„Noc szpilek” to porywający od pierwszego zdania thriller autorstwa jednego z najważniejszych współczesnych południowoamerykańskich pisarzy – Santiago Roncagliolo. Jedyne w Trójmieście spotkanie z autorem odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska. Wstęp wolny.

Roncagliolo w „Nocy szpilek” tworzy nie tylko arcywciągającą fabułę, lecz także wnikliwy obraz targanej przemocą Limy i całą galerię przekonujących postaci – od dorastających, chłopaków, których rozsadza testosteron, przez nieszczęśliwe małżeństwa, po przetrąconego wojną z Ekwadorem ojca z PTSD. To literatura popularna najwyższej próby.

„Nie byliśmy przecież żadnymi potworami. Możliwe, że trochę… przeholowaliśmy” – tak zaczyna się Noc szpilek, opowieść o czterech kumplach ze szkoły prowadzonej przez jezuitów, Peru lat 90. i o tym, jak łatwo przekroczyć granicę, zza której nie ma już odwrotu. Beto, Moco, Carlos i Manu wracają do historii, która związała ich ze sobą na zawsze i miała na zawsze rozdzielić. Gdy wylądowali na celowniku nauczycielki, panny Pringlin, postanowili jej odpłacić pięknym za nadobne, a przy okazji pokazać rówieśnikom, że nie są klasowymi ofermami. Co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, gdy zbuntowali się przeciwko całemu światu?

(za artrage.pl).

– Mocna, szczera i wciągająca opowieść o żarcie, który wymknął się spod kontroli. O zemście, rodzicach, pierwszej miłości, o przemocy, marzeniach i tragedii straty. Dawno nie czytałem równie wciągającej książki – recenzuje Łukasz Orbitowski.

Santiago Roncagliolo (rocznik 1975) – peruwiański pisarz, który od 2000 roku mieszka w Hiszpanii. Pracował jako dziennikarz (publikuje m.in. w El País), był autorem scenariuszy Jest autorem książek dla dzieci, sztuk teatralnych, powieści, zbiorów esei i opowiadań. Tłumaczy literaturę piękną z języka francuskiego na hiszpański. Pierwszy sukces odniósł w 2005 roku powieścią „Wstyd”. Rok później ukazał się głośny „Czerwony kwiecień”, nagrodzony prestiżową Premio Alfaguara i przetłumaczony na ponad 20 języków. W 2010 roku znalazł się w gronie 25 najbardziej utalentowanych hiszpańskojęzycznych pisarzy do 35 roku życia, których raz na dekadę wybiera magazyn „Granta”.

7 marca, godz. 18.00. „Noc szpilek”. Spotkanie z Santiago Roncagliolo. Prowadzenie: Dagny Kurdawnowska. Wstęp wolny. Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11, Gdańsk. Spotkanie będzie tłumaczone z języka hiszpańskiego na język polski.