Autorka tym razem kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Z zachowanych zdjęć, rodzinnych wspomnień i legend oraz rozmów ze świadkami burzliwych dziejów regionu buduje intrygujące połączenie reportażu historycznego i rodzinnej sagi. Welewetka to opowieść o losie kaszubskiej mniejszości, cały czas będącej w rozdarciu, traktowanej podejrzliwie, wciąż poszukującej własnej tożsamości.

Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji.Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. „Nas”. Mówię tak od niedawna, może od roku. – mówi Stasia Budzisz.

Stasia Budzisz – niezależna reporterka, filmoznawczyni, tłumaczka, podkasterkaspecjalizująca się w krajach byłego bloku radzieckiego. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. Zajmuje się Kaukazem, Europą Wschodnią i Kaszubami. W 2019 roku zadebiutowała książką reporterską Pokazucha. Na gruzińskich zasadach. Absolwentka filologii polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, uczestniczka projektu Światła Małego Miasta i współzałożycielka grupy reporterskiej Głośniej. Tworzy podkastWydawnictwa Poznańskiego WPodcast oraz autorski podkast o Kaszubach KaszëbskôParadnica.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę Welewetka. Jak znikają Kaszuby.   

Spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz wokół najnowszej książki Welewetka. Jak znikają Kaszuby 

Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk 

7 grudnia 2023, godz. 18.00.