Siksa to duet punkowo-performerski, który tworzą wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit oraz basista Buri. Ich występy łączą ze sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej i tańca współczesnego, a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z Alex Freiheit (15 lutego, godz. 18.00) na temat jej najnowszej książki „…a Diablica gruchnie basem”, punkowego libretta rozpisanego na głosy. Na performatywne wykonanie tekstu IKM zaprasza na koncert SIKSY (16 lutego, godz. 20.00). Bilety 30/40 zł: https://bit.ly/SIKSA_koncert

„.. a Diablica gruchnie basem” duetu SIKSA to punkowe libretto i rozpisana na głosy, squeerowana legenda. Czas i miejsce zdarzeń to jednak zdecydowanie bardziej zawsze i wszędzie niż nigdy i nigdzie. W okolicznościach powstania mitycznego miasta GWIEZDNA poznajemy dziewczynkę-diablinkę, która nie potrafi się wysłowić. Bohaterka nie ustaje jednak w próbach. Dokonuje kolejnych przeobrażeń, do swojej opowieści wciągając zastępy diabelskich gzubów i herstoryczek. „…a Diablica gruchnie basem” to subwersywna opowieść o przejmowaniu narracji i tworzeniu własnego języka, który wymyka się regułom i wprowadza ożywczy chaos języka, który do rytmu potrafi skakać.  Od początku 2023 roku tekst wykonywany jest performatywnie podczas koncertów SIKSY. To, co nieuchwytne podczas koncertowego piekła, w formie dwujęzycznej, papierowej publikacji wybrzmiewa w nowych i zaskakujących rejestrach. 

Książkę zilustrował Łukasz Przytarski (Luki) – tancerz, performer, rysownik, twórca niezależny. Absolwent londyńskiej Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Publikację wydała feministyczno-queerowa inicjatywa GIRLS AND QUEERS TO THE FRONT założona przez Agatę Barbarę Wnuk i Aleksandrę Kamińską. Spotkanie poprowadzi Wera Morawiec, psycholożka i kuratorka sztuki. Działa w kolektywie noks, który m.in. w Sopocie organizował jednonocne galerie sztuki współczesnej ON Public Gallery. Matka-założycielka grupy roboczej Plenum Osób Opiekujących Się zajmującej się tematami troski i pracy opiekuńczej w świecie artworldu. 

SIKSA (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane. 

SIKSA zagrała ponad 300 koncertów w całej Europie, od małych klubów i skłotów, przez galerie sztuki współczesnej aż po największe europejskie festiwale. 

16 lutego, godz. 20.00. Koncert zespołu SIKSA. Bilety 30/40 zł: https://bit.ly/SIKSA_koncert.

Wydarzenie FB: https://fb.me/e/70hxQ2M4h

15 lutego, godz. 18.00. Spotkanie z Alex Freiheit (SIKSA), autorką książki „…a diablica gruchnie basem”, prowadzenie: Wera Morawiec. IKM, Targ Rakowy 11, wstęp wolny.

Wydarzenie FB: https://fb.me/e/1AkqwTcM8