Wspólne niedziele spędzone na warsztatach, spotkaniach, zabawie, w kinie – to nowa propozycja Instytutu Kultury Miejskiej dla rodzin z dziećmi. Co tydzień przy Targu Rakowym 11 odbywać się będą poranki filmowe oraz zajęcia ruchowe, architektoniczne, umuzykalniające, literackie dla najmłodszych. W lutym w planie także zabawa karnawałowa z DJ Myszką. Bilety w cenie 25 /30 zł dostępne na https://bilety.ikm.gda.pl 

Rodzinne niedziele w IKM to sposób na wspólne, leniwe spędzanie czasu w wolny dzień. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą z dziećmi wyjść z domu, spotkać się przy okazji z przyjaciółmi, porozmawiać, pobawić się, kształtować w najmłodszych nowe zainteresowania.  

W lutym IKM zaprasza na warsztaty ruchowe z kolektywem Holobiont, zajęcia dotyczące miejskich bram i dostępności, Dziecięcy Klub Książki, imprezę taneczną z DJ Myszką, warsztaty Roztańczony Chopin. Poranki filmowe w Kinie IKM ruszają o godz. 10.00 i 12.00. Pokazujemy animacje i filmy, które niosą wartości i dostosowane są do wieku odbiorców. W IKM żegnamy nudę!  

Rodzinne niedziele w IKM. Luty 2024 

4 lutego, godz. 11.30.
Ruchome ślady. Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-7 lat. Prowadzenie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, kolektyw Holobiont. Bilety 30 zł dziecko, opiekun bezpłatnie.  

Jaki ślad w przestrzeni może pozostawić ruch? Co to znaczy tańczyć wcześniej uchwycony ślad? W trakcie warsztatów uruchomimy zarówno ciało, jak i wyobraźnię. Poprzez twórcze zadania dzieci i bliscy im dorośli będą mogli wspólnie doświadczać radości płynącej ze swobodnej kreacji w przestrzeni i na papierze. Będziemy wspólnie tworzyć obrazy ruchem i poruszać się dzięki obrazom. Doświadczymy wielokierunkowego przepływu między ruchem naszej uwagi, rodzinnym ruchem w przestrzeni i powstającymi śladami na papierze.  

Ze względu na ruchowo-plastyczny charakter warsztatów, prosimy o przyjście w stroju niekrępującym ruchów (i którego nie żal jest trochę pobrudzić). Do sali wchodzimy boso lub w skarpetkach. 

Filmowy poranek 4 lutego 
Bilety – [kliknij tutaj]

Godz. 10:00 Basia, reż. M. Wasilewski, Ł. Kacprowicz, Polska 2019, animowany,45 min, 4+. Odcinki: Basia i taniec, Basia i pieniądze, Basia i telewizor, Basia i gotowanie.  

Godz. 12.00 Nowe przygody dzieci z Bullerbyn, reż. L. Hallström, Szwecja 1987, aktorski, 88 min, 6+.

 
 

11 lutego, godz. 11.30.
Moje miasto – moje źródło. Przystanek Brama Oliwska. Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat. Bilety 10 zł, opiekun bezpłatnie, www.bilety.ikm.gda.pl. Prowadzenie: Agnieszka Misztal.  

 Gdzie szukać Bramy Oliwskiej? Podczas warsztatów uczestnicy poznają bramy gdańskie. Dowiedzą się, jak wyglądały, do czego służyły. Zastanowią się, czy miasto było dostępne dla wszystkich i jak to jest dzisiaj z jego dostępnością.  

Filmowy poranek 11 lutego 
Bilety – [kliknij tutaj]

Godz. 10:00 Wyspa Puffinów. Nowi przyjaciele, reż. Jeremy Purcell, Irlandia Północna 2023, 80 min, 4+. 

Godz. 12.00 Pamiętniki Tatusia Muminka, reż. Ira Carpelan, Finlandia, Polska 2021, 74 min, 5+.  

  

18 lutego, godz. 11.30
Rodzinny Klub Książki: Opowieści Parku Oliwskiego 
Bilety – [kliknij tutaj]
15 zł za dziecko (rodzice wchodzą gratis)

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Rodzinnego Klubu Książki! W każdą trzecią niedzielę miesiąca będziemy wspólnie czytać książki, zaś doświadczone prowadzące po lekturze poprowadzą zajęcia plastyczne, ruchowe i inne animacje.

18 lutego zagłębimy się w magiczny świat „Opowieści Parku Oliwskiego”, autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Joanny Czaplewskiej. Podczas wspólnej zabawy wokół książki poznamy historię Parku, znane postaci związane z tym miejscem oraz zwierzęcych i roślinnych mieszkańców Parku. To świetny pretekst, by po spotkaniu od razu wyruszyć na spacer ze świeżo zdobytą wiedzą!

Ze spotkania najbardziej skorzystają dzieci w wieku do lat 8, ale starsze też są mile widziane.
Rodzinny Klub Książki poprowadzi Natalia Hinc.

„Opowieści Parku Oliwskiego” wydało Muzeum Miasta Gdańska. Książka jest dostępna w NURTY – księgarnia IKM.

Filmowy poranek 18 lutego
Bilety – [kliknij tutaj]

Godz. 10.00 Katak. Podwodna przygoda, reż. Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay, Kanada 2022, 82 min, 5+. 

Godz.12.00 Yakari i wielka podróż, reż. Xavier Giacometti, Toby Genkel, Francja, Niemcy, Belgia 2020, 83 min, 6+. 

25 lutego, godz. 11.30.
Roztańczony Chopin, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3-8 lat. Bilety: 25 zł/dziecko, opiekun bezpłatnie, www.bilety.ikm.gda.pl. Prowadzenie: Anna Jankowska, akompaniament Aleksandra Żebrowska.  

Warsztaty Roztańczony Chopin składają się z zabaw tanecznych inspirowanych muzyką słynnego kompozytora. Dzieci poznają przykłady ciekawych improwizacji i twórcze ich wykorzystanie podczas zabaw muzyczno-ruchowych z przyborami – chustami, wstążkami, gazetami i instrumentami perkusyjnymi. Wyjdą z warsztatu bogatsze nie tylko o wiedzę dotyczącą twórczości Chopina, ale też z praktycznymi umiejętnościami tanecznymi – będą potrafiły zatańczyć poloneza, mazurka, walca. 

25 lutego, godz. 13.00
Rodzinne disco z DJ Myszką. Bilety 25 zł/dziecko, opiekun bezpłatnie.  

Zapraszamy dzieci, rodziców, babcie, dziadków, siostry i braci na rodzinne disco z DJ Myszką! Można tańczyć, chodzić jak robot, pełzać albo ukrywać w ramionach mamy. Myszka zagra dla uczestników i uczestniczek energetyczną mieszankę utworów dla dzieci i dorosłych w każdym wieku.  

Można przyjść w przebraniach! Na pewno każdemu zostało coś po karnawałowych balach szkolno-przedszkolnych. Poziom głośności muzyki dostosowany będzie do potrzeb osób uczestniczących tak, żeby wszystkim było miło i komfortowo. W IKM znajduje się przewijak i mnóstwo przestrzeni, gdzie w razie zmęczenia można spokojnie odetchną, a Bistro serwuje dobre frytki i dania dla dzieci.  

DJ Myszka to Asia Krukowska-Gulik. Pedagożka teatru, tutorka, animatorka społeczno-kulturalna, DJka. Na co dzień pracuje w Dziale Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, a od jakiegoś czasu spełnia się jako DJ-ka. Uwielbia ludzi i taniec, a najbardziej tańczyć z ludźmi. Prowadziła liczne warsztaty dla rodzin, dzieci i młodzieży, a także edukatorów. Jako DJ-ka gra również na imprezach klubowych dla ludzi całkiem dorosłych.  

Filmowy poranek 25 lutego 

Godz. 10.00 Kicia kocia, reż. Marta Stróżycka, Polska 2023, 45 min, bez ograniczeń wiekowych.  
Godz. 12.00 Mecz o wszystko, reż. Camiel Schouwenaar, Niderlandy, Niemcy 2022, 90 min, 9+.  

Bilety do kina: https://bilety.ikm.gda.pl, 15 zł ulgowy, 22 zł normalny. Zniżka na Kartę Mieszkańca, Kartę do Kultury i Kartę Dużej Rodziny 10%.