20 stycznia o godz. 19.00 zapraszamy na spektakl „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, duetu Gruba i Głupia ze Sceny Roboczej w Poznaniu. Mityczna historia tytułowej królowej zestawiona zostanie z kondycją osób doświadczonych chorobą raka piersi. Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest już grecki wojownik, lecz najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Twórczynie sięgają w spektaklu po humor i dystans, tak aby o poważnych tematach opowiedzieć w sposób możliwie lekki. Bilety 30/40 zł: https://bit.ly/Bilety_Pentezylea.

Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.

Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop.

Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia. Kostiumy: Wiktor Krajcer. Współkreacja i performance: Ewa, Gosia, Dominika, Patrycja i innx. Komunikacja: Ola Jaruszewska. Producentka wykonawcza: Anna Romberg. Grafika: Wiktoria Szydłowska. Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej. Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA.

Profilaktyka raka piersi przed spektaklem

Wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi „Pentezylea” będzie punkt dotyczący profilaktyki badań piersi, który 20 stycznia w godzinach 15-18.30  w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzą studentki Koła Naukowego „Przyszłe Położne” Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Każda chętna osoba będzie mogła poćwiczyć samobadanie piersi na przygotowanych fantomach.

SKN Przyszłe Położne z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmuje się działalnością  edukacyjną, społeczną oraz naukową. Studentki nieustannie podnoszą swoje kompetencje uczestnicząc w szkoleniach oraz konferencjach naukowych, zarówno jako prelegenci, jak i słuchacze. Głównym obszarem zainteresowania SKN jest profilaktyka chorób nowotworowych  oraz promocja i wspieranie prawidłowych wzorców zachowań zdrowotnych. Opiekun SKN, dr n. o zdr.  Anna Szablewska