Dwa grudniowe weekendy, dwa fantastyczne, interaktywne spektakle dla dzieci i rodziców/opiekunów. Bieganie, leżenie, turlanie, podskakiwanie. Rysowanie, taniec, ruch, energia. Tak można scharakteryzować propozycje kolektywu Holobiont zajmującego się choreografią eksperymentalną dla rodzin. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 2 i 3 grudnia na spektakl „_on_line_”, a 9 grudnia na „Mój ogon i ja”. Bilety w cenie 30/40 zł dostępne na www.bilety.ikm.gda.pl 

„_on_line_”. Spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat.
Pokazy:
2 grudnia (sobota) o godz. 17.00 oraz 3 grudnia (niedziela) o godz. 11.00 i 14.00.
Gdzie?
Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11.
Bilety: www.bilety.ikm.gda.pl

Biegając, chodząc, stojąc, siedząc, leżąc, turlając się, podskakując. Rodzinnie, w grupie rówieśników lub samemu. W pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. W takt muzyki lub wsłuchując się we własny rytm. Jaki rysunek na papierze może powstać dzięki tym różnym rodzajom ruchu?  

fot. Klaudyna Schubert

„_on_line_” jest spektaklem zgłębiającym temat śladu ruchu, który uczestnicy wraz z performerami tworzą poprzez własny taniec. Powstałe wielkoformatowe prace będą ulegały transformacji na oczach i z aktywnym udziałem widzów. Tak skonstruowane wydarzenie może stać się twórczą okazją do zacieśniania więzi między dziećmi i opiekunami oraz do niecodziennego spotkania ze sztuką.  

Spektakl został wybrany do Małej Platformy Tańca w 2019 roku.

Uwaga! Pastele, które będą używane, zostawią ślady nie tylko na papierze, dlatego organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą stroju na przebranie – najlepiej wygodnego i niekrępującego ruchów. 

Trailer spektaklu: [kliknij tutaj]
Wydarzenie FB – [kliknij tutaj]

„Mój ogon i ja”. Taneczny spektakl interaktywny dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 lat.
Pokazy:
9 grudnia (sobota) o godz. 15.00 i 17.30.
Gdzie?
Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11.
Bilety: www.bilety.ikm.gda.pl

„Mój ogon i ja” jest najnowszą produkcją docenionego na scenie tanecznej niezależnego kolektywu Holobiont, polskich artystek pracujących w obszarze choreografii eksperymentalnej dla rodzin.  

Spektakl adresowany do rodzin z dziećmi w wieku od 3 lat w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa. Podczas wydarzenia twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona ukrywa się w naszych ogonach. 

Spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Spektakl został wybrany do puli wieczorów Polskiej Sieci Tańca 2022 oraz programu PolandDances – Tournée 2022 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Spektakl został także wybrany we wstępnej selekcji do Polskiej Platformy Tańca 2024, organizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wydarzenie FB – [kliknij tutaj]

fot. Jakub Wittchen

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska, teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka oraz producentka i menadżerka Karolina Wycisk. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każda osoba uczestnicząca w spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – może być pełni kompetentną_ym odbiorczynią_ą sztuki. Obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, artystki badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.  

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym „DOoKOŁA” (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to „Księżycowo” (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), „_on_line__” (2018, Art Stations Foundation, Poznań), „Gdzie kształty mają szyje” (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań), „Mój ogon i ja” (2021, Teatr Polski w Poznaniu, spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).  

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach promujących sztukę dziecięcą w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, Malta Festival, Krakowski Festiwal Tańca, Scena Tańca Studio, Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka, Materia i Foremka oraz Biennale Sztuki dla Dziecka, w programach Teatr Polska 2020 Instytutu Teatralnego, Scena dla Tańca 2022 i PolandDances – Tournée 2022 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także w Czechach i Niemczech.  

https://holobiont.pl


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.
Spektakle są realizowane we współpracy z Fundacją Performat.