Jan Daniluk opowie m.in.: o czasie pomiędzy podpisaniem rozejmu 11 listopada 1918 roku a proklamowaniem Wolnego Miasta Gdańska 15 listopada 1920. Autor zagłębi się w sytuację gospodarczą miasta i stopniowe odradzanie się życia publicznego w tamtym okresie. Spotkanie odbędzie się 5 grudnia o godzinie 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej na Targu Rakowym 11. Wstęp wolny. 

– Okres między podpisaniem rozejmu 11 listopada 1918 r. a proklamowaniem Wolnego Miasta Gdańska, czyli 15 listopada 1920 r., to w historii miasta nad Motławą czas wielkich i niekiedy gwałtownych zmian, napięć i niepokojów. Z drugiej strony nie można nie pomijać odczuwalnej w tym czasie ulgi związanej z końcem Wielkiej Wojny, polepszającej się (choć zdecydowanie za wolno) sytuacji gospodarczej, odrodzenia się (i to na wielu polach) życia publicznego. Te dwa lata, na swój sposób zawieszone między końcem wilhelmińskiego Gdańska a początkiem powersalskiego, Wolnego Miasta, nadal nie są nie tylko należycie przebadane, ale przede wszystkim spopularyzowane. Tymczasem to właśnie ta swoista przejściowość czyni ten bez wątpienia trudny okres fascynującym i wartym przybliżenia. – mówi Jan Daniluk. 

Akademia Gdańska jest projektem dotyczącym historii Gdańska w szerokim jej rozumieniu. Cykl wykładów od 10 lat przybliża wyjątkowe wydarzenia, miejsca, obiekty, osoby i historie, o których nie jest łatwo znaleźć informacje w książkach czy w mediach, a które zapisały się w historii Gdańska. Przez ostatnie 9 lat odbyło się 98 prelekcji poprowadzonych przez wybitne osoby związane z gdańską nauką, kulturą, sztuką, historią. 10. edycja Akademii Gdańska realizowana jest pod hasłem cynowa rocznica. Zaproszone prelegentki i prelegenci poruszą tematykę, która dotychczas nie była szeroko omawiana lub o której wiedza znana jest nielicznym, bądź została poprzez lata zapomniana. 

dr Jan Daniluk – historyk, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Prowadzi zajęcia też na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Historią zawodowo zajmuje się od 15 lat. Wcześniej pracował m. in. w Hevelianum, Muzeum Sopotu i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wykładowca na studiach podyplomowych Gedanistyki. Pasjonat i badacz historii Gdańska oraz Sopotu (XIX-XX w.). Zajmuje się także historią II wojny światowej oraz okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem Rzeszy Niemieckiej. Autor m. in. Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939) z 2022 r. i „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945” z 2019 r. 

— 

Akademia Gdańska. Rozedrganie. Historia Gdańska w latach 1918- 1920. Wykład poprowadzi dr Jan Daniluk.  

Data: 5 grudnia, godz. 18.00. 

Miejsce: Instytut kultury miejskiej, Targ Rakowy 11/ Wstęp wolny