Przedstawiamy publikacje z dwóch projektów: raport z badań prowadzonych w trakcie pierwszej gdańskiej edycji programu Roztańczone Rodziny oraz teksty powstałe w ramach artystyczno-badawczego programu Nature of Us. Publikacje powstały w ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec. Zachęcamy do lektury!

Roztańczone Rodziny w Gdańsku

Roztańczone Rodziny to pionierski w skali Polski, jedyny wieloletni program z dziedziny tańca współczesnego i choreografii dla rodzin z dziećmi, odbywający się nieprzerwanie od 2011 roku. 

Program jest gestem akcentującym ogromną wagę wczesnych doświadczeń artystycznych budujących otwartą i krytyczną postawę, potrzebę codziennego uczestnictwa w kulturze, kreatywność, wzrost poszanowania różnorodności (międzypokoleniowej oraz cielesnej), oraz umacniającym więzi rodzinne, będące matrycą relacji społecznych. 

Pierwsza gdańska edycja programu odbyła się w 2023 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w ramach Przestrzeni Sztuki Taniec. Od września do grudnia zorganizowano 10 spotkań warsztatowych dedykowanych rodzinom z dziećmi w różnym wieku. Zajęcia prowadziły osoby wyłonione w otwartym naborze zgłoszeń. 

„Pas de Chat (Krok kota) – o własnym wyrazie”, prow. Katarzyna Ustowska-Gmerek

Zapraszamy do lektury raportu będącego podsumowaniem i ewaluacją tanecznych warsztatów dla rodzin w IKM. 

Dziękujemy wszystkim Rodzinom uczestniczącym w warsztatach oraz w badaniu, które posłużyło do przygotowania niniejszego raportu.

Raport można zobaczyć tutaj:
link do raportu – [kliknij tutaj]

Opieka merytoryczna nad programem: Hanna Bylka-Kanecka

Opracowanie raportu: Joanna Tabor-Niedzielska | Dział Badań i Rozwoju IKM w Gdańsku

www.roztanczonerodziny.pl 

Publikacja Nature of Us

Nature of Us to długofalowy projekt-idea, który wyniknął z potrzeby refleksji i podjęcia działań w obliczu kryzysów – społecznego i ekologicznego, w tym nadprodukcji i konsumpcji, które dominują również obszar sztuk performatywnych. 

W ramach programu Przestrzenie Sztuki Taniec odbyły się kilkudniowa praca grupy artystek i badaczek oraz podsumowujące je seminarium online, podczas którego prelegentki dzieliły się doświadczeniem ich praktyk artystycznych i pracy badawczej. 

Kolejną częścią działań było stworzenie publikacji, w której znajdują się teksty mówiące o przenikaniu się języka choreografii, nauki i sztuk performatywnych, proponujące różne perspektywy artystyczne i badawcze dla ujęcia zmian specyficznych dla współczesnego świata. Publikacja jest następnym krokiem, mającym na celu ma stworzenie platformy do dzielenia się praktykami i wymiany wiedzy, metodologii, spostrzeżeń i pomysłów pomiędzy osobami pracującymi w obszarze sztuki i nauki. 

Publikację można zobaczyć tutaj:
link do publikacji – [kliknij tutaj]

Autorki: aleks Borys, Zuzanna Berendt i Agata Siniarska, dr Anna Mituś, dr Katarzyna Słoboda 

www.natureofus.art 

Produkcja kreatywna: Karolina Wycisk, Ula Zerek
Komunikacja: Dorota Szulc
Redakcja: Ola Halicka
Skład: Magdalena Nestorowicz


Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Program Roztańczone Rodziny w Gdańsku jest realizowany we współpracy z Fundacją Performat.

Projekt Roztańczone Rodziny jest kontynuacją programu „Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci – Roztańczone Rodziny” realizowanego przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w latach 2011–2021, a w latach 2020–2022 przez Teatr Polski w Poznaniu. W 2023 roku projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich w Warszawie oraz Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Operatorem projektu jest Fundacja Performat.