Co roku do domeny publicznej przechodzą kolejne dzieła, wobec których wygasły prawa autorskie, czyli minęło 70 lat od śmierci twórcy. W 2024 roku jest to m.in. pierwotna postać Myszki Miki z 1928 roku. Od 1 styczna w domenie publicznej znalazły się także dzieła Juliana Tuwima, Kornela Makuszyńskiego czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Medialab Gdańsk zaprasza do odkrywania zasobów domeny publicznej i zabawy nimi. Tym razem w formie Minitranskribatonu poświęconemu transkrypcji pocztówek z dawnego Gdańska. 

Jan Sokołowski

– Jak co roku w styczniu chcemy pokazać co możemy zrobić z dziełami znajdującymi się w domenie publicznej. Zdigitalizowane i dostępne w bibliotekach cyfrowych archiwa z domeny publicznej są najłatwiej dostępnymi zasobami dla badaczy, studentów i kadry naukowej. Temat pracy z archiwami i transkrypcji rękopisów jest nam bardzo bliski. Łączy w sobie badania historyczne, językowe, przekład, genealogię, badania nad miastem i jego mieszkańcami i wiele innych. Dlatego w styczniu proponujemy udział w społecznościowym Minitranskribatonie polegającym na odszyfrowywaniu ręcznie napisanych pocztówek z dawnego Gdańska – opowiada Karina Rojek z Medialabu Gdańsk działającego w Instytucie Kultury Miejskiej. 

Minitranskribaton – jak dołączyć? 

Zabawa w odczytywanie odręcznych zapisków z kart pocztowych trwać będzie przez cały styczeń na profilu www.facebook.com/MedialabGdansk. Co kilka dni publikowana będzie jedna ręcznie zapisana pocztówka z Gdańska. Dyskusja o tym „Co autor miał na myśli” toczyć się będzie pod postami. Rozszyfrowany tekst uzupełni metadane dzieła w bibliotece cyfrowej, z której pochodzi. 

Raoul Dufy | Le port du Havre

Wybrani twórcy, których dzieła weszły do domeny publicznej z 1 stycznia 2024

Julian Tuwim, poeta, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego.

Kornel Makuszyński, prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Przed II wojną światową był jednym z najpoczytniejszych, najbardziej popularnych i najbardziej płodnych literacko polskich pisarzy. Autor takich powieści dla młodzieży jak: O dwóch takich, co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Awantury o Basię, Szatana z siódmej klasy i Szaleństwa Panny Ewy, a także Przygód Koziołka Matołka! Co ważne autorem ilustracji do Koziołka Matołka jest Marian Walentynowicz, którego twórczość nie jest jeszcze w domenie publicznej. 

Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta najbardziej znany za sprawą paradramatycznej serii podszytych absurdem humoresek Teatrzyk Zielona Gęś, w której pojawiła się galeria postaci takich jak Osiołek Porfirion, Piekielny Piotruś, Hermenegilda Kociubińska czy Zielona Gęś.

Raoul Dufy, francuski malarz i grafik zaliczany do fowistów. Studiował na École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu. W pierwszym okresie życia tworzył pod wpływem impresjonizmu. Po I wojnie światowej stworzył jednak własny styl dekoracyjny. Charakteryzuje się on afirmacją życia, zmysłowością, czystymi barwami, finezyjną kreską. Używał akwareli. Zajmował się grafiką, malarstwem ściennym i sztuką użytkową.

Jan Sokołowski, malarz, taternik. Malował przede wszystkim pejzaże oraz portrety. Znaczna część jego twórczości łączy się z Zakopanem i Tatrami. W Warszawie stworzył zegar mozaikowy na Mariensztacie oraz plafon w Teatrze Narodowym. Kierował także pracami nad polichromią Rynku Starego Miasta. 

Władysław Jahl, malarz, grafik, scenograf, od roku 1912 pracujący we Francji i Hiszpanii.

Pełna lista znajduje się na Wikipedii: en.wikipedia.org/wiki/2024_in_public_domain oraz pl.wikipedia.org

Więcej informacji na temat działań Instytutu Kultury Miejskiej związanych z domeną publiczną: szukamy.org oraz www.facebook.com/MedialabGdansk.