Chcemy, by każda edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności przynosiła świeże spojrzenie na poezję. Wielką rolę w naszych poszukiwaniach nowych możliwości obcowania z wierszem odgrywają członkowie i członkinie Rady Programowej. To ich intuicja i pomysły nadają festiwalowi kształt. Z wielką radością informujemy, że poetki Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda stworzą program przyszłorocznej edycji wydarzenia. 

Pewne elementy festiwalu pozostają niezmienne. Jest to czas, kiedy spotykamy się z autorami i autorkami tomów nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” oraz kiedy poznajemy laureatów danej edycji konkursu. Wydarzenia ogniskujące się wokół nagrody stanowią jednak tylko część programu.  

Festiwal to okazja do spotkania ekspertów z różnych dziedzin humanistyki i sztuki, do rozmowy o poezji w sposób odbiegający od utartych schematów. Jesteśmy otwarci na nietypowe formaty działań artystycznych i literackich, pragniemy trafiać z poezją do nowych grup odbiorców. Wielką rolę w realizacji tych zamierzeń odgrywa Rada Programowa.  

Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w Gdańsku w kwietniu 2024 roku. Jej program stworzą Magdalena Kicińska – dziennikarka i poetka, reportażystka i redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” oraz Małgorzata Lebda – poetka, prozaiczka i badaczka, felietonistka, redaktorka i animatorka kultury. Cieszymy się, że te świetne poetki i aktywne w sferze kultury kobiety przyjęły nasze zaproszenie do współtworzenia Europejskiego Poety Wolności. Ich wyrazisty głos, znajomość realiów sceny literackiej, otwartość na różne formy poezji i działań to wspaniałe źródło festiwalowych możliwości. 

Nie jest to ani przypadkowe, ani też pierwsze nasze spotkanie – o czym najlepiej świadczą wypowiedzi członkiń Rady. 

Magdalena Kicińska: 

Z nagrodą związana jestem od kilku lat – odkąd w „Piśmie” mieliśmy okazję ją promować. Dzięki temu regularnie otrzymuję ogromny prezent: możliwość poznania poezji tworzonej w różnych europejskich językach i przekładanej przez najlepszych tłumaczy i tłumaczki. Świadomie używam słowa „prezent”, bo też tak tę nagrodę i towarzyszący jej festiwal traktuję – jako dar spotkania z wierszami pochodzącymi z różnych krajów (i wrażliwości). Kolejne tomy, które są owocem tych spotkań, zostają ze mną na długo, do wielu z nich wracam. Ta podróż nie byłaby możliwa, gdyby nie nagroda, jestem więc ogromnie wdzięczna, że tym razem mogę wyrazić swoją wdzięczność współpracując przy tegorocznej edycji festiwalu.  

Małgorzata Lebda: 

Od lat śledzę z uwagą wydarzenia wokół nagrody, festiwalu i serii wydawniczej Europejskiego Poety Wolności. Moja domowa biblioteka ma nawet osobną półkę na tomy wydawane w ramach nominacji, wiele z nich to książki już sfatygowane w lekturze, zaczytane, ważne, takie, którymi dzielę się z bliskimi mi ludźmi. EPW stwarza od wielu lat przestrzeń do spotkań z tłumaczkami, tłumaczami, poetkami, poetami, czytelnikami i czytelniczkami – wierzę, że wynika z tego wiele dobrego, wiele twórczego. Nad Bałtykiem spotykają się głosy z całej Europy i wybrzmiewają w poezji. Stąd moja potężna radość, że – wraz z Magdaleną Kicińską – będę miała przyjemność pracować przy programie EPW, dzieląc się swoimi doświadczeniami, pomysłami i intuicjami. To dla mnie wyróżnienie i odpowiedzialność, które przyjmuję z wdzięcznością.   

Ogromnie cieszymy się na tę współpracę! Sobie, członkiniom Rady, ale przede wszystkim Państwu, którzy pojawicie się na festiwalu, życzymy, by doprowadziła ona do powstania poruszającego i ważnego dla was wydarzenia.  

– 

MAGDALENA KICIŃSKA – dziennikarka i poetka. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie wykłada. Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Autorka książek, m.in. „Pani Stefa” i tomu poezji „Środki transportu”. Laureatka nagród, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium S. Barańczaka. Urodziła się i wychowywała w Lublinie, mieszka w Warszawie (a czasem w Sopocie).  

MAŁGORZATA LEBDA – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski (tł. Bogdan Trojak), włoski (tł. Marina Ciccarini), serbski (tł. Biserka Rajčić), ukraiński (tł. Jurij Zawadski), słoweński (tł. Katarina Šalamun-Biedrzycka), duński (tł. Frej Larsen i Paweł Partyka). W przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą; figurą ciała; somaestetyką; ekopoetyką i grzybami. Ultramaratonka (we wrześniu 2021, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”, pokonała dystans 1113 km wzdłuż Wisły). Jej debiut powieściowy „Łakome” ukazał się w 2023 roku nakładem wydawnictwa Znak. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim.