Sala audytoryjna Instytutu Kultury Miejskiej to interdyscyplinarne miejsce prezentacji sztuki. W marcu IKM zaprasza na dwa koncerty: 13 marca o godz. 19.00 muzykę improwizowaną zagrają Trzaska / Håker Flaten / Nilssen-Love, a 22 marca ALA|MEDA, jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach, w składzie Jacek Buhl, Rafał Iwański, Łukasz Jędrzejczak, Piotr Michalski, Jakub Ziołek. Bilety w cenach 40-60 zł na https://bilety.ikm.gda.pl/.

Trzaska / Håker Flaten / Nilssen-Love, 13 marca godz. 19.00. Bilety 50/60 zł, https://bilety.ikm.gda.pl/.

Nieczęsto mamy okazję słuchać w Gdańsku koncertów muzyki improwizowanej wykonawców z czołówki sceny europejskiej. Do takich niewątpliwie zaliczymy dwójkę Norwegów – Ingebrigt Håker Flatena i Paal Nilssena-Lova oraz gdańskiego saksofonistę Mikołaja Trzaskę.

Ingebrigt Håker Flaten to wielokrotnie nagradzany norweski basista, improwizator i kompozytor, który od początku lat 90. stoi na czele współczesnej muzyki kreatywnej zarówno w swojej ojczystej Norwegii, jak i na arenie międzynarodowej. Być może najbardziej znany jako członek-założyciel skandynawskiej supergrupy Atomic, Håker Flaten połączył eksploracje i eksperymenty z post-free jazzem z umiejętnym wykorzystaniem atrybutów wielu innych idiomów w niezliczonych kolaboracjach, zespołach i projektach. Podobnie jego rodak, Paal Nilssen-Love jest jednym z najbardziej innowacyjnych, dynamicznych i wszechstronnych perkusistów w jazzie, free jazzie i wolnej improwizacji. Rodzice prowadzili klub jazzowy w Stavanger, a on uczył się grać na perkusji na zestawie należącym do jego ojca. Po ukończeniu studiów muzycznych w Sund folkehøgskole rozpoczął międzynarodową karierę, grając między innymi u boku szwedzkiego saksofonisty Matsa Gustafssona i amerykańskiego skasofonisty Kena Vandermarka. Pracował ze swoim trio Vandermark i Ab Baars, zespołami Large Unit, The Thing, Territory Band, był członkiem Chicago Tentet Petera Brötzmanna – to tylko niektóre z jego licznych muzycznych kooperacji. Mikołaja Trzaski przedstawiać nie trzeba. Jedno jest pewne, czeka nas prawdziwa uczta muzyczna.

ALA|MEDA, 22 marca godz. 20.00, bilety 40-50 zł, https://bilety.ikm.gda.pl/.

ALA|MEDA (wcześniej Alameda 5) to jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach. Od blisko dekady tworzy muzykę wymykającą się klasyfikacjom i łączącą rozmaite gatunki, co doprowadziło do wypracowania własnego unikalnego stylu opartego na ciągłej metamorfozie.

Nowe oblicze grupy polega na silnie synkopowanej rytmice wykonywanej przez dwóch perkusistów-perkusjonalistów (Jacek Buhl, Rafał Iwański) i basistę (Piotr Michalski), którzy tworzą rusztowanie dla dzikich post-internetowych i zdekonstruowanych elektronicznych kolaży autorstwa Łukasza Jędrzejczaka i Jakuba Ziołka. Ten nowy kierunek artystyczny jest „spektralny” w wielu znaczeniach: tworzy kontinuum rozmaitych muzycznych tropów, łącząc tak odmienne gatunki jak gqom, free jazz, UK bass, krautrock, IDM, post-industrial, batida w jedną różnicującą się całość.

Efektem jest jedyna w swoim rodzaju tropikalno-industrialna mieszanka, w której awangarda spotyka się z afro-housem, a rozbudowany sampling i techniki syntezy granularnej sprzęgnięte są z frenetyczną grą żywej sekcji rytmicznej. Ideą, która przyświeca nowej twórczości zespołu jest totalna integracja elektroniki z żywym graniem oraz zamazanie wszelkich podziałów między sztuką wysoką i niską, twórczością wysublimowaną i wulgarną, awangardą i rozrywką, muzyką „dla duszy” i muzyką „dla ciała

Grupę tworzy pięciu doświadczonych twórców reprezentujących różne pokolenia muzycznych innowatorów: Jacek Buhl (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Trytony), Rafał Iwański (HATI, Innercity Ensemble), Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Javva), Piotr Michalski (3moonboys) i Jakub Ziołek (Stara Rzeka, Zimpel/Ziołek).

http://brutalitygarden.com https://brutalitygarden.bandcamp.com https://www.facebook.com/alamedaquintet