W konkursie scenariuszowym Gdansk Script, organizowanym przez Gdański Fundusz Filmowy, wpłynęło 88 tekstów w dwóch kategoriach: na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego oraz koncept serialu. Przyznano siedem nagród finansowych na łączną kwotę 59 000 zł oraz nagrodę rzeczową – subskrypcję premium na platformie Crew United. Wyłonione w obu kategoriach teksty wyróżniają się wysoką jakością, podjętą tematyką i potencjałem realizacyjnym. 

Oceny artystycznej zgłoszonych scenariuszy dokonywali Agnieszka Kruk, scenarzystka i instruktorka scenariopisarstwa, organizatorka kursów, warsztatów i wydarzeń dla scenarzystów, jurorka w konkursach filmowych i scenariuszowych oraz Maciej Słowiński, scenarzysta w studiu Laniakea Pictures, wykładowca scenopisarstwa na Uniwersytecie Gdańskim oraz w Collegium Civitas. Rekomendacje jurorów zatwierdziła Rada Programowa Gdańskiego Funduszu Filmowego. 

– Przyznaję, że zapoznanie się ze zgłoszonymi pracami było dla mnie dużą przyjemnością. Zachwyca mnie to, że tak wiele osób wyraża się twórczo właśnie w scenariopisarstwie. Dowodzi to, że mamy w Polsce naprawdę wiele utalentowanych scenarzystek i scenarzystów. Konkursy scenariuszowe przynoszą wymierne korzyści – stwarzają okazję do odkrywania ciekawych historii i niezwykłych talentów, ale są też znakomitym wsparciem dla naszej branży audiowizualnej. Mam nadzieję, że nagrodzone teksty szybko zdobędą poważne zainteresowanie producentek i producentów, i że obejrzymy je wszystkie na ekranie – mówi Agnieszka Kruk. – Gratuluję również Gdańskiemu Funduszowi Filmowemu takiej ilości prac na tak wysokim poziomie już w pierwszej edycji konkursu! To świetnie wróży na przyszłość – dodaje scenarzystka.

W kategorii scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego laureatami zostali:

  • Pierwsza nagroda: 20 000 zł, Andrzej Mańkowski za scenariusz „B-Boy. Historia Cetowego”.
  • Druga nagroda: 5 000 zł, Beata Waszkiewicz-Kowalewska za scenariusz „To jest Maria”.
  • Trzecia nagroda: 3 000 zł, Łukasz Kasprzykowski i Lynn Kucharczyk za scenariusz „Pogrzeb jutro, a śmierć nie przyszła”.
  • Wyróżnienie od Instytutu Kultury Miejskiej: 3 000 zł, Paulina Reiter za scenariusz „Pierwsza fala”. 

– Bardzo pozytywnie zaskoczył nas wysoki poziom nadesłanych scenariuszy. Po długiej dyskusji z ekspertami i radą programową Gdańskiego Funduszu Filmowego nad scenariuszami fabuł, postanowiliśmy przyznać dodatkowe wyróżnienie dla scenariusza „Pierwsza fala”. Oparty jest na historii Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, niezwykłej Gdańszczanki, która jako pierwsza samotnie opłynęła świat żaglówką własnej konstrukcji. Poziom scenariusza, temat, jak i ogromny potencjał filmowy tej historii, zadecydowały o dodatkowej nagrodzie – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. 

W kategorii koncept serialu laureatami zostali: 

  • Pierwsza nagroda: 20 000 zł, Bartosz Kozera za koncept „Lato ’87”.
  • Druga nagroda: 5 000 zł, Natalia Wichrowska i Magdalena Wichrowska za koncept „Mówiąc mimochodem”.
  • Trzecia nagroda: 3 000 zł, Mariusz Babicki za koncept „Sexy Taxi”.

Dodatkowa nagroda dla Najlepszego Scenariusza Konkursu od Crew United Polska: 5-letnia subskrybcja Premium na platformie networkingowej Crew United i konsultacja z jej przedstawicielkami: Bartosz Kozera za koncept „Lato ‘87”. 

O konkursie Gdansk Script

Scenariusze zgłaszane do konkursu musiały być napisane w języku polskim. Mogły być zarówno pełnometrażowymi fabułami jak i koncepcjami serialowymi. W przypadku serialu wymagane było przygotowanie streszczenia fabuły oraz odcinka pilotażowego. Musiały być to scenariusze oryginalne, osadzone w Gdańsku przez akcję, bohaterów czy historię oraz takie, na podstawie których nie rozpoczęto jeszcze realizacji filmu oraz nie został im przyznany budżet produkcyjny z środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

Konkurs organizowany jest przez Gdański Fundusz Filmowy działający w Instytucie Kultury Miejskiej. Dofinansowano z dotacji celowej Miasta Gdańska. 

Partnerem tej edycji jest Crew United Polska.