Jest to program stwarzający możliwości do realizacji inicjatyw kulturalnych, społeczno-kulturalnych i edukacyjno-kulturalnych dla mieszkańców Gdańska ze wsparciem Instytutu Kultury Miejskiej.  

Tegoroczna edycja poświęcona jest działaniom less waste – założeniu, żeby ograniczać ilość kupowania i marnowania przedmiotów na rzecz ich ponownego wykorzystania i naprawiania. Przez cały listopad i grudzień można skorzystać z bezpłatnych wydarzeń, podczas których można nauczyć się repasacji pończoch, stworzyć świąteczne podarunki dla bliskich, ze swoich starych jeansowych ubrań uszyć nowe, odnowić krzesła i fotele, a także wymienić się własnymi doświadczeniami i pomysłami na rzecz ochrony środowiska. W programie znajdują się zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. 

Na realizację tych wydarzeń udzielamy wsparcia finansowego, a także oddajmy przestrzeń Instytutu Kultury Miejskiej Organizatorom warsztatów. Do organizowania inicjatyw zapraszamy osoby fizyczne, aktywistów, animatorów kultury, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i instytucje.  

Od początku działalności Instytutu Kultury Miejskiej wiele osób zwracało się do nas z różnymi pomysłami działań w przestrzeni IKM. W 2015 roku postanowiliśmy spisać i ujednolicić dotąd niesformalizowane zasady, a od stycznia 2016 roku ruszyliśmy z programem Otwarty IKM. Z każdym rokiem zmieniamy się i rozwijamy proponując nowe możliwości realizacji inicjatyw w przestrzeni w naszej siedzibie, w przestrzeni miejskiej czy online. 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym kalendarzem warsztatów: https://otwarty.ikm.gda.pl/