Rozpoczynamy nowy cykl wydarzeń rodzinnych dla mniejszych i większych – Rodzinne Niedziele! Będziemy widzieć się co niedzielę w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Targ Rakowy 11) na różnorodnych wydarzeniach i warsztatach. Już 4 lutego o 11:30 zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat – „Ruchome ślady” kolektywu Holobiont (prow. Aleksandra Bożek-Muszyńska)!

kolektyw Holobiont
“Ruchome ślady”, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–7 lat
prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska


Bilety – [kliknij tutaj]

30zł – 1 dziecko + 1 opiekun

Jaki ślad w przestrzeni może pozostawić ruch? Co to znaczy tańczyć wcześniej uchwycony ślad?

W trakcie warsztatów uruchomimy zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Poprzez twórcze zadania dzieci i bliscy im dorośli będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze. Będziemy wspólnie tworzyć obrazy ruchem i poruszać się dzięki obrazom. Doświadczymy wielokierunkowego przepływu między ruchem naszej uwagi, rodzinnym ruchem w przestrzeni i powstającymi śladami na papierze.

Inspiracją do stworzenia warsztatów był udział prowadzących w treningu „Segni mossi”, będącego projektem badawczym/laboratorium pracy z dziećmi pary artystów z Włoch – artysty wizualnego Alessandro Lumare i choreografki Simony Lobefaro, łączącym ruch i rysunek.

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5–7 lat.

Ze względu na ruchowo-plastyczny charakter warsztatów, prosimy o przyjście w stroju niekrępującym ruchów (i którego nie żal jest trochę pobrudzić).
Do sali wchodzimy boso lub w skarpetkach.

fot. Klaudyna Schubert

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska, teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka oraz producentka i menadżerka Karolina Wycisk. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe.
Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każda osoba uczestnicząca w spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – może być pełni kompetentną_ym odbiorczynią_ą sztuki. Obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, artystki badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym „DOoKOŁA” (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to „Księżycowo” (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), „_on_line__” (2018, Art Stations Foundation, Poznań), „Gdzie kształty mają szyje” (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań), „Mój ogon i ja” (2021, Teatr Polski w Poznaniu, spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych wydarzeniach i festiwalach promujących sztukę dziecięcą w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, Malta Festival, Krakowski Festiwal Tańca, Scena Tańca Studio, Mała Platforma Tańca 2019, Małe

Warszawskie Spotkania Teatralne, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka, Materia i Foremka oraz Biennale Sztuki dla Dziecka, Festiwal Najmłodszych, w programach Teatr Polska 2020 Instytutu Teatralnego, Scena dla Tańca 2022, Polska Sieć Tańca 2022 i PolandDances – Tournée 2022 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także w Czechach i Niemczech.
www.holobiont.pl

fot. Bartosz Bańka, spektakl „_on_line__”, kolektyw Holobiont

Prowadzenie warsztatów:

Aleksandra Bożek-Muszyńska – improwizatorka, choreografka, performerka, instruktorka tańca współczesnego, współzałożycielka kolektywu Holobiont. Od ponad dekady prowadzi zajęcia z improwizacji, gimnastykę dla seniorów oraz tworzy autorskie choreografie i jest aktywna na polskiej scenie tańca i performansu. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2015-2017 realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Intensive Course w School For New Dance Development w Amsterdamie oraz beneficjentka programu Global Practice Sharing w Movement Research w Nowym Jorku. Absolwentka kursu Choreografii Eksperymentalnej II organizowanego przez warszawskie Centrum w Ruchu. W 2022 roku ukończyła kilkumiesięczny kurs BODY-MIND CENTERING® organizowany przez Somatische Akademie w Berlinie. Zdobywczyni wielu nagród w konkursach choreograficznych i tanecznych. Jest twórczynią kilkunastu autorskich choreografii, jej prace były prezentowane m. in. w Berlinie, Budapeszcie, Filadelfii, Nowym Jorku, Warszawie i Wiedniu.