Już po raz trzeci czytelnicy i czytelniczki WiMBP w Gdańsku zdecydują o wyborze wspólnej lektury dla mieszkańców i mieszkanek miasta. Swój głos na lekturę tegorocznej edycji GDAŃSK CZYTA można oddawać do 16 stycznia za pośrednictwem anonimowej ankiety. Tegoroczne propozycje książek to „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” Wiktorii Bieżuńskiej i „Tajny Agent” Josepha Conrada Korzeniowskiego.

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem w ramach popularnej, wywodzącej się z USA akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania lektury i dyskutowania o niej przez cały rok. Gdańską lekturą 2022 r. była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora. W 2023 r. gdańszczanie i gdańszczanki wspólnie czytali „Nieczułość” Martyny Bundy.

Gdańsk Czyta 2024 – link do ankiety

O proponowanych tytułach

„Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (Wydawnictwo Cyranka) to debiut literacki Wiktorii Bieżuńskiej. Autorka – gdańszczanka – otrzymała Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza” w kategorii Literacka Książka Roku 2022, była również nominowana m.in. do Nagrody Literackiej NIKE i Nagrody Literackiej Gdynia. 

Narratorka opowiada o trudnym i zagmatwanym świecie, z którego się wykluwa. Jeszcze jest jego częścią, jeszcze podlega jego zasadom, ale wyczuwa już własne kontury. Kilkuletnia bohaterka wzrasta wśród nieradzących sobie z dorosłością dorosłych – ich niestabilność 
i problemy tworzą rzeczywistość pełną zapadlin i niebezpieczeństw. Wśród rozedrganych emocji rodziców, balansując między okresami względnego miru i erupcjami poniżającej przemocy, bezimienna narratorka zwraca się ku detalom życia. To otaczające ją drobnostki 
i niuanse opowiadają ten świat. Skupienie na nich jest tyleż formą ucieczki, co wyrazem zdumienia nad chwilami, w których dzieje się życie.

„Tajny agent” (wydany po raz pierwszy w 1907 r.; ostatnie wydanie ukazało się w Polsce w 2018 roku nakładem wydawnictwa Officyna) to powieść autorstwa Josepha Conrada Korzeniowskiego, patrona Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, którego 100-lecie śmierci przypada w 2024 r.

Powieść oparta na autentycznym wydarzeniu z 1894 r., kiedy to w londyńskim parku przy obserwatorium Greenwich wybucha bomba. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z pierwotnym planem zamachowca. Czytelnicy stopniowo odkrywają  powiązania między „tajnym agentem”, policjantami, anarchistami i politykami. Powieść niezwykle aktualna, z ponadczasowym przesłaniem.