Swoją najnowszą książkę rozpoczęła w słonecznej Bolonii, a zakończyła w listopadowym Gdańsku. Agata Romaniuk zamieszkała tu w ramach programu Rezydencje Literackie, aby prowadzić swoją działalność literacką. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reporterką, którą przeprowadziła Ana Matusevic.

Tłem dla powieści jest wojna w Ukrainie, a bohaterką Dina – urodzona w Charkowie Ukrainka, z włoskimi korzeniami. Czy opisywana historia mogłaby toczyć się w innym miejscu? Jak nie zbrutalizować opowieści, a jednocześnie jej nie sentymentyzować? O tym w podcaście, który odsłuchacie na:

Spotify

Oprócz pracy nad powieścią Agata Romaniuk spotkała się ze swoimi czytelnikami w Instytucie Kultury Miejskiej. W ramach spotkania autorskiego opowiedziała o reportażu „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o dalszych losach bohaterów książki czy szerszym kontekście ich historii. Reporterka przywołała również kilka opowieści, które nie znalazły miejsca na łamach książki.

Agata Romaniuk – pisarka, reporterka, socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. W 2019 ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” nominowana m.in. do nagrody Kolosy. W 2021 roku ukazała się pierwsza część jej serii detektywistycznej dla dzieci “Kocia Szajka. Zagadka zniknięcia śledzi”.

___

Program rezydencji literackich prowadzony jest przez Instytut Kultury Miejskiej od 2021 roku. Pisarze i pisarki, tłumacze i tłumaczki oraz poeci i poetki mogą przyjechać do Gdańska, aby… pisać. W inspirujących, nadmorskich warunkach, pracują nad tekstami, tłumaczeniami, które wymagają szczególnego skupienia. 

Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska.