Jak przyroda i literatura przenikają się wzajemnie tworząc niezapomniane opowieści?  Gdzie na styku poezji i fizyki możemy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące naszego miejsca we wszechświecie? Wreszcie, czy czytania i obcowania z poezją można się nauczyć? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkowe spotkania literackie przy Targu Rakowym 11.


28 lutego, godz. 18.00. Literacka środa: Meta – fizyka. Rozmowa z Małgorzatą Lebdą, Jakubem Kornhauserem i Janem Chwedeńczukiem. Wstęp wolny. 

W środy w IKM gości literatura. 28 lutego odbędzie się spotkanie na styku poezji i fizyki, podczas którego uczestnicy i uczestniczki, razem z gośćmi, szukać będą odpowiedzi na pytania dotyczące naszego miejsca we wszechświecie. Będzie ono okazją do doświadczenia jak dwie, pozornie odległe dyscypliny – nauka i poezja – mogą razem odpowiadać na najbardziej fundamentalne pytania. 

Podczas rozmowy wspólnie zastanowią się jak poeci i fizycy podchodzą do zrozumienia wszechświata oraz jak nauka i sztuka mogą prowadzić do zadawania ważnych pytań i poszukiwania odpowiedzi, które kształtują nasze rozumienie rzeczywistości. Na koniec wspólnie z rozmówcami zastanowią się nad przepływami między poezją i fizyką. 

W rozmowie udział wezmą: Małgorzata Lebda, poetka silnie zakorzeniona w naturze, której twórczość odzwierciedla złożoność ludzkiego doświadczenia w świecie. Laureatka nagrody Odkrycie Empiku 2023. Jakub Kornhauser, badacz, poeta i twórca literacki, który przemierza granice języka, szukając w literaturze uniwersalnych prawd. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, eksplorujący podstawowe prawa rządzące naszym wszechświatem.

29 lutego, godz. 17.00 Lekcja poetycka z Jakubem Kornhauserem. Bilety: 30 zł. https://www.bilety.ikm.gda.pl/(sekcja warsztaty). 

Lekcja skierowana jest do dorosłych miłośników literatury i poezji, niezależnie od poziomu zaawansowania. To doskonała okazja, by pod okiem eksperta zgłębić tajniki poezji, doskonalić swoje umiejętności pisarskie i spotkać innych pasjonatów.

Jakub Kornhauser jest wybitnym polskim poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, nauczycielem akademickim oraz autorem antologii polskiej poezji XX wieku. 

W programie lekcji: czytanie i dyskusja na temat wybranych tekstów z tomów „Równo z prawej. Antologia polskiego poematu prozą” oraz świeżo wydanego „Żeby ten wiersz był pudełkiem zapałek. Obiektywizm w polskiej poezji”. Przewidziano także czas na pracę własną i twórcze wyrażenie siebie oraz dyskusję i komentarz do powstałych utworów. 

To spotkanie to nie tylko możliwość nauki od jednego z najbardziej wpływowych twórców współczesnej literatury polskiej, ale także szansa na rozwijanie własnego talentu i wyrażanie siebie przez poezję.

2 marca, godz. 11.00 „Lotne finisze. Skarby Powiatu Chojnickiego z rowerowej perspektywy”. Spotkanie autorskie z Jakubem Kornhauserem. Wstęp wolny. 

„Lotne finisze…” to publikacja, w której Jakub Kornhauser zabiera nas na niezwykłą podróż po powiecie chojnickim, ukazując jego unikalne piękno i kulturowe dziedzictwo. Książka jest efektem osobistych przeżyć autora, którego pasja do poezji i literatury łączy się z miłością do aktywnego odkrywania świata.

Książka różni się od turystycznych mapek i komercyjnych wydawnictw. Czytelnicy i czytelniczki znajdą w niej odpowiedzi intrygujące pytania: czego wstydzą się kormorany, co na głowę zakładają perkozy i dlaczego w gminie Czersk trudno ukryć się przed Złotowem? 

Podczas spotkania Jakub Kornhauser pokaże jak przyroda i literatura mogą się przenikać, tworząc niezapomniane opowieści. Zainteresowane osoby będą mogły zabrać papierową wersję książki do domów i ruszyć wiosną na rowerowe szlaki. 

Jakubem Kornhauserem jest wybitnym poetą, krytykiem literackim, tłumaczem i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także – o czym się można będzie przekonać podczas spotkania – zapalonym rowerzystą. 

„Lotne finisze. Skarby powiatu chojnickiego z rowerowej perspektywy” – to tytuł publikacji Jakuba Kornhausera (na zdjęciu powyżej), która, śmiało można powiedzieć, jest po prostu literackim przewodnikiem.