W ciągu najbliższych tygodni zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej na seanse filmowe, którym towarzyszyć będą dyskusje i prelekcje związane z tematem filmu. Zaprezentujemy m.in.: „Powoli”, „Biedne Istoty”, „Bękart” i inne. Bilety dostępne na bilety.ikm.gda.pl. Zapraszamy!

POWOLI, reż. Marija Kavtaradze | pokaz przedpremierowy | prelekcja i dyskusja po seansie: Beata Kwiatkowska.
15.02, godz. 19:45

Przed nami zmysłowa i prowokacyjna love story, jakiej jeszcze na ekranach nie było.

Ona – jest tancerką, a on – tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. W podróż w głąb rodzącej się więzi między bohaterami zabierze nas Beata Kwiatkowska.

Beata Kwiatkowska to dziennikarka Radia 357, autorka reportaży społecznych i podcastów oraz artykułów o tematyce filmowej. Jeśli nie ma jej w radiu, to jest w kinie. Idealnie, jeśli radio przenosi się do kina lub na festiwal! Od recenzji filmowych woli rozmowę z twórcami i widzami. O „Powoli” rozmawiała z jego twórczynią, która zdradziła jej, że „najbardziej w >pisaniu< tego filmu fascynowało ją eksplorowanie nowych metod opowiadania o bliskości”. 

Beata Kwiatkowska z nieskrywaną przyjemnością zdradzi nam produkcyjne smaczki filmowe i podyskutuje o wymiarach tej bliskości – nie tylko filmowych.

BIEDNE ISTOTY vs (BEZ)WSTYD | rozmowa z ekspertką intymności Magdaleną Kuszewską.
18.02, godz. 18:45

Czym jest wstyd? Po co nam on? Szkodzi czy pomaga?

Hipnotyzujący świat przedstawiony  Yórgosa Lánthimosa zderza się w Biednych istotach z najprostszymi, ludzkimi instynktami. Natura konfrontuje się z kulturą a społeczne konwenanse z nieobyczajnością.

My zestawimy lanthimosowski wstyd z naszym polskim wstydem intymnym, a przewodniczką po jego meandrach będzie pisarka i dziennikarka – Magdalena Kuszewska. W ubiegłym roku wydała książkę „Gładko”, w której zaglądała za drzwi gabinetów medycyny estetycznej, do męskich szatni na siłowni, do dziecięcych tabletów podłączonych do treści dla dorosłych i do kościołów, które uczą nas, czym jest grzech. Wcześniej napisała książkę „Chciałbym… Męskie fantazje seksualne”. Jest również twórczynią podcastu „Intymnie”  dla braci Sekielskich i regularnie łamie polskie tabu dla Newsweeka.

Jak Bella Baxter odnalazłaby się w naszej polskiej rzeczywistości? Bohaterkę, w którą wciela się Emma Stone, wrzucamy na polskie ulice pełne oburzonych spojrzeń i niewybrednych komentarzy. To będzie wyzwanie dla naturalnie odartej z pruderii Belli!  Chodźcie z nami!

Bękart, reż. Nikolaj Arcel

BĘKART | pokaz przedpremierowy | prelekcja i dyskusja: Bartosz Filip.
22.02, godz. 19:45

W ostatnim tygodniu lutego czeka nas także poprzedzony prelekcją przedpremierowy pokaz „Bękarta” z Madsem Mikkelsenem i specjalny pokaz „Braci ze stali”, na którym również nie zabraknie wyjątkowych spotkań wokół filmu. We wtorki o 10:30 zapraszamy na cykl PORA NA SENIORA, a w każdą niedzielę w repertuar wplatamy wartościowe kino dokumentalne. Na koniec miesiąca będzie to przepiękny film „Pieśni Ziemi”.

Bracia ze stali, reż. Sean Durkin

„Rozwijanie nowonarodzonego kina, gdzie wokół czyhają multipleksy i świetnie radzą sobie dawno wpisane w miejski krajobraz kina studyjne to nie lada wyzwanie! Na szczęście zdecydowanie bardziej mnie to cieszy niż przeraża. Kino IKM musi być blisko mieszkańców, otwarte na różne potrzeby, różne grupy i różne gusta. Chcemy być domem dla rodzin, bezpiecznym miejscem dla osób – z różnych przyczyn – wykluczonych, dla pasjonatów, seniorów i dla tych, którzy od sztuki filmowej wymagają jeszcze więcej. W planie są wydarzenia – nie tylko stricte filmowe, prelekcje, cykle i z czasem, mam nadzieję, z Kina IKM będzie buchała prawdziwa kinowa magia wspólnych doświadczeń, spotkań i przeżyć”.

Pieśni Ziemi, reż. Margreth Olin