuszu Staromiejskim NCK). 

—- 

Patronat Honorowy: prezydent Miasta Gdańska, marszałek Województwa Pomorskiego 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Pomorskie  

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kino Kameralne Cafe, Gdańsk Film Commission, AICP, Collegium Civitas, Nasiono Records, Festinet, Festiwal Animacji O!PLA. 

Patronat medialny: www.gdansk.pl, Trójmiasto.pl, FilmFreeway, Prestiż Magazyn Trójmiejski, Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Gdańskiego, Wirtualne Studio Filmowe 

Festiwal posiada odznakę EFFE Label „Remarkable Arts Festival 2022-2023 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących  
z Funduszu Promocji Kultury. 

Organizator: Fundacja Młodego Kina